Strona Główna OgródSad Brzoskwinia – uprawa, pielęgnacja, najpopularniejsze odmiany

Brzoskwinia – uprawa, pielęgnacja, najpopularniejsze odmiany

autor Ogarnij Ogród

Brzoskwinia (łac. Prunus persica) to jedna z ulubionych owoców letnich, które urzekają słodyczą, soczystością, aromatem i słonecznym kolorem. Roślina kwitnie na wiosnę obrastając w piękne białe lub różowe kwiaty. Do Europy brzoskwinie trafiły jedwabnym szlakiem z Chin. Owoce brzoskwini należą do jednych najzdrowszych i polecanych przez dietetyków, bowiem obfitują w witaminy, składniki mineralne i inne cenne związki. Jak możemy je uprawiać we własnym ogrodzie lub sadzie? Kiedy należy je sadzić? Jakie są ich najpopularniejsze odmiany?

Brzoskwinia – właściwości

Brzoskwinie to owoce, które najlepiej jest spożywać świeże wraz ze skórką, gdzie skrywają całą masę witamin: C, E, z grupy B, dodatkowo oferują sporo beta-karotenu oraz składników mineralnych jak potas, fosfor, kwas foliowy, magnez, żelazo, wapń, bor oraz selen. Ich obecność w naszej diecie pomaga pobudzić produkcję czerwonych krwinek, oczyszcza nasz organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Owoce brzoskwinie są wspaniałe dla osób z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu. Ponadto przysmaki te działają również odświeżająco, czyniąc naszą cerę jędrną i rześką. Brzoskwinie wspomagają również nasze samopoczucie, relaksują i pozwalają naszemu organizmowi na lepsze funkcjonowanie. Wspaniale smakują w formie świeżej, ale również w przetworach, potrawach wytrawnych oraz na słodko, jak i cukiernictwie. 

Kiedy sadzić brzoskwinie?

Sadzenie brzoskwini najlepiej zaplanować na wiosnę, kiedy niskie temperatury nie będą zagrażały młodym okazom. Warto z wyprzedzeniem śledzić prognozy pogody, aby mieć pewność, że rośliny nie będą wystawione na działanie niskich temperatur. Ostatecznie, w razie niespodziewanych przymrozków można zastosować na nie osłony. Idealną porą na sadzenie jest ciepły, słoneczny dzień. 

Jak sadzić brzoskwinie?

Sadzenie brzoskwiń należy poprzedzić wyborem stanowiska, w którym będą czuły się komfortowo. Najlepszym miejscem będzie przestrzeń z dostępem do dużej ilości promieni słonecznych, a jednocześnie osłonięta przed chłodnym wiatrem. Przygotowanie stanowiska objąć powinno dokładne odchwaszczenie podłoża, aby te niechciane rośliny nie konkurowały z młodą sadzonką o substancje odżywcze. 

Najlepszym podłożem pod drzewko brzoskwini będzie przepuszczalna, urodzajna gleba z neutralnym pH. Nie powinna być ona również zbyt wilgotna, gdyż może przyczyniać się do pojawienia się chorób grzybowych. Warto zwrócić uwagę również na indywidualne potrzeby brzoskwini danej odmiany, aby zapewnić jej optymalne warunki uprawy. Przygotowując miejsce pod sadzonkę należy wykopać dołek duży na tyle, aby delikatna bryła korzeniowa zyskała odpowiednią ilość przestrzeni do rozwoju. Po ułożeniu rośliny na miejscu, należy przysypać ją ziemią i delikatnie ubić powierzchnię, a następnie podlać drzewko. 

Pielęgnacja brzoskwiń

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie brzoskwiń jest przycinanie, które pozwoli na rozwój drzewka i zadowalające owocowanie jednocześnie. Nadmierny i niekontrolowany rozrost pędów rośliny może także nazbyt zagęszczać koronę drzewka, co może skutkować nienależytym rozwojem owoców, ale i ryzykiem pojawienia się chorób grzybowych. Przycinanie najlepiej zaplanować na wiosnę, w momencie rozpoczęcia fazy różowego pąka. Pierwsze cięcie na młodych roślinach zaczynamy już na początku uprawy. Przycinanie powinno skrócić pędy średnio o 20-30 cm, co pobudzi roślinę do wzrostu i pomoże uzyskać lepszy pokrój. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać co roku, a systematycznie należy usuwać jej pędy boczne, co zapobiegnie rozrastaniu się drzewka na boki. 

kalendarz oprysków

Nawożenie brzoskwiń można przeprowadzić wykorzystując nawozy organiczne, w tym między innymi kompost. Pamiętać należy przy tym, aby dozować ilość nawozu do aktualnych potrzeb rośliny, dostosowując go do okresów wzrostu. 

Zbiór brzoskwiń

Zbiór brzoskwiń przypadać może w rożnych czasie – uzależniony jest od odmiany naszego drzewka. Odmiany letnie (wczesne) owocują już w lipcu, z kolei średnio wczesne z nadejściem sierpnia lub września, odmiany późne – w październiku. Dojrzałe owoce są miękkawe i pięknie wybarwione. 

Najczęstsze choroby brzoskwiń

Prawidłowa pielęgnacja i zapewnienie drzewkom brzoskwini optymalnych warunków sprawia, że są one stosunkowo wytrzymałe i odporne na choroby. Niestety na skutek niewłaściwego przycinania mogą być one podatne na raka drzew owocowych. Inną chorobą brzoskwiń jest kędzierzawość liści – choroba grzybowa, która w pierwszej kolejności poraża liście, a później atakuje również owoce. Każda choroba grzybowa brzoskwiń wymaga szybkiej interwencji, aby możliwe było uratowanie drzewka przed całkowitym zniszczeniem. Ponadto jako szybko rozprzestrzeniające się schorzenia, mogą one zniszczyć większą część uprawy, stąd należy działać niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów. Najczęściej do chorób grzybowych stosuje się opryski z fungicydów, jednak w mniejszych uprawach wykorzystywane są one rzadko. 

Na uprawie brzoskwiń sporadycznie może pojawić się również brunatna zgnilizna drzew pestkowych (brunatne przebarwienia pojawiają się na płatkach kwiatów, później na pędach i liściach, a w konsekwencji także na owocach) i szara pleśń (pokrywa pędy brzoskwiń szarym nalotem, który powodować może gnicie owoców). 

Najpopularniejsze odmiany brzoskwiń

Brzoskwinie należą do drzew owocowych, które wzrastają nawet do 6 metrów wysokości, jednak w naszym klimacie rzadko się to zdarza. Popularne są jednak ich odmiany karłowe, które rosną do około 1,5 m i obficie kwitną. Drzewka brzoskwiń są niezwykle plenne, a ich owoce są lekko omszone i mają piękną barwę. W Polsce są one średniej wielkości lub małe, ale można z powodzeniem wyhodować okazy o wyjątkowym aromacie i słodkim smaku. Zbiory najczęściej przypadają na sierpień i październik. Do najczęściej uprawianych odmian zaliczyć możemy takie jak brzoskwinia zwyczajna:

  •  ‘Reliance’ – osiąga średnią wielkość, ale charakteryzuje ją wysoka odporność na mróz. Oferuje soczyste, niewielkie owoce o wysokich walorach smakowych.
  •  ‘Iskra’ – średnia odmiana o dużych i soczystych owocach, oferuje wysoką plenność i pięknie kwitnie. Jest nieco wrażliwa na przymrozki, stąd może przemarzać wczesną wiosną. 
  •  ‘Velvet’ – odmiana ta oferuje niewielkie, delikatnie spłaszczone i słodkie owoce. Staranne przycinanie drzewek pozwala zyskać obfitość owoców, które słyną z niezwykłych walorów smakowych.
  •  ‘Harrow Beauty’ oferuje słodkie i duże owoce. Jej kwiaty są wrażliwe na mróz, dlatego niezbędne jest ich zabezpieczenie. Najlepiej sprawdza się w uprawie w cieplejszych rejonach, niemniej ma stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe. Jej owoce są soczyste i idealne do deserów.

Fot. główna: flockine/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz