Strona Główna Dom i Balkon Kiedy i jak sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne od kilku lat zyskują na popularności i są coraz chętniej sadzone w ogrodach, dlatego warto dowiedzieć się jak i kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie.. Często są tak piękne, że same w sobie mogą być ozdobą, ale równie atrakcyjnie prezentują się jako tło dla innych roślin. Bez wątpienia tworzą w ogrodzie klimat magiczny. Ich uprawa nie jest skomplikowana, ale są to rośliny przywiezione z różnych klimatów, często cieplejszych niż nasz, więc nie są przystosowane do znoszenia ciężkich zim. Dlatego nie ścina się ich, gdy zaschną jesienią, bo zyskują dzięki temu ochronę dla korzeni. No i warto je dodatkowo zimą okryć.

Kiedy sadzić trawy ozdobne

Kiedy sadzić trawy ozdobne, autor: stux/flickr.com

Kiedy sadzić trawy ozdobne

Generalną zasadą jest, że trawy w naszym nieprzychylnym dla nich klimacie sadzi się wiosną. Wtedy do zimy zdążą są zaaklimatyzować i dobrze rozbudują swój system korzeniowy. Dzięki temu będą silne i na pewno w lepszej formie zniosą mrozy.

Ale nie jest to warunek konieczny. Bez problemu można teraz kupić trawy w dużych doniczkach, bardzo dobrze wyrośnięte i ukorzenione, które można sadzić w każdym momencie sezonu wegetacyjnego, zapewniając oczywiście roślinom odpowiednią pielęgnację. Jednak im wcześniej przez zimą zostaną posadzone, tym lepiej. Wydaje się, że środek września to już taki termin ostateczny.

Kiedy sadzić trawy ozdobne

Kiedy sadzić trawy ozdobne, autor: Caribb/flickr.com

Wybór miejsca i sadzenie traw ozdobnych

Na rynku dostępnych jest poro rodzajów traw ozdobnych. Często mają zupełnie inne wymagania, dlatego zawsze przed wyborem trawy powinno się sprawdzić, czy wybrana przez nas miejscówka będzie sprzyjać jej uprawie. Jedne potrzebują więcej słońca, inne, te o pstrych liściach wolą światło rozproszone. Nie ma takiego gatunku, który dobrze znosiłby całkowity cień.

Miejsce dla trawy powinno zostać starannie oczyszczone z chwastów i głęboko przekopane. Różne trawy mają różne wymagania, więc ważnym jest by przeczytać to co jest zamieszczone na etykiecie załączonej do danego gatunku. Są trawy, które świetnie sprawdzą się na skalniakach, ale i takie, które wolą towarzystwo oczka wodnego, innym wystarczy trawnik. Małe kępkowate trawy sadzi się w grupach, gdy się rozrosną stworzą przepiękne, poduszkowate dywany.

Generalnie nie są to rośliny szczególnie wymagające. Gleba powinna być lekka, dość żyzna. Te wysokie potrzebują miejsc osłoniętych od wiatru a te najwyższe trzeba zaopatrzyć w podpory.

Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie

Kiedy sadzić trawy ozdobne, źródło: libreshot.com

Sadzenie trawy

By mieć trawę gotową do posadzenia trzeba wyjąć ją z doniczki i zanurzyć w wodzie by pozbyć się pęcherzyków powietrza. Dołek dla trawy powinien być co najmniej 2 razy większy niż jej bryła korzeniowa. Dla trawy wysokiej od razu montujemy podporę. Dobrze jest również spód dołu przekopać i wymieszać z kamieniami lub keramzytem, by zapewnić roślinie warstwę drenażową. Jeśli podłoże jest mało żyzne, dół powinien być jeszcze większy i trzeba go wypełnić kompostem albo innym bogatym w składniki odżywcze podłożem.

Trawy nie mają wielkich wymagań, ale wiadomym jest, że im bardziej żyzne podłoże, tym piękniej i zdrowiej prezentują się rośliny. Roślinę wkładamy do dołu, dokładnie zasypujemy ziemią i mocno dociskamy, żeby nie było wolnych przestrzeni między korzeniami. Następnie obficie ją podlewamy. Jeśli sadzimy trawy obok siebie, trzeba zachować nieco przestrzeni, gdyż szybko i mocno się rozrastają.

Trawy ozdobne w doniczkach

Nie trzeba mieć ogrodu by cieszyć się widokiem magicznych traw. Idealnie nadają się również do posadzenia w donicach i mogą zdobić tarasy i balkony. Tyle, że nie mogą być to małe doniczki, korzenie traw potrzebują miejsca. Do tego donica musi mieć otwory i musi się w niej znaleźć miejsce na warstwę drenażową. Najpierw na dno trzeba zatem wsypać kilka centymetrów kamyczków lub keramzytu, dopiero na to ziemię.

Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie

Kiedy sadzić trawy ozdobne, autor: F.D. Richards / flickr.com

Trawa, tak samo jak przy wysadzaniu na rabatach musi zostać wcześniej wyjęta z doniczki i włożona do pojemnika z wodą, by pozbyć się pęcherzy powietrza. Dopiero wtedy można ją przełożyć doniczki, uzupełnić ziemię, dobrze ugnieść i obficie podlać. Trawom ozdobnym w donicach trzeba przez cały okres wegetacji zapewniać odpowiednią wilgotność i nie wolno jej przesuszyć. Trzeba ją również systematycznie zasilać. Mogą to być nawozy dedykowane trawom albo po prostu humus, którym można rośliny co tydzień podlać.

Przeczytaj również: Nawożenie traw ozdobnych

Trawy kochające słońce

  • Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) – lubi miejsca ciepłe i słoneczne, gleby wilgotne, żyzne, dość przepuszczalne.
  • Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra)  – lubi miejsca słoneczne, ciepłe i zaciszne a podłoża żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe.
  • Czerwona trawa ‘Red Baron’ (Imperata cylindrica) – lubi słoneczne stanowiska – wtedy najlepiej się wybarwia. Nie ma dużych wymagań glebowych. Podłoże lekko wilgotne i umiarkowanie przepuszczalne.
  • Kostrzewa sina, srebrna trawa (Festuca glauca) – lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Oczekuje podłoża dość suchego, piaszczysto-gliniastego, niezbyt zasobnego w składniki pokarmowe, gdyż zbyt żyzna gleba sprawia, że liście zmieniają kolor na zielony.
Kiedy sadzić trawy ozdobne

Kiedy sadzić trawy ozdobne, autor: Matt Lavin/flickr.com

  • Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – lubi miejsca słoneczne i dość zasobne w składniki pokarmowe oraz gliniaste podłoża.
  • Tatarak trawiasty (Acorus gramineus) – lubi stanowiska słoneczne i żyzne, wilgotne, próchnicze podłoża (odczyn lekko kwaśny). Najlepiej rośnie przy oczku wodnym.
  • Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) – roślina wymagająca. Idealnie odnajdzie się w pełnym słońcu, w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru. lubi gleby żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe.

Trawy do cienia

  • Rajgras wyniosły (Arrhenatherum elatius) – lubi półcień i chłód a podłoże żyzne, próchnicze o umiarkowanej wilgotności.
  • Turzyca biała, rzędowa i stożkowa (Carex) – lubią wilgoć, półcień i żyzne podłoże.
  • Mozga trzcinowa (Phalaris arundinacea) – lubi półcień i stanowiska wilgotne.
  • Kosmatki (Luzula DC.) – lubią chłód, cień i nie mają dużych wymagań glebowych.

fot. główne F.D. Richards / flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content