Strona Główna Ogród Uprawa begonii, ich pielęgnacja, sadzenie i najpopularniejsze odmiany

Uprawa begonii, ich pielęgnacja, sadzenie i najpopularniejsze odmiany

autor Ogarnij Ogród

Begonie (łac. Begonia) należą do wyjątkowo wdzięcznych roślin, a uprawa begonii nie jest skomplikowana. Świetnie sprawdzają się zarówno w donicach, jak i na rabacie. Kwiaty te należą do rodziny Begoniaceae i oferują wiele różnych gatunków. Jako rośliny rozdzielnopłciowe posiadają zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Można je także bardzo łatwo krzyżować, przez co na przestrzeni lat stworzono wiele nowych gatunków i odmian begonii. Po raz pierwszy opisane zostały przez francuskiego botanika Charles’a Plumiera, a ich nazwę ustanowiono na cześć innego znawcy świata roślin – Michaela Begona. Ich delikatne i kolorowe kwiaty znane były jednak znacznie wcześniej, a jak podają liczne źródła historyczne, uprawiane były już w XIV wiecznych Chinach. 

Uprawa begonii

Uprawa begonii, autor: Nowaja/pixabay.com

Wymagania begonii

Begonie preferują stanowiska ciepłe, zaciszne, najlepiej w delikatnym półcieniu. Doskonale rosną na domowych parapetach, szczególnie tych od strony wschodniej i północnej. Zbyt słoneczne stanowiska sprawiają, że ulegają one poparzeniom, przerzedzają się i słabo kwitną. Jeżeli chodzi o glebę, begonie cenią żyzne, przepuszczalne podłoża o umiarkowanej wilgotności i najlepiej odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Uprawa begonii

Uprawa begonii, autor: dewievans86/pixabay.com

Niektóre jej odmiany dobrze znoszą nawet słabszą ziemię. Dla begonii sadzonych w donicach najlepiej dobierać płytkie, ale szerokie pojemniki, wkładając na ich dno drobne kamienie lub pokruszone ceramiczne kruszywo. Najlepszą ziemią będzie wówczas mieszanka kwiatowa z dodatkiem kompostu i torfu. 

Sadzenie i uprawa begonii

Również uprawa begonii bulwiastej jest stosunkowo prosta. Rośliny te sadzi się wykorzystując bulwy, które należy zakopać w odpowiednio przygotowanym podłożu. Ważne jest dobieranie zdrowych i wysokiej jakości bulw z różowymi pękami pędowymi. Nie bez znaczenia jest również termin sadzenia begonii. Jak sadzić begonie rabatowe? Ponieważ rośliny te są ciepłolubne, ich sadzenie do gruntu warto zaplanować do drugiej połowy maja, gdy ryzyko przymrozków zmaleje. Jeżeli planujemy ich uprawę w domu lub na zabudowanym tarasie, możemy posadzić je już w lutym, aby te w maju obrodziły pięknymi kwiatami. Wysiew begonii do doniczek również warto zaplanować na luty, wówczas możliwe będzie ich wysadzenie do ogrodu w maju. 

Uprawa begonii

Uprawa begonii, autor: katerinavulcova/pixabay.com

Cały zabieg sadzenia begonii nie należy do skomplikowanych. Bulwy roślin należy umieścić w podłożu wypukłą stroną do dołu na głębokości ok. 1-2 cm. Całość należy następnie przysypać ziemią i podlać. W uprawie begonii warto pamiętać o ułamaniu u młodych roślin pierwszych pędów kwiatowych, co pozwoli przyspieszyć ich wzrost do bardziej imponujących rozmiarów. Po przekwitnięciu należy zawsze pamiętać o odłamywaniu suchych kwiatów, gdyż tym sposobem pobudzimy nowe do wzrostu. 

Nawożenie i podlewanie begonii

Begonie cenią umiarkowanie wilgotne podłoże, dlatego podlewanie należy uzależnić od warunków, w których rośliny te wzrastają. Latem w okresie upałów warto podlewać je co najmniej 2 razy w tygodniu, najlepiej do podstawki lub w przypadku begonii w gruncie korzystając z rozpraszacza wody. Zimą podlewanie nie wymaga aż takiej intensywności i z powodzeniem wystarczy pamiętać o nim raz na 7-10 dni. 

Uprawa begonii

Uprawa begonii, autor: PublicDomainPictures/pixabay.com

Nawożenie begonii to sekret ich pięknego wzrostu dlatego warto stosować dodatkowe zasilanie zarówno u jednorocznych odmian, jak i u wieloletnich roślin. Można wykorzystać do tego celu nawozy mineralne, które należy regularnie dostarczać roślinom od okresu wzrostu aż do przekwitnięcia. Dobrze jest również stosować nawozy organiczne, jak choćby biohumus. Końcem lata dobrze jest zrezygnować z zasilania nawozami z dodatkiem azotu. Bez problemu można zakupić gotowe nawozy przeznaczone do begonii. 

Rozmnażanie begonii

Begonie możemy rozmnażać poprzez tworzenie sadzonek z ich pędów, które po obcięciu wystarczy zanurzyć w wodzie w ukorzeniaczu, aby po ok. 3 tygodniach w wilgotnym podłożu wypuściły nowe pędy. Ukorzenione sadzonki możemy wówczas wysadzić do doniczek. Rozmnażanie z bulw daje z kolei lepsze jakościowo rośliny, ale wymaga odpowiednich umiejętności, gdyż bulwy musimy podzielić nożem, aby każdy kawałek posiadał przyjemniej jeden pączek pędowy. Powstałe w wyniku zabiegu rany na bulwach należy pokryć węglem lub siarką, co zabezpieczy je przed chorobami. Przygotowane tak bulwy można umieścić w podłożu z domieszką torfu. 

Begonie – bulwy

Begonie – bulwy, źródło: depositphotos.com

Begonie można również uprawiać wysiewając jej nasiona. Należy to zrobić już w styczniu lub lutym, gdyż roślina ta potrzebuje dużo czasu by zakwitnąć.

Zimowanie begonii

Begonie wieloletnie to szczególnie wrażliwe na zimno rośliny, dlatego wymagają ochrony zimą. Posadzone w ogrodzie lub na tarasie w donicach, jak i te na rabacie należy wraz z nadejściem jesieni obciąć do wysokości 2-3 cm, a następnie delikatnie wykopać z podłoża. Bulwy należy wówczas dobrze oczyścić i lekko przesuszyć, aby następnie umieścić w ciemnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 6-10 °C na okres zimy. Warto je przy tym przysypać suchym piaskiem lub wiórami. Z nadejściem marca, a nawet już w lutym można bulwy  zasadzić do doniczek, a w maju wynieść na powietrze. 

Uprawa begonii

Uprawa begonii, autor: zbuhdalu/pixabay.com

Choroby i szkodniki begonii

Większość odmian begonii jest wyjątkowo wrażliwa na choroby grzybowe takie jak mączniak i szara pleśń. Rozwojowi tych chorób może sprzyjać nadmierne zagęszczenie ich uprawy lub zbyt częste zwilżanie liści. Jeżeli na liściach i łodygach (czasem także na kwiatach) pojawią się nieregularne plamy pokryte białym nalotem to sygnał, że mamy do czynienia z mączniakiem.

Uprawa begonii

Uprawa begonii, autor: GAIMARD/pixabay.com

Szara pleść objawia się z kolei małymi, okrągłymi i jasnymi plamkami, które z czasem powiększają się i brązowieją. Silnie porażone chorobami rośliny wymagają wyrzucenia, jednak w przypadku pierwszych, niewielkich zmian chorobowych warto skorzystać oprysków fungicydami. W przypadku uprawy doniczkowej dobrze jest wykorzystać w tym celu naturalne metody lub preparaty oparte np. na wyciągu z czosnku. Wśród szkodników begonii możemy wymienić wełnowce, opuchlaki lub mszyce. 

Pielęgnacja begonii w ogrodzie

Begonie w ogrodzie cenią jasne, ale jednocześnie lekko zacienione stanowisko – niektóre odmiany jak np. begonia stale kwitnąca, wolała będzie miejsca w pełnym słońcu. Okresowe susze nie wpływają negatywnie na te piękne rośliny, ale warto zadbać o ich regularne podlewanie i nawożenie.

Uprawa begonii

Uprawa begonii, autor: Emma Forsberg/flickr.comy.com

Ponieważ begonie stanowią skuteczny odstraszasz ślimaków, można je wykorzystać jako ochronę przed nimi dla innych roślin. Niestety warto mieć na uwadze, że kwiaty te są wyjątkowo wrażliwe na chłód, a najlepszą temperaturą ich wzrostu jest 15-17 °C – temperatury poniżej 0 °C mogą być dla nich katastrofalne w skutkach.  Begonie to również idealne kwiaty na balkon lub taras. 

Pielęgnacja begonii w domu

Begonie to wdzięczne kwiaty doniczkowe, które w umiarkowanej temperaturze, na jasnych stanowiskach – nie bezpośrednio w pełnym słońcu, odpowiednio podlewane i nawożone dają wiele satysfakcji z uprawy. Ważne jest również uszczykiwanie begonii, będą się wówczas pięknie rozkrzewiały. Warto pamiętać, że nie lubią one zbytnio gorących oparów, dlatego lepiej nie stawiać ich w kuchni. Niektóre ich odmiany jak begonia zimowa, potrafią kwitnąć cały rok. Roślinom tym warto zmieniać stanowisko w ciągu roku, gdyż lubią rozproszone światło. 

Uprawa begonii

Uprawa begonii, źródło: depositphotos.com

Odmiany begonii

Wśród roślin ozdobnych, begonie mogą poszczycić się nawet ponad 1500 odmianami, wśród których uprawiane są najczęściej wyłącznie wyselekcjonowane ich mieszanki. To doskonałe rośliny dla poczatkujących ogrodników. Do najpiękniejszych i najchętniej wybieranych odmian należą:

  • Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida), którą charakteryzują duże, kolorowe kwiaty;
  • Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) osiągająca nawet 50 cm i kwitnąca od wiosny aż do jesieni;
  • Begonia królewska (Begonia rex) idealna do hodowli domowej, posiada pięknie wybarwione liście;
  • Begonia zimowa (Begonia x hiemalis) do uprawy domowej, oferuje szlachetne, przypominające róże kwiatostany;

Popularne odmiany to także begonia Bowera (Begonia boweri), begonia Masona (Begonia masoniana), begonia muszlolistna (Begonia conchifolia) czy begonia koralowa (Begonia maculata).

 

Najczęściej zadawane pytania:

Które begonie lubią słońce

W pełnym słońcu dobrze radzi sobie tylko begonia stale kwitnąca. Radzą sobie również posadzone w cieniu, ale będą wolniej rosnąć a barwy liści stracą na intensywności.

Czy begonie lubią cień?

Begonie preferują rozproszone słońce. W cieniu również rosną, ale wolniej i nie wybarwiają tak intensywnie liści. Ale dają radę.

Jak wysiewać begonie?

Nasiona należy wysiać na powierzchni lekkiej i żyznej ziemi, najlepiej tej dedykowanej wysiewom. Po ich równomiernym rozsypaniu posypuje się je piaskiem i lekko zrasza wodną mgiełką. Krzyneczkę należy przykryć szkłem lub przezroczystą folią spożywczą. By wykiełkować nasiona potrzebują ciepła. Optymalna temperatura to 20-22°C

Czy begonie można przezimować?

By przezimować begonie należy przed przyjściem przymrozków wykopać bulwy z ziemi, odciąć łodygi (zostawić tylko 2 cm) oczyścić i osuszyć. Następnie ułożyć w skrzyneczkach, zasypać piaskiem lub suchym torfem. Temperatura przechowywania: 7-10°C

Jak sadzić begonie rabatowe?

Nasiona wysiewa się od stycznia do połowy lutego. Gdy zejdą siewki pikuje się je do osobnych pojemników lub skrzyneczek w rozstawie 1,2×1,5 cm a dopiero w kwietniu do osobnych pojemników, wówczas najlepiej torfowych. Przed sadzeniem w gruncie rośliny należy zahartować. Na stałe miejsce sadzi się po połowie maja w rozstawie 15-15-20 cm.

Po jakim czasie wschodzi begonia?

W zależności od odmiany może to być kilkanaście lun kilkadziesiąt dni. Ale muszą mieć ciepło, dużo światła i stale lekko wilgotne podłoże.

Przeczytaj także

1 komentarz

Avatar of Agnieszka
Agnieszka 28 kwietnia, 2022 - 5:26 pm

Rady i wskazówki bardzo cenne, przynajmniej dla mnie. Zainteresowana byłam, czy begonie bulwiasta się uszczykuje by ją rozkrzewić.

Odpowiedz

Dodaj komentarz