Uprawa szałwii omszonej

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Uprawa szałwii omszonej, autor: F. D. Richards/flickr.com

Szałwia omszona (łac. Salvia nemorosa) należy do rodziny bylin, oferujących strzeliste kwiatostany. Roślina ta pięknie kwitnie w ogrodzie późną wiosną oraz latem. Jako baza do kompozycji rabatowych nie wymaga corocznego sadzenia i wysiewania. Jej inną nazwą jest szałwia gajowa. Jej charakterystyczne smukłe, gęste i wysokie kwiatostany oraz zielone kępy liści mogą być pięknym tłem dla niższych roślin. Jak wygląda uprawa szałwii omszonej i jak ją pielęgnować, aby zachwycała w ogrodzie?

Charakterystyka szałwii omszonej

Szałwia omszona to roślina wyrastająco do nawet 80-100 cm wysokości. Jej pięknie wzniesione, sztywne, rozgałęzione, mięsiste i lekko fioletowe u podstawy pędy, tworzą efektowną kępę ponad ziemią. Bylina jest dość licznie pokryta lancetowatymi, sercowatymi w kształcie liśćmi, które wybarwione są na ciemnozielony odcień, posiadają karbowanie na brzegach i mocno pomarszczoną blaszkę z wyraźnie widocznym unerwieniem.

Uprawa szałwii omszonej
Uprawa szałwii omszonej, autor: Andrey Zharkikh/flickr.com

Cała roślina pokryta jest miękkimi włoskami (skąd nazwa) i wydziela piękny aromat. Na przełomie maja i czerwca obradza w gęste, strzeliste i kłosowate kwiatostany, które łączą małe dwuwargowe kwiaty. W zależności od odmiany oferują kolor fioletowy, niebieski, różowy lub biały – mogą mieć również odmienną wysokość.

Uprawa szałwii omszonej

Bylina ta to piękna, ale i łatwa w uprawie roślina. Co roku zdobi ogród obfitym kwitnieniem i rozrasta się w gęste kępki. Idealnym stanowiskiem dla szałwii omszonej będzie miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Najlepszym podłożem z kolei, będzie ziemia próchnicza, przepuszczalna i lekko wilgotna. Jest to roślina bardzo tolerancyjna na różne pH gleby, a przy tym nieźle znosi przejściową suszę. Przy dłuższych okresach bez deszczu, warto ją jednak podlewać. Roślina ta nie przepada za zbyt mokrymi i ciężkimi glebami, gdzie zamiera. Na zbyt cienistych stanowiskach z kolei słabo rośnie i prawie nie kwitnie, dlatego warto uwzględnić to przed zaplanowaniem jej uprawy.

Uprawa szałwii omszonej
Uprawa szałwii omszonej, autor: Tim Schofield/flickr.com

Szałwia omszona jest rośliną względnie mrozoodporną, a na okres zimy nie wymaga szczególnego okrycia – w razie niskich temperatur można osłonić ją grubszą warstwą ściółki. Aby zapobiec przemrożeniu jej korzeni, dobrze jest sadzić ją na lekko podniesionych terenach, gdzie woda nie gromadzi się w podłożu.

Pielęgnacja szałwii omszonej

Roślina ta nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak po fali wiosennego i wczesno letniego kwitnienia warto dociąć jej pędy kwiatowe tuż na ziemią, aby w drugiej połowie lata zakwitła ponownie. Nie stworzy równie obfitych kwiatostanów jak na wiosnę, ale nadal pięknie ozdobi ogród świeżymi pąkami.

Uprawa szałwii omszonej
Uprawa szałwii omszonej j, autor F. D. Richards/flickr.com

Rozmnażanie szałwii omszonej

Szałwia omszona może być rozmnażana na kilka sposobów. Dobrze służy jej jesienny podział kęp, można także pobierać sadzonki z roślin w okresie wiosennym. Bylina ta dobrze rozmnaża się również z siewu nasion, jednak istnieje ryzyko, iż młode okazy nie zachowają cech odmianowych egzemplarza matecznego. Pewność uzyskać można jednak korzystając z nasion od sprawdzonych producentów. Warto mieć na uwadze, że rośliny, których nie przytniemy po kwitnieniu samodzielnie się rozsiewają, czego efektem mogą być liczne siewki pojawiające się w całym ogrodzie.

Odmiany szałwii omszonej

Szeroka gama kolorystyczna i różnorodny wachlarz wysokości szałwii omszonej, czyni jej odmiany kuszącym rozwiązaniem dla ogrodu. Do najpiękniejszych jej odmian zaliczyć możemy:

  •         ’Amethyst’ – oferuje kwiaty różowe, o wysokości do ok. 50 cm,
  •         ’Schneehügel’ – zapewnia piękne kwiaty o białym odcieniu, rośnie do ok. 40-50 cm,
Uprawa szałwii omszonej
Uprawa szałwii omszonej – odmiana 'Schneehügel’, autor: manuel m. v./flickr.com
  •         ’Ostfriesland’ – zdobią ją kwiaty fioletowo-purpurowe, osiąga do 70-80 cm,
  •         ’Merleau Rose’ – tworzy kwiaty różowe, rośnie do ok. 40 cm,
  •         ’Pink Field’ – kwitnie dając kwiaty różowo-czerwone, sięga 50-100 cm,
  •         ’Adrian’ – oferuje kwiaty białe, rośnie do ok. 40 cm,
  •         ’Synchro Blue’ – ma kwiaty niebiesko-fioletowe, osiąga ok. 30-40 cm,
  •         ’Rose Marvel’ – ma kwiaty różowe, wzrasta do ok. 30 cm,
  •         ’Schwellenburg’ – daje gęste, szerokie, pierzaste, wiechowate, czerwono-różowe kwiatostany, wyrasta do ok. 30-50 cm.

Wykorzystanie szałwii omszonej

Ta przepięknie kwitnąca bylina to doskonały wybór do ogrodu zarówno do sadzenia w grupach jednogatunkowych, jak i w charakterze rośliny okrywowej. Wspaniale prezentuje się w ogrodach wiejskich, angielskich i naturalistycznych. Świetnie prezentuje się na rabatach z innymi bylinami, niskimi krzewami czy roślinami sezonowymi. Rewelacyjnie wygląda w ogródkach żwirowych, pomiędzy kamieniami, przy schodach ogrodowych czy na skarpach. Kwiaty szałwii omszonej to łakomy kąsek dla zapylających owadów, dlatego warto sadzić ją oraz rośliny dla pszczół. Niskie odmiany szałwii omszonej można wykorzystać w uprawie na balkonach, tarasach lub altanach. Liczne z jej pięknych odmian doskonale sprawdzają się również w suchych bukietach.

Fot. główna: F. D. Richards/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz