Jarmuż (Brassica oleracea var. sabellica) jest botaniczną odmianą kapusty warzywnej i należy do rodziny kapustowatych. Jest to również warzywo mrozoodporne, które można mieć w warzywniku pod ręką przez całą zimę. Jarmuż na długo zapomniany ostatnio wraca do łask. I bardzo dobrze, bo jest to warzywo niezwykle wartościowe. Nie jest trudny w uprawie, ale warto wiedzieć jak wygląda uprawa współrzędna jarmużu by uchronić warzywo przed atakami szkodników i patogenów chorobotwórczych.
Czym jest uprawa współrzędna warzyw
Uprawa współrzędna warzyw polega na tym, by obok siebie, na jednej grządce sadzić warzywa, ale nie tylko warzywa bo i kwiaty i zioła, które mają na siebie pozytywny wpływ. Wiele z nich wydziela zapach odstraszający szkodniki, inne substancje chroniące przed atakami patogenów chorobotwórczych. Dlatego warto stosować w ogrodzie i w warzywniku zasady uprawy współrzędnej, ale również inne, które pozwolą na uzyskanie zdrowych, wysokich plonów bez konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
Taką ważną techniką uprawy roślin, którą warto poznać oprócz zasad dobrego sąsiedztwa warzyw i złego sąsiedztwa warzyw jest chociażby płodozmian warzyw. Polega on na tym, żeby w rok po roku nie sadzić w tych samych miejscach tych samych albo należących do tej samej grypy warzyw, bo są wówczas np. dużo bardziej narażone na ataki szkodników i chorób.
Uprawa współrzędna jarmużu – obok czego sadzić jarmuż
Jeśli więc chcemy, by nasze uprawy były wolne od chemii, to ochrona jarmużu przed szkodnikami i chorobami będzie polegała m.in. na stosowaniu współrzędnej uprawy jarmużu, czyli sadzeniu obok takich roślin, które będą go chroniły przed agresorami.
Dobrymi sąsiadami dla jarmużu będą cebula, szpinak, marchew, kukurydza, pomidory, sałata oraz warzywa strączkowa jak fasola i groch. Gdy wysiejemy już jarmuż w otoczeniu wybranych warzyw dobrze jest wokół grządki zrobić kwiatową obwódkę. I wcale nie dla ozdoby, choć bez wątpienia taka grządka będzie bardziej atrakcyjna wizualnie. Natomiast nagietki, aksamitki czy też nasturcje są skutecznym orężem w odstraszaniu szkodników, które atakują rośliny kapustne.
Czego nie sadzić obok jarmużu
W zasadzie jarmuż nie szkodzi innym roślinom, ani one nie szkodzą jarmużowi. Warto wziąć jedynie pod uwagę to, że warzywa kapustne jako grupa są dla siebie wzajemnie konkurencją jeśli chodzi o składniki pokarmowe i wodę. Potrzebują tych samych i pobierają je często z tej samej głębokości.
Drugi aspekt jest taki, że warzywa kapustne padają ofiarą tych samych szkodników i chorób, więc jeśli kilka ich rodzajów posadzi się obok siebie, to straty pójdą po całości. I te czynniki należy brać pod uwagę sadząc w warzywniku jarmuż.
Fot. główna: depositphotos.com