Marzec w ogrodzie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
7 minut czytania

Jeśli komuś brakowało odgłosów szpadla wbijanego w ziemię, widoku zielonych kiełków wychodzących z podłoża i bólu kręgosłupa po całym dniu pracy w ogrodzie, to ten moment właśnie nadszedł. Marzec w ogrodzie to już ten miesiąc, gdy ogrodnicy biegają z wypiekami na twarzy by ze wszystkim zdążyć. Zabieramy się do pracy!

Warzywnik

Zaczynamy od wysiewu warzyw na rozsadę. Jeśli nie posialiśmy niczego w lutym, początek marca również jest dobrym momentem. Co siejemy w marcu?  Lista nie jest jeszcze zbyt długa, będą to mianowicie: sałata, pomidory, kalafior, kalarepa, brokuły, kapusta, por i seler. 

Jeśli podłoże w warzywniku jest zbyt kwaśne (sprawdzamy kwasomierzem), z początkiem marca można zadbać o odkwaszenie rozsypując wapno. Z nawożeniem zaczekać trzeba wówczas ze 3-4 tygodnie i dopiero wówczas możemy rozłożyć kompost, albo zastosować dostępne teraz bez problemu suszone nawozy kurze czy obornik.

Marzec w ogrodzie – sałata
Marzec w ogrodzie – sałata, autor: eren {sea+prairie}/flickr.com

Marzec do świetny moment na budowanie, tak ostatnio modnych i bardzo chwalonych podwyższonych grządek. Ten sposób uprawy wymaga jedynie częstszego nawadniania, ale wystarczy jedynie zamontować kroplowniki i ten problem znika. Zalet natomiast jest całe mnóstwo: dobrze chronią przed szkodnikami (krety, nornice, turkucie), rośliny rosną na nich o wiele szybciej, problem chwastów może nie znika całkowicie, ale jest o wiele mniejszy. A i samo pielenie jest o niebo wygodniejsze, gdyż nie trzeba się tak mocno schylać. Skrzynie na warzywa to doskonały pomysł na uprawy w przydomowym ogródku.

Sad

Marzec w ogrodzie to ostatnie cięcia, które rozpoczęliśmy w lutym. Jeśli drzewka są młode, wycinamy tylko pędy krzyżujące się i te rosnące do środka. Nie powinno się ich zbyt silnie ciąć, gdyż będą gorzej owocowały. 

Choć sadzenie drzewek owocowych lepiej udaje się jesienią, to nic nie stoi na przeszkodzie, by sadzić je również w marcu. Świeżo posadzone drzewka przycina się mocniej: przewodnik powinien być skrócony o 1/3 długości a pędy boczne o 1/2. 

Jest to czas na przycięcie: winogron, malin owocujących na pędach jednorocznych, gruszy, śliw, jabłoni oraz agrestu, porzeczek i jeżyn. 

Marzec w ogrodzie – sadzenie drzew owocowych
Marzec w ogrodzie – sadzenie drzew owocowych, autor: Susy Morris/flickr.com

Robimy dokładny przegląd drzewek. Usuwamy wszelkie pozostałości po poprzednim sezonie, zaschnięte liście albo owoce (mumie). Suche czy połamane gałęzie również należy usunąć. Wszelkie miejsca po cięciach trzeba zasmarować maścią ogrodniczą zawierającą preparat przeciwgrzybiczny, tak jak i zauważone mrozowe pęknięcia. 

Po cięciach trzeba zrobić pod drzewkami gruntowne porządki. Dokładnie zgrabić pozostałości, gdyż w liściach, pędach, zaschniętych owocach i wierzchniej warstwie podłoża zimują szkodniki i patogeny, które zaatakują, jeśli nie zostaną zniszczone. 

Marzec w ogrodzie

Na koniec pozostaje nawożenie. Warto wszystkie drzewa i krzewy zasilić kompostem. Jeśli nie jest dla nas dostępny taki świeży, teraz można bez problemu kupić w formie granulatu. Dostępnych jest również mnóstwo różnych nawozów, w tym tych długodziałających. 

Rabaty kwiatowe

Możemy cieszyć już oczy kwitnącymi przebiśniegami, krokusami, irysami żyłkowanymi, rannikami, pierwiosnkami a także kwitnącymi krzewami: dereniami, wrzoścami, forsycjami czy oczarami. No i kuszą już bazie na wierzbach. 

Jeśli nie są już zapowiadane tęgie mrozy, można z roślin zdjąć osłony. Wszystko to trzeba robić z wyczuciem. Byliny czy krzewy nie mogą bowiem stać przykryte w słońcu. Temperatura wewnątrz zrobi się na tyle wysoka, że rozpoczną wegetację. A gdy nocą przyjdzie mróz, uszkodzi je. Często więc trzeba je po prostu okrywać i zakrywać w zależności od aury. 

Czas najwyższy na przycięcie hortensji bukietowych, krzewuszek, róż i powojników

Marzec w ogrodzie to sadzenie drzew i krzewów zarówno tych z pojemników jak i z tzw. gołym korzeniem, dzielimy również byliny i zakładamy żywopłoty zarówno z roślin iglastych jak i liściastych. 

Marzec w ogrodzie – przycinanie hortensji
Marzec w ogrodzie – przycinanie hortensji, autor: F. D. Richards/flickr.com

Siejemy rośliny kwitnące jednoroczne: aksamitki, groszek pachnący czy nagietki

A gdy już wszystko potniemy, posiejemy, posadzimy i podlejemy (jeśli jest taka konieczność) to teraz trzeba posprzątać. Pozgrabiać wszystkie zeszłoroczne resztki po roślinach: liście, pędy czy owoce i zutylizować jeśli rośliny chorowały, jeśli nie, resztkami zasilamy kompostownik. 

Wszystkie rośliny można podsypać kompostem lub innym nawozem naturalnym, jest im to niezbędne w tej pierwszej fazie silnych wzrostów. 

Trawnik

Trawnik po zimie wygląda najczęściej mało atrakcyjnie. Gdy stopnieje śnieg a trawnik nie będzie już mokry, można rozpocząć pracę nad jego wyglądem. Jeśli nie pokrywa go skorupa filcu i mchu, wystarczy wyczesanie grabiami. Jeśli mamy filc, potrzebna będzie wertykulacja a dopiero później zgrabienie. Po wertykulacji aeracja i jeśli podłoże jest dość ciężkie, można otwory zasypać piaskiem. 

Marzec w ogrodzie – trawnik po zimie
Marzec w ogrodzie – trawnik po zimie, autor: Kristina D.C. Hoeppner/flickr.com

Jeśli pojawiły się dziury w trawniku, robimy dosiewki. Gdy trawa zacznie już wypuszczać nowe źdźbła można trawnik zasilić nawozem. A jeśli pod koniec miesiąca jest ciepło i sucho a trawa wyrośnięta na więcej niż 5 cm, można pierwszy raz ją delikatnie skosić. 

Rośliny balkonowe 

Na początku miesiąca można zasiać w pojemnikach unbergię, aksamitki, pnącza jednoroczne, kobeę czy wilce. Jeśli sialiśmy w lutym, to koniec marca będzie odpowiednim momentem na ich przepikowanie. 

Marzec w ogrodzie – szczepki pelargonii
Marzec w ogrodzie – szczepki pelargonii, autor: Aris Papachristou/flickr.com

Jeżeli w pomieszczeniach zimują wciąż pelargonie i fuksje to w marcu trzeba przyciąć im przydługie pędy, żeby ładnie zgęstniały. Rośliny trzeba zacząć podlewać i zastosować nawóz do kwitnących. Obcięte końcówki można włożyć do pojemników wypełnionych mieszaniną torfu z piaskiem i ustawić w cieple i słońcu. Ładnie się ukorzenią i będziemy mogli zapełnić kolejne skrzyneczki. 

Oczko wodne

Marzec w ogrodzie to czas na pierwsze porządki w oczku wodnym. Z dna, brzegów i z powierzchni trzeba usunąć wszelkie zalegające pozostałości roślin, żeby nie zaczęły gnić. 

Trzeba sprawdzić, czy nie uszkodziła się nigdy folia, czy też inne obudowa oczka. Marzec to dobry moment na usunięcie wszelkich usterek

Marzec w ogrodzie – oczko wodne po zimie
Marzec w ogrodzie – oczko wodne po zimie, autor: Jeff/flickr.com

Na koniec marca można już zamontować filtry, pompę i uruchomić wodospad.

Fot. główna: AndreasGoellner/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz