Strona Główna OgródRośliny ozdobne Omieg kaukaski – uprawa i pielęgnacja

Omieg kaukaski – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Omieg kaukaski (łac. Doronicum orientale) znany również jako wschodni to roślina oferująca piękne żółtozłote kwiaty przywodzące na myśl stokrotki lub astry. Ich pędy kwiatowe wznoszą się ponad sercowate liście o ząbkowatych brzegach, tworząc piękne kępki. Kwiatami omiegu kaukaskiego możemy cieszyć się w okresie od kwietnia do maja, ale pomimo krótkiego kwitnienia, warto wzbogać ogród o tę piękną roślinę. Co warto wiedzieć o jej uprawie i pielęgnacji?

Charakterystyka omiegu kaukaskiego

Omieg kaukaski należy do bylin o wysokich walorach dekoracyjnych i pochodzi z Kaukazu oraz Azji. Duże, żółte kwiaty przypominając małe słoneczniki obradzają na jego wysokich, wzniesionych pędach na przełomie kwietnia i maja, i kwitną maksymalnie do czerwca. Roślina ta osiągać może od 40 cm do 70 cm, znaleźć możemy również ozdobne odmiany karłowe (20-30 cm). Duże, sercowate i karbowane na brzegach liście na krótkich ogonkach dopełniają kwiaty, tworząc nad ziemią gęstą i niską rozetę. W okresie letnim roślina ta przechodzi w stan spoczynku, przez co nowe kwiaty pojawiają się na wiosnę, a czasami także jesienią – później dopiero wiosną kolejnego roku. 

Omieg kaukaski – uprawa i pielęgnacja

Omieg kaukaski – uprawa i pielęgnacja, autor: atrix9/pixabay.com

Gdzie i z jakimi roślinami sadzić omiegi

Bylina doskonale sprawdzi się na rabatach, na skalniakach lub wśród innych bylin czy niewielkich krzewów i roślin płożących w ogrodach naturalistycznych. Można wykorzystać ją także w formie kwiatów ciętych. W ogrodzie omieg kaukaski doskonale prezentuje się z tulipanami, prymulkami, wysokimi narcyzami, irysami, niezapominajkami, pierwiosnkami, floksami szydlastymi, niskimi trawami, szafirkami, rogownicą kutnerowatą czy ubiorkiem wiecznozielonym – liście tej ostatniej rośliny pięknie pokrywają puste przestrzenie po przekwitnięciu omiegów. Omiegi dobrze sprawdzają się także w kompozycjach w pojemnikach na balkonach lub tarasach. 

Co robić, żeby omiegi dobrze rosły – poznaj ich wymagania

Omiegi kaukaskie należą do roślin łatwych w uprawie – ważne jest zapewnienie im wilgotnego zasobnego w składniki odżywcze podłoża, najlepiej na lekki wzniesieniu. Jest to roślina mrozoodporna, która w połowie lata zasycha, a na zimę nie wymaga okrycia. Idealnym stanowiskiem pod bylinę będzie słoneczne lub lekko zacienione. Najlepiej wybrać podłoże gliniaste, próchnicze i o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym, dobrze znosi przy tym chwilowe okresy suszy, a latem gdy zasycha, mała wilgotność gleby jest wręcz wskazana. 

Omieg kaukaski – uprawa i pielęgnacja

Omieg kaukaski – uprawa i pielęgnacja, autor: utroja0/pixabay.com

Jak sadzić omiegi kaukaskie

Sadzenie omiegów można przeprowadzić wysiewając nasiona do rozsadników na wiosnę (rośliny wschodzą już po ok. 10 dniach) i wysadzając młode rośliny do gruntu w drugiej połowie lata. Sadzenie młodych sadzonek przeprowadzić można także wczesną wiosną, ale zanim roślina uzyska pędy kwiatostanowe, bądź w sierpniu, gdy omiegi przechodzą w okres letniego spoczynku. Rośliny te najlepiej sadzić po 10-12 sztuk na metr kwadratowy. 

Ozdobne odmiany nie nadają się do samodzielnego rozmnażania, gdyż rzadko uzyskują cechy roślin matecznych, dlatego najlepiej wykorzystać nasiona lub sadzonki ze sklepu. Rozmnażanie możemy przeprowadzić przy tym poprzez podział wczesną wiosną lub latem –  należy usunąć wówczas najstarsze części karpy korzeniowej. Zabieg ten odmłodzi rośliny i zapewni obfitsze kwitnienie. Omiegi kaukaskie można przy tym z powodzeniem przesadzać, także w okresie kwitnienia. 

Pielęgnacja omiegów

Omiegi kaukaskie należy podlewać po posadzeniu, gdyż niezwykle ważne jest odpowiednie dostarczenie wody w okresie kwitnienia. Latem podlewanie należy ograniczyć. Do nawożenia z kolei warto wykorzystać obornik lub kompost – najlepiej przed sadzeniem. Rośliny starsze mogą potrzebować zasilenia nawozem o przedłużonym działaniu raz do roku. Ziemię po zastosowaniu nawozu warto dobrze wzruszyć i podlać. 

Jak odmłodzić omiegi

Jak wspomniano powyżej, rozmnażanie poprzez podział kęp korzeniowych to doskonały sposób na odmłodzenie omiegów. Ważne jest wykonanie zabiegu co kilka lat, aby móc cieszyć się pięknymi roślinami. Najlepiej odmładzanie przeprowadzić po zakończeniu kwitnienia, czyli na przełomie lipca i sierpnia. 

Szkodniki i choroby omiegów

Omiegi wschodnie rzadko padają ofiarą chorób i szkodników. Zdarza się jednak, że porażone zostają mączniakiem lub grzybem powodującym zgorzel pędów. Wśród szkodników omiegów możemy wymienić mszyce, które najczęściej atakują pąki kwiatowe rośliny.  

Atrakcyjne odmiany omiegów

Omiegi kaukaskie to rośliny, które najczęściej uprawiane są w postaci czystego gatunku, jednak znaleźć możemy również ich ozdobne odmiany. Do tych najbardziej interesujących zaliczamy:

  • ‘Riedels Lichspiegel’ – odmiana osiągająca do 60 cm, oferująca duże, nawet 5 cm kwiatostany,
  • ‘Magnificum’ – odmiana podobna do poprzedniczki,
  • ‘Little Joe’ – wczesna odmiana karłowa – osiąga do 30 cm i oferuje pojedyncze kwiatostany,
  • ‘Frühlingspracht’ – odmiana o dużych, pełnych i pięknie wybarwionych na żółto kwiatach osiągająca do 50 cm,
  • ‘Little Leo’ – odmiana karłowa, rośnie do 30 cm, ma żółte kwiaty o podwójnym okółku wokół kwiatów języczkowych;
  • ‘Leonardo’ – odmiana wczesna o jasnożółtych, pojedynczych kwiatostanach. 

Omieg kaukaski nie kwitnie – co robić

Jeżeli omieg kaukaski nie kwitnie warto go przesadzić na nowe, pełne słońca i dobrze nawiezione kompostem stanowisko – idealnie na lekkim wzniesieniu. Problemem może być również brak odpowiedniego zasilenia wodą w okresie kwitnienia lub braki składników odżywczych. 

Fot. główna: atrix9/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz