Choroby gruszy – rozpoznanie i zwalczanie chorób gruszy

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Choroby gruszy, autor: Hans/pixabay.com

Planując uprawę drzew owocowych, musimy pamiętać o tym, że w którymś momencie, nieodzowne stanie się dla nas zwalczanie choroby gruszy. Rośliny te należą do wyjątkowo wrażliwych na ataki patogenów, które nierzadko potrafią zniszczyć całe uprawy i skutecznie zmniejszyć plenność drzewek. Aby móc skutecznie przeciwdziałać, a w razie potrzeby podjąć należyte kroki w zwalczaniu chorób, warto je bliżej poznać – szczególnie pod kątem ich objawów. Do najczęściej spotykanych i jednocześnie wyjątkowo uciążliwych chorób gruszy należy parch gruszy, rdza gruszy oraz zaraza ogniowa. Jak rozpoznać choroby gruszy? Jak im zapobiegać i jakie środki stosować, aby zadbać o zdrowie naszego sadu?

kalendarz oprysków

Parch gruszy – żółte plamy na liściach gruszy

Parch gruszy należy do jednych z najczęściej spotykanych chorób. Jego obecność znacząco zmniejsza plony. Szczególnie narażone na jego występowanie są sady, w których panuje duża wilgotność. Choroba ta dotyka najczęściej liście, ale atakuje również pędy i owoce gruszy. Na porażonych liściach pojawiają się najczęściej żółte lub szarobrązowe plamy, które z czasem zaczynają się rozrastać i zlewać ze sobą. Na owocach parch powoduje pękanie, stają się one przy tym mniejsze i tracą swoje walory użytkowe. 

Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się parcha gruszy na całą roślinę konieczne jest zastosowanie działań zapobiegawczych, a później zwalczających chorobę. Podstawą jest jednak wybór roślin, które nie są zbyt podatne na patogen. Jeżeli zauważymy pierwsze objawy parcha na liściach gruszy należy usuwać porażone chorobą liście, a także zastosować oprysk preparatami grzybobójczymi przeznaczonymi do likwidacji parcha. Później warto zastosować także środki ochrony, które zapobiegną jego nawrotom. 

Rdza gruszy – pomarańczowe plamki na liściach gruszy

Rdza gruszy jest chorobą znaną również jako rdza jałowca. Jej cechą charakterystyczną są pojawiające się na wierzchniej stronie liści rdzawe plamy, a na spodniej części z kolei, z czasem pojawiają się zgrubienia i zarodniki. Główną przyczyną pojawienia się rdzy gruszy jest obecność zakażonych jałowców w bliskim sąsiedztwie naszego sadu. Aby zapobiec pojawieniu się rdzy gruszy na naszych drzewkach należy przede wszystkim unikać ich sadzenia w pobliżu jałowców.

Choroby gruszy – rdza gruszy
Choroby gruszy – rdza gruszy, autor: Hans/pixabay.com

Jeżeli jednak choroba już naznaczy swoją obecnością naszą uprawę konieczne staje się zastosowanie oprysków fungicydami. W zapobieganiu przeniesienia się choroby na pozostałe części rośliny i jej sąsiadów pomocne będą również ekologiczne opryski np. wywar ze skrzypu polnego, czosnku lub cebuli

Plamistość liści gruszy – brunatna i biała plamistość

Plamistość liści gruszy objawia się w dwóch wariantach – brunatnym i białym. Ta pierwsza jest jedną z chorób grzybowych, która stanowi poważne zagrożenie dla podkładek gruszy. W uprawie amatorskiej rzadko wyrządza ona jednak poważniejsze szkody. Jej głównym objawem są brunatne plamy po obu stronach liści, które z czasem mogą przenieść się również na pędy oraz owoce. Ostateczną fazą choroby jest całkowite żółknięcie liści, które kolejno opadają. Podkładki gruszy, które zostały porażone przez chorobę nie są już zdatne do okulizacji. 

Patogen brunatnej plamistości liści zimuje w liściach, które opadły z drzewek w ubiegłym sezonie, dlatego wszelkie zakażone części drzewek – w tym właśnie liście, powinny być zagrabiane i palone jeszcze przed zimą. Pomocny będzie także oprysk specjalnym fungicydem, który pozwoli zabezpieczyć roślinę. 

Biała plamistość gruszy, jak sama nazwa wskazuje objawia się białymi plamami, które pojawiają się na liściach, ale z czasem również na owocach. Plamy te najczęściej pojawiają się na roślinach, które znajdują się na nadmiernie wilgotnych stanowiskach w okresie letnim. Początek choroby objawia się najczęściej niewielkimi zmianami w postaci małych plamek w kolorze brunatnym. Z czasem robią się one dopiero szare, a kolejno białe i osiągają do ok. 5 mm średnicy. W miarę rozwoju mogą się one zlewać ze sobą silnie porażając całe liście, które kolejno opadają. 

Choroby plamistości liści gruszy nie są szczególnie niebezpieczne. Ich zwalczanie wymaga stosowania oprysków, które najlepiej przeprowadzić przed kwitnieniem, w trakcie kwitnienia, a w razie potrzeby także w fazie, gdy płatki kwiatowe zaczynają opadać. 

Zaraza ogniowa – choroba bakteryjna

Wśród szczególnie niebezpiecznych chorób gruszy wymienić należy zarazę ogniową, która poraża drzewka owocowe zarówno gruszy, jak i jabłoni. Jej wczesne rozpoznanie i szybkie zwalczanie jest kluczowe dla utrzymania uprawy. Zaraza ogniowa poraża wszystkie naziemne części rośliny – nie dotyka bryły korzeniowej. Jej głównym objawem jest zmienianie się koloru pędów, liści i kwiatów na kolor brązowy, często wręcz czarny. Roślina wygląda jakby była spalona. Pomimo obumarcia, porażone fragmenty rośliny długo pozostają na miejscu. 

W razie zauważenia objawów zarazy ogniowej konieczne jest niezwłoczne usunięcie wszelkich porażonych części gruszy. Jeżeli zaawansowanie choroby jest na tyle duże, że obejmuje większą część drzewka, konieczne może być usunięcie całej rośliny i jej spalenie. Pomocny w zapobiegnięciu rozwoju choroby może być oprysk fungicydem np. Miedzianem 50 WP. 

Fot. główna: Hans/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz