Grudzień w ogrodzie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
8 minut czytania
Grudzień w ogrodzie, autor: inarieklof/pixabay.com

Jeśli jest śnieg, to grudzień w ogrodzie jest piękny. Jeśli natomiast go nie ma, to jest szaro, buro i ponuro. Dlatego warto mieć w ogrodzie takie miejsca, które będą cieszyły oczy nawet, gdy zima będzie bezśnieżna i błotnista. Uroku takiemu ogrodowi dodadzą na pewno rośliny zimozielone, choćby iglaki, bukszpany czy rododendrony. Świerki pięknie się prezentują całą zimę albo fantazyjnie przycięte tuje. Można je podświetlić światełkami a w drugiej połowie grudnia również różnymi świątecznymi dekoracjami. Wówczas nawet, gdy nie będzie grama śniegu, nasz ogród będzie piękny. A jeśli śnieg spadnie, będzie  stanie się ogrodem jak z bajki. 

Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie, autor: Oldiefan/pixabay.com

Grudzień w ogrodzie co prawda nie wymaga od jakichś szczególnych prac w ogrodzie warzywnym czy to ozdobnym, ale zawsze warto tam zajrzeć i zobaczyć, czy wszystko jest w porządku. 

Warzywnik

Na początku grudnia trzeba się przespacerować po ogrodzie warzywnym i gospodarskim okiem ocenić, czy jest jeszcze coś do zrobienia. Jeśli jest taka konieczność można oczywiście wykonać ostatnie prace porządkowe. Po ich zakończeniu bardzo ważnym jest by odpowiednio zająć się narzędziami. Wszystkie narzędzia powinno się oczyścić i zdezynfekować. Wszelkie kosiarki, glebogryzarki i inne urządzenia mechaniczne trzeba dokładnie oczyścić i naoliwić. Tak przygotowane niech sobie czekają do wiosny. 

Jeśli grudzień w ogrodzie zamiast śniegu, który przykryłby puchową pierzynką nasze uprawy niesie za sobą deszcze a później są przymrozki, warto jest wysiewy warzyw ozimych przykryć choćby agrowłókniną zimową i na dodatek dwiema warstwami. Mogą to być również świerkowe gałązki, trociny albo słoma. 

Przez całą zimę możemy korzystać z roślin, które zostawiliśmy na zimę w ogrodzie. Świeży jarmuż, por czy pietruszka to doskonałe źródła witamin. 

Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie, autor: artellliii72/pixabay.com

Jeśli jesienią nie dane nam było rozrzucić obornika, to można obornik bydlęcy w grudniu. Może tak sobie leżeć aż do momentu, gdy będzie go można już przekopać. 

Jeśli brakuje nam swojej świeżej zieleninki, można sobie na parapecie zrobić taki mini warzywnik. Bez problemu wzejdzie nam szczypior, jeśli cebulę włożymy dowody, pietruszka albo seler. Nie wspominając już o ziołach, które bez problemu możemy uprawiać w mieszkaniu na oknie. 

Grudzień w ogrodzie – Sad

Sprawdzamy na bieżąco jak się mają nasze owocowe drzewka. Jak trzymają się osłony na pniach, a jeśli tych osłon nie ma, dobrze jest je założyć by zabezpieczyć pnie przez zającami czy gryzoniami. Ponownie usypujemy kopczyki, które wcześniej usypaliśmy wokół drzew, jeśli zostały rozwiane przez wiatr lub rozmyte. 

kalendarz oprysków

Przez całą zimę powinniśmy sprawdzać stan przechowywanych owoców. Oczywiście te, które są najmocniej dojrzałe trzeba zjadać na bieżąco a te, które zaczynają się psuć na bieżąco wyrzucać. 

Jeśli uprawiamy winorośl pod osłonami, grudzień jest odpowiednim miesiącem by robić cięcia krzewów. 

Jeśli na drzewkach dopatrzymy się jakichś mrozowych pęknięć czy uszkodzeń spowodowanych przez zwierzęta, to dobrze jest wziąć maść ogrodniczą i miejsca te zabezpieczyć. 

Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie, autor: RuthAschilier/pixabay.com

Można również zrobić przegląd narzędzi. Dobrze jest te, które stępiły się w trakcie prac naostrzyć, zdezynfekować i nasmarować. Szczególną uwagę należy zwrócić na sekatory i nożyce, gdyż w przyszłym miesiącu można rozpocząć cięcia drzew i krzewów owocowych. Narzędzia powinny być ostre jak brzytwa. 

Jeśli chcemy mieć więcej drzewek i krzewów owocowych, możemy sami bez problemu nauczyć się je rozmnażać. Przed nastaniem dużych mrozów, ale już po pierwszych przymrozkach pobieramy zrazy do szczepienia. Mogą pochodzić z moreli, brzoskwini, czereśni i gruszy. Te grudniowe najlepiej się przechowają. Również grudniowe zrazy z porzeczek i winorośli doskonale będą się nadawały do powiększenia naszej plantacji w przyszłym sezonie.

Rośliny ozdobne

W grudniu przede wszystkim na bieżąco sprawdzamy, jak trzymają się nasze okrycia na roślinach, którym zagrażają mrozy. Oczywiście jeśli zobaczymy, że nie są należycie zabezpieczone, trzeba natychmiast temu zaradzić. 

Jeśli prognozy mówią o obfitych opadach śniegu, warto podwiązać sznurkiem korony drzew iglastych. Zabezpieczy to ich gałęzie przez złamaniem się pod naporem śniegu. 

Grudzień w ogrodzie ozdobnym to czas na rozmnażanie swoich roślin zimozielonych. Należy zacząć od pobrania fragmentów zdrewniałych pędów. Po przechowaniu ich w wilgotnym piasku, wiosną można rozpocząć rozmnażanie. 

Jeśli mamy niezabezpieczone cebule, które zimują w podłożu to jest to ostatni moment by przykryć je świerkowymi gałęziami, trocinami lub zimową agrowłókniną. 

Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie, autor: MrGajowy3/pixabay.com

Robimy przegląd wszystkich cebul i kłączy, które przechowujemy na czas zimy. Jeśli dojrzymy jakieś uszkodzone lub chorujące, dobrze jest się ich pozbyć.

Powszechnie do usuwania śniegu i lodu używa się soli kuchennej, gdyż jest tania i zawsze pod ręką. Dobrze działa, ale przy okazji niszczy rośliny. Warto jest ją zamienić na środki dla roślin bezpieczne, np. chlorek magnezu. Jego płatki bardzo szybko roztapiają śnieg i lód nie szkodząc roślinom. Zapobiega on zamarzaniu wody nawet gdy temperatura spada do -50oC. 

Na koniec jeszcze ważna sprawa. Ptaki. Naprawdę warto jest mieć w ogrodzie choć jeden karmnik i serwować ptaszkom nasiona. Odwdzięczą się trelami a wiosną i latem będą nas wspierać w walce ze szkodnikami. Dobrze jest wywieszać smalcowe kule z zatopionymi wewnątrz nasionami albo zwykłą skórkę ze słoninką. Jeśli zima jest mroźna, długa i ciężka bez naszej pomocy wiele z ptaków jej nie przetrwa. 

Trawnik

W grudniu z trawnikiem nie robimy nic. Jeśli pokryje go warstwa śniegu, lepiej jest po nim nie deptać, gdyż pod tymi udeptanymi miejscami zacznie gnić. Jeśli śnieg zacznie topnieć a zaraz chwyci mróz i zmrozi wierzchnią jego warstwę, dobrze jest to rozkruszyć. Gdyż taka skorupa sprzyja powstawaniu pod śniegiem pleśni śniegowej

Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie, autor: cpastrick/pixabay.com

Jeśli planujemy założyć trawnik wiosną, to gdy podłoże nie jest zamarznięte, dobrze jest je przekopać i pozostawić. Wyeliminujemy w ten sposób szkodniki zimujące w glebie, taka zmrażana i rozmrażana ziemie się natleni, stanie się bardziej przepuszczalna dla wody. Przy okazji również wyginą chwasty, których korzenie przemarzną. 

Oczko wodne

Trzeba na bieżąco kontrolować czy nie zamarza w nim zbyt głęboko woda. Może to uśmiercić nasze ryby i rośliny. Dobrze jest zrobić przerębel i wstawić w niego specjalnie przygotowany styropian, taki obwarzanek. Jeśli jest już warstwa lodu, to po zrobieniu przerębla powinno się wypompować nieco wody. Pod taflą lodu powstanie wówczas poduszka powietrzna, która będzie zapobiegała dalszemu zamarzaniu oczka w głąb a do tego będzie doskonałym źródłem tlenu. 

Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie, autor: blende12/pixabay.com

Fot. główna: inarieklof/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz