Strona Główna Materiał zewnętrzny Co można uprawiać w tunelu foliowym? Poradnik

Co można uprawiać w tunelu foliowym? Poradnik

autor Ogarnij Ogród

Coraz więcej amatorów ogrodnictwa uprawia rośliny w tunelach foliowych. Trudno się temu dziwić – w końcu zbieranie owoców i warzyw z własnego, ekologicznego ogródka, daje ogromną satysfakcję. Osłonięte plony są dobrze chronione przed działaniem warunków atmosferycznych. Co można uprawiać w tunelu i jak zadbać o sadzonki?

Czym jest tunel foliowy? 

Tunel foliowy to konstrukcja, która służy do uprawiania roślin. Składa się ze stelaża – tj. wytrzymałych rurek (np. metalowych) – na który najczęściej naciąga się folię polietylenową.

Do wyboru są m.in. tunele niskie, które dobrze sprawdzają się w mniejszych ogródkach. Mogą pełnić funkcję inspektów, czyli urządzeń służących do uprawiania roślin w zimie, aczkolwiek nie chronią ich tak dobrze przed niską temperaturą. Kolejnym rozwiązaniem są tunele wysokie. Są na tyle duże, że można w nich swobodnie chodzić między grządkami. Najczęściej tunele tego typu mają wymiary 2 m × 3 m lub 3 m × 6 m.

Główną rolą tunelu jest zapewnienie roślinom odpowiedniej temperatury oraz zabezpieczanie ich przed silnym wiatrem i przymrozkami. Tunel chroni liście i łodygi przed skutkami deszczu, a tym samym – ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych.

Panujący w tunelu mikroklimat odpowiada roślinom ciepłolubnym, takim jak pomidory, ogórki oraz papryka. Ponadto przyspiesza wzrost roślin ozdobnych, warzyw kapustnych i liściowych.

Tunel foliowy

Tunel foliowy – fot.: materiał Partnera

Co uprawiać w tunelu foliowym? 

W tunelu foliowym można uprawiać wiele gatunków roślin: od ziół, przez kwiaty ozdobne, po owoce i warzywa. Najczęściej sadzi się w nim rośliny ciepłolubne, czyli wspomniane wcześniej ogórki, paprykę, pomidory, białą kapustę, cebulę i szczypiorek.

Jeśli chodzi o zioła, w tunelu ogrodowym z powodzeniem można uprawiać bazylię, kolendrę, koper, lubczyk lub melisę. Dobrym pomysłem jest również uprawa rzodkiewki, szpinaku, sałaty oraz kalarepy. Doświadczeni ogrodnicy mogą się pokusić o zasadzenie mniej popularnych gatunków: melona, arbuza i ciecierzycy.

Tunel foliowy

Tunel foliowy – fot.: materiał Partnera

Kalendarz sadzenia warzyw

Każda roślina ma swój własny cykl wegetacyjny. Dlatego, przed rozpoczęciem uprawy, warto zapoznać się z harmonogramem siewu poszczególnych gatunków. Z reguły siew następuje na kilka tygodni przed właściwym wysadzeniem roślin.

Kiedy warto posadzić rośliny w tunelu foliowym, aby cieszyć się obfitymi plonami?

  • Kapusta biała, wczesna – termin siewu: koniec stycznia/początek lutego, termin sadzenia: koniec marca/początek kwietnia.
  • Pomidor – termin siewu: początek/połowa marca, termin sadzenia: koniec kwietnia/początek maja.
  • Ogórek – termin siewu: koniec marca/początek kwietnia, termin sadzenia: koniec kwietnia/początek maja.
  • Papryka – termin siewu: połowa maja, termin sadzenia: koniec maja/początek czerwca.
  • Koper – termin siewu: koniec listopada/początek grudnia.
  • Rzodkiewka – termin siewu: koniec marca.

Uwaga! Kwiaty pomidorów należy zapylić ręcznie, ponieważ tunel foliowy stanowi barierę dla owadów. Do zapylania można wykorzystać np. specjalne preparaty.

Jak uprawiać rośliny w tunelu foliowym

Aby cieszyć się obfitymi plonami, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, związanych z uprawą roślin w  tunelu foliowym.

  • Przygotowanie gleby

Żeby uzyskać obfite i zdrowe plony, najpierw trzeba przygotować glebę pod uprawę, a także sprawdzić, czy tunel nie jest uszkodzony: czy na stelażu nie ma np. śladów rdzy, a folia nie jest rozdarta. Co więcej, oba elementy warto zdezynfekować środkiem grzybobójczym.

Następnym krokiem jest użyźnienie gleby lub jej wymiana. Podłoże powinno spełniać wymagania określonych roślin. Aby zapobiec wyjałowieniu ziemi, trzeba ją spulchnić i użyźnić naturalnym nawozem. Nie można też zapominać o regularnym odkwaszaniu. Przestrzeń w tunelu warto odpowiednio zagospodarować. Dobrze jest też co kilka lat zmienić miejsce upraw. Ma to związek z namnażaniem się patogenów glebowych pod foliową osłoną.

Tunel foliowy

Tunel foliowy – fot.: materiał Partnera

  • Podlewanie

Uprawiane w tunelu owoce i warzywa wymagają częstego podlewania. Latem należy je nawadniać nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem). W czasie upałów tunel foliowy trzeba regularnie wietrzyć. Zimą z kolei nie można podlewać roślin wodą pochodzącą bezpośrednio ze studni lub kranu, ponieważ powoduje ona stres fizjologiczny. U niektórych gatunków objawia się on m.in. żółknięciem i opadaniem liści. Gdy panuje chłód, wodę najlepiej wlać do beczki, aby się nagrzała.

  • Ustawienie tunelu

Konstrukcję warto umieścić w miejscu nasłonecznionym, w pewnej odległości od krzewów i drzew, które mogą rzucać cień na foliową osłonę. Tunel powinien być jednak osłonięty – to uchroni go przed podmuchami silnego wiatru. Ze względu na oświetlenie, najlepiej, aby dłuższe boki tunelu były skierowane na północ-południe.

Uprawa roślin w tunelu foliowym – dlaczego warto?

Foliowe tunele to częsty widok na działkach i w przydomowych ogródkach. Zapewniają optymalne warunki do uprawy warzyw, ziół oraz owoców. Przyspieszają plonowanie i wydłużają okres wegetacyjny. Co więcej, w tunelu można sadzić gatunki wysoce ciepłolubne.

Taka konstrukcja chroni plony przed szkodnikami, a rośliny – przed niekorzystnym działaniem zjawisk pogodowych. Aby tunel spełnił swoje zadanie, trzeba jednak o niego dbać, a ponadto – troszczyć się o jakość gleby, przestrzegać terminów wysiewu oraz sadzenia. Nagrodą za ten wysiłek będą zdrowe i smaczne warzywa bądź owoce, pochodzące prosto z przydomowego ogródka.

Tunel foliowy – fot. główna: materiał Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz