Begonie należą do jednych z najchętniej uprawianych roślin kwitnących w ogrodzie. Są wytrzymałe i oferują długotrwale kwitnące pąki, przez co stanowią ozdobę grządek. Nie mniej popularna jest begonia doniczkowa, która zdobić może altany, tarasy i balkony. Ich rozsadę możemy przygotować samodzielnie w domu – wysiewając nasiona, ale możemy także skorzystać z gotowego rozwiązania i posadzić w donicach gotowe sadzonki lub większe okazy zakupione w sklepie. Kiedy wysiewać i sadzić begonie do doniczek? Poniżej wskazówki jak zrobić to krok po kroku.

Wysiew begonii z nasion
Jeżeli marzysz o tym, aby kwiaty begonii umilały Twoje otoczenie przez cały sezon, jej nasiona do przygotowania rozsady należy wysiać już zimą – najlepiej w styczniu lub lutym. Nasiona najlepiej wysiewać do płaskich, plastikowych skrzyneczek, które posiadają otwory w dnie. Dobrym podłożem będzie w tym wypadku specjalna mieszanka do zakupienia w sklepach ogrodniczych lub działach ogrodniczych w marketach.

Ziemia taka posiada wyrównaną strukturę, a przy tym doskonale sprawdza się do wysiewu bardzo drobnych nasion begonii. Jak wysiewamy begonię krok po kroku:
- Przygotowaną wcześniej skrzyneczkę wypełniamy podłożem pozostawiając ok. 1 cm luzu do krawędzi pojemnika, a następnie całość podlewamy.
- Ponieważ nasiona begonii są niezwykle drobne, wysypujemy je na powierzchni ziemi i nie pokrywamy ich podłożem. Możemy je jednak delikatnie wcisnąć w ziemię i ponownie zwilżyć, najlepiej korzystając ze spryskiwacza o rozproszonym strumieniu.
- Tak przygotowaną skrzyneczkę pokrywamy folią, która pomoże uzyskać wysoką wilgotność powietrza, niezbędną do kiełkowania nasion.
- Gotową skrzynkę układamy na parapecie przy oknie, pamiętając o regularnym podlewaniu.
- Optymalną temperaturą kiełkowania begonii jest 22-24 °C.
- Gdy begonie wykiełkują, należy stopniowo odsłaniać pokrywająca je folię. Początkowo na pół godziny, a z czasem na dłuższe chwile.

- Po wykształceniu listków, roślinki możemy przepikować do pojedynczych doniczek lub innych pojemników. Warto zwrócić uwagę na to, aby doniczki miały otwory we dnie. Idealne podłoże dla młodych roślinek to gleba próchnicza, żyzna i przepuszczalna, oferująca lekko zasadowe pH.
- Umieszczone w pojemnikach begonie możemy ustawić w dowolnym miejscu – w słońcu bądź na lekko zacienionym stanowisku.
Sadzenie begonii do donicy
Sadzenie begonii z gotowych sadzonek to inna, znacznie szybsza opcja uzyskania pięknych, kwitnących kwiatów do domu lub ogrodu. Ważne jest wybranie zdrowych i wolnych od śladów chorób lub uszkodzeń okazy.

Jak sadzimy begonie do donic:
- W pierwszej kolejności dobieramy pojemnik – koniecznie z otworem odpływowym.
- Kolejno wysypujemy ziemię do kwiatów do donicy, robimy w niej wgłębienie odpowiadające wielkością doniczce z zakupioną sadzonką begonii.
- Roślinę wyjmujemy z oryginalnej doniczki, delikatnie uciskając ścianki pojemnika. Należy uważać, aby wyjąć cały system korzeniowy rośliny bez jego uszkodzenia.
- Bryłę korzeniową umieszczamy następnie w dołku w naszej donicy.
- Na tym etapie należy dobrze docisnąć ziemię dookoła bryły, a jeżeli wystaje ona ponad poziom podłoża lub w donicy brakuje ziemi, dosypujemy ją i wyrównujemy powierzchnię.
- Całość podlewamy i przenosimy w wybrane miejsce – w ogrodzie, na tarasie czy altanie.
Begonie sadzone tym sposobem mogą rosnąć koło siebie, a w jednej donicy można pomieścić nawet kilka roślin. Kluczowe jest jednak obfite ich podlewanie przez kolejne 2-3 dni po posadzeniu. Tym sposobem rośliny dobrze się przyjmą i rozwiną swój system korzeniowy.

Fot. główna: congerdesign/pixabay.com