Jak pozbyć się szerszeni z ogrodu?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania

Szerszeń jest największym owadem z gatunku osowatych. Swoje gniazda zakłada na terenie całej Polski. Najbardziej lubi wykorzystywać do tego celu stare dziuple w drzewach liściastych. Niestety z roku na rok jest takich lasów w Polsce coraz mniej, więc zaczyna żyć coraz bliżej ludzkich siedlisk i gniazdo szerszeni może pojawić się na strychu, w komórce czy w innym zacisznym miejscu. Jego jad bywa zabójczy dla osób uczulonych i może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Już użądlenie jednego owada może być śmiertelne. Natomiast mitem jest, że już 3 użądlenia mogą zabić przeciętnego, zdrowego i nieuczulonego człowieka. Tak czy siak lepiej unikać bliskich spotkań z szerszeniami, gdyż każde użądlenie jest bardzo bolesne. Nie niepokojone szerszenie nie są jednak skore do ataków i nie zawsze jest konieczność ich uśmiercania.

Naturalne odstraszacze

Gdy szerszenie zaczynają pojawiać się w ogrodzie w coraz większych ilościach, budzi się lęk, że w końcu któryś użądli. Często jest tak, że nie da się zidentyfikować miejsca, w którym założyły gniazdo a trzeba się jakoś chronić. Lepiej do walki z nimi nie stosować łapki na muchy, bo może się to skończyć bolesnym użądleniem. Są rośliny, za których zapachem szerszenie nie przepadają, warto je zatem sadzić i siać w dużych ilościach. Nie dość, że odstraszą owady to upiększą ogród przez cały rok.

Takimi kwiatkami są bratki. Już od wiosny można zatem zacząć się chronić. Później pelargonie, kwitną aż do później jesieni. I lawenda, nie dość, że pięknie się prezentuje w ogrodzie to jeszcze nieziemsko pachnie. A w warzywniku zasadź czosnek. Ta armia roślin pewnie nie stworzy doskonałej bariery ochronnej przed odwiedzinami szerszeni, ale na pewno będzie ich o wiele mniej.

szerszeń w ogrodzie - jak walczyć
Szerszeń w ogrodzie
fot.krzysztofniewolny / pixabay.com

Pułapki

Szerszenie lubią obgryzać listki i młode pędy różnych roślin, np. bzu. Jeśli masz tych krzewów sporo w ogrodzie, nagle mogą pojawić się spore ilości tych owadów. Samo gniazdo szerszeni może być gdzieś daleko i nie jesteś w stanie zidentyfikować gdzie, by przeprowadzić atak frontalny. Wtedy świetnie sprawdzają się pułapki do zawieszania na drzewach.

Wystarczy powiesić kilka w tych częściach ogrodu, do których przylatują stołować się szerszenie. Pułapki wystarczy wypełnić mieszaniną soku z piwem i powiesić na gałęziach. Najczęściej jest tak, że kilka owadów wpadnie, reszta uzna teren za niebezpieczny i przestaną przylatywać. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że płyny te nie wabią pszczół. Za to przy okazji będziesz pozbywać się os i much.

Szerszeń w pułapce z piwem
Szerszeń w pułapce z piwem, autor: planet_fox/pixabay.com

Dom można ochronić w bardzo prosty sposób. Wystarczy w oknach zainstalować moskitiery. Będzie to ochrona nie tylko przed szerszeniami, ale i wszystkimi innymi niechcianymi owadowymi gośćmi.

Gniazdo szerszeni – atak chemią 

W sklepach dostępnych jest sporo preparatów chemicznych zarówno odstraszających szerszenie jak i je likwidujących. Jeśli nie chcesz montować w oknach siatek, możesz spryskać futryny specjalnymi preparatami, które stworzą niewidzialną barierę dla owadów.

Gdy jednak na Twoim terenie pojawi się gniazdo szerszeni, są sposoby by pozbyć się go bez narażania się na użądlenie. Warunek jest taki, że gniazdo szerszeni znajduje się w miejscu dostępnym i gwarantującym możliwość szybkiego oddalenia się.  W każdym sklepie ogrodniczym kupisz tzw. gaśnicę na szerszenie. Jest to środek chemiczny (toksyczny) w aerozolu, do jednorazowego użytku. Jest prosty w obsłudze, szybki w działaniu i bardzo skuteczny. Wystarczy postawić butelkę ok. 5 m od gniazda, wycelować w gniazdo szerszeni, nacisnąć i szybko się oddalić. Pojemnik sam się opróżni a środek będzie uśmiercał szerszenie.

Gdy dzieło się dokona trzeba pomieszczenie dokładnie wywietrzyć. Zanim jednak pójdziesz na strych walczyć z szerszeniami ubierz się odpowiednio i dokładnie osłoń. Pamiętaj, że alergik po takim bliskim spotkaniu może stracić życie. Jeśli nie masz pewności, że nie jesteś uczulony lub zwyczajnie się boisz, jest mnóstwo firm specjalistycznych, które szybko i bezpiecznie wybawiają z takich kłopotów.

Gniazdo szerszeni
Gniazdo szerszeni
fot. planet_fox / pixabay.com

Specjaliści od szerszeni

W internecie znajdziesz sporo firm, które szybko przyjadą i usuną gniazdo szerszeni wraz z owadami. Niestety, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia Straż Pożarna nie może już przyjeżdżać na prywatne posesje. Jednak gdy gniazdo pojawia się w szkole, urzędzie czy szpitalu to wciąż jeszcze Straż jest zobowiązana pomóc.

Na posesji prywatnej może to zrobić firma dezynsekcyjna, która specjalizuje się w usuwaniu gniazd os i szerszeni. Są do tego odpowiednio przygotowani: mają kombinezony, odpowiedni sprzęt i kilka metod. Dobiorą optymalną do sytuacji. Może to być oprysk środkami chemicznymi, a może być zamgławianie. Szybko i sprawnie pozbędą się tego żądlącego problemu.

zdj. główne krzysztofniewolny / pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz