Strona Główna Ogród Jak pozbyć się os z ogrodu?

Jak pozbyć się os z ogrodu?

autor Ogarnij Ogród

Osy w ogrodzie to realne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci i osób uczulonych, dla których nawet jedno użądlenie może skończyć się tragicznie. Jednak usuwanie gniazd samodzielnie nie jest zajęciem bezpiecznym, dlatego warto wiedzieć jak się do tego przygotować i jak przeprowadzić, by nie sprowokować owadów do ataku i nie wywołać zagrożenia dla siebie i innych. Jeśli nie możecie lub nie potraficie zrobić tego samodzielnie, jest wiele profesjonalnych firm, które przyjadą i załatwią problem, zachowując wszelkie normy bezpieczeństwa. Jeśli jednak sami się za to weźmiecie, poniżej kilka wskazówek.

Sposoby na osy w ogrodzie

Lepiej nie próbować likwidować pojedynczych osobników. Najskuteczniej zacząć od obserwacji os robotnic by zlokalizować ich gniazdo. Bo tylko zlokalizowanie i zlikwidowanie całego gniazda uwolni nas od tego niechcianego sąsiedztwa.

Jeśli gniazdo jest umiejscowione gdzieś pod daszkiem, w jakiejś szopce i ciężko się jest do niego dostać, to trzeba zaopatrzyć się w opryskiwacz z długą lancą, ubrać się odpowiednio i wtedy opryskać gniazdo z dużej odległości w chwili, gdy osy są najmniej aktywne. Np. gdy jest deszczowy i zimny ranek lub pod wieczór. Tak samo, gdy mają gniazda w dziuplach czy na ścianach budynków.

Jeśli jest to pomieszczenie zamknięte, świetnie sprawdzi się gaśnica na osy i szerszenie. Łatwa w użyciu i niezwykle skuteczna. I tu znów trzeba pamiętać o odpowiednim stroju zabezpieczającym, zbliżyć się na odległość kilku metrów od gniazda, postawić gaśnicę nakierowując ją na siedlisko os, odbezpieczyć i uruchomić. I oczywiście szybko się oddalić. Po kilku godzinach można pójść, wywietrzyć pomieszczenie i posprzątać. Oczywiście wciąż pamiętając o stroju, gdyby trafiła się jakaś osa maruderka, która spóźniła się na kolację i przeżyła. W pomieszczeniach zamkniętych sprawdzą się również specjalne świece dymne.

osy w ogrodziefot. Jean and Fred / flickr.com

Gniazda os umiejscowione w ziemi można również opryskiwać preparatami owadobójczymi kontaktowymi (Ficam 80 WP, Kordon 10 WP, K-Othrine Flow, Solfac WP 10). I tu należy zachować jak najdalej idące środki bezpieczeństwa a opryski robić, gdy wady są najmniej aktywne, zimnym rankiem lub wieczorem.

Gdy nie można zlokalizować gniazda przydadzą się pyliste preparaty owadobójcze jak naprzykład: Baygon DP 1, Drione, Ficam D, każda opylona osa zaniesie na swoim ciele trujący preparat do gniazda.

Sposoby na osy robotnice

Prostym sposobem na pozbywanie się os robotnic jest ich wabienie do pułapek odpowiednią substancją, do której chętnie przylecą. W każdym sklepie ogrodniczym bez problemu można takie kupić wraz z płynem, którym się je napełnia. I tu uwaga, płyn ten wabi tylko osy i muchy, nie przylecą do niego ani pszczoły ani inne zapylacze. Płyny te zazwyczaj są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Pułapkę najlepiej jest zawiesić na drodze os do gniazda, ale niezbyt blisko niego, gdyż osy żerują nie przy samym gnieździe, ale najczęściej kilkaset metrów dalej.

Gdy sami nie możemy lub nie potrafimy sobie już poradzić z dużą plagą os, to najlepiej jest wezwać wyspecjalizowaną firmę. Ona bowiem dysponuje środkami, które dla przeciętnego ogrodnika czy właściciela domu dostępne nie są. Firma taka rozłoży w miejscach niedostępnych dla ludzi i zwierząt przynęty zatrute tymi środkami. Są to substancje długodziałające co sprawia, że robotnice zanim padną zaniosą truciznę kilka razy do gniazda skarmiając nią królową, larwy i inne robotnice. I dopiero po wizycie specjalistów będziemy się czuć wolni od niechcianego sąsiedztwa.

osy jak zwalczyćfot. MabelAmber / pixabay.com

Trzeba wiedzieć jeszcze, że nie można już do takich wypadków wzywać Straży Pożarnej. Straż przyjedzie jedynie wówczas, gdy jest bezpośrednie zagrożenie życia lub gdy gniazda znajdują się na terenie budynków użyteczności publicznej takich jak: szkoła, urząd czy szpital.

I na koniec Ważna informacja! Jeśli samodzielnie usuwamy gniazdo os, niezbędny jest do tego odpowiedni strój, Koniecznie trzeba mieć osłoniętą głowę, twarz i szyję. Kilka warstw ubrań i rękawice. Na rękawy i nogawki trzeba założyć mocne gumki, by owady nie miały szans dostać się pod ubranie.

fot. główne ClaudiaWollesen / pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz