Kapusta to warzywo niezwykle cenione przez ogrodników. Bardzo często kiepskie plony roślin kapustnych pojawiają się jednak nie tylko na skutek ubogiej gleby, nienależytego podlewania czy warunków atmosferycznych, ale również wówczas, gdy nie wiemy co sadzić obok kapusty. Poza optymalnymi warunkami, kapusta wymaga zatem odpowiedniego towarzystwa, które pozwoli cieszyć się wyższą plennością, lepszym smakiem i zdrowiem. Obfitość jej odmian, sprawia przy tym, że dobór właściwych sąsiadów wymaga wiedzy i przygotowania. Co sadzić obok kapusty, a jakiego sąsiedztwa unikać?
Dobre i złe towarzystwo dla kapusty
Kapusty, w tym brukselka, kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, kapusta pekińska czy kapusta włoska bardzo cenią sąsiedztwo cebuli, która za sprawą fitoncydów (substancji lotnych) oferuje im ochronę przed chorobami grzybowymi. Posadzone w pobliżu nagietki, hyzopy, mięta czy fasola pomogą kapustom w uniknięciu ataków bielinka kapustnika, a mięta dodatkowo uchroni przed mszycami. Wybierając wśród wariantów fasol najlepiej postawić na odmianę karłową, gdyż odmiany tyczne mogą nazbyt zacieniać stanowisko kapusty, niekorzystnie wpływając na ich rozwój.
Ziołem, które dobrze oddziałuje na kapusty jest również szałwia lekarska, która wpływa między innymi na poprawę smaku warzyw – stają się delikatniejsze. Ciekawym towarzystwem będzie także rumianek, który zwiększa odporność warzyw kapustnych (i nie tylko) na choroby. Rozsiewając go wzdłuż grządek, można cieszyć się zdrowszą uprawą wszystkich warzyw na całej działce. Wspaniałym uzupełnieniem będzie także nawożenie gnojówką z pokrzywy. Wśród warzyw, ziół i kwiatów idealnych do sadzenia w towarzystwie kapustnych wymienić zatem możemy:
- buraki
- fasole karłowe
- groch
- hyzop
- mięta
- koper
- nagietek
- rumianek
- ogórek
- sałata
- szałwia
- szczypiorek
- ziemniak – najlepiej wczesny
- seler
Jeżeli planujemy uprawę kapusty, warto unikać umieszczania jej w sąsiedztwie czosnku, marchwi, pomidorów, rzodkiewek czy truskawek.
Co sadzić obok kapusty i innych roślin kapustnych
Kapusta oferuje szeroki wachlarz różnorodnych odmian, z których każde mogą mieć nieco odmienne preferencje w kwestii sąsiedztwa innych roślin. Dla przykładu:
- Kapusta brukselka świetnie radzi sobie w towarzystwie pomidorów, selera korzeniowego i naciowego, przy burakach ćwikłowych, sałacie głowiastej, boćwinie, szpinaku, rzodkiewce, rzepie, cebuli siedmiolatce, porach, fasoli zwyczajnej, groszku cukrowych, grochu i szparagach. Nie przepada jednak za sąsiedztwem ziemniaków, kalafiora i brokułów. Wśród ziół cudownie na rozwój brukselki wpływają takie jak: bazylia, tymianek, mięta pieprzowa, kolendra, nagietek i kminek, a nie służą jej czosnek, oregano, szczypiorek i cebula.
- Kapusta biała głowiasta uwielbia sąsiedztwo pomidorów, które chronią ją przed bielinkiem kapustnikiem, śmietką oraz pchełkami, a wśród ziół ceni tymianek, bazylię, miętę pieprzową i kminek. Nie zaleca się jej uprawy w towarzystwie buraków ćwikłowych.
- Kapusta czerwona z kolei preferuje uprawę obok buraków ćwikłowych, rzepy i rzodkiewki, cebuli siedmiolatki, pora, sałaty głowiastej, boćwiny, selera korzeniowego i naciowego, szpinaku, skorzonery, fasoli zwyczajnej, bakłażanów, grochu i groszku cukrowego. Nie przepada ona jednak za szczypiorkiem, oregano i czosnkiem.
- Kapusta włoska jest odmianą, której służy sąsiedztwo pomidorów, grochu zwyczajnego i groszku cukrowego, selera korzeniowego, fasoli zwyczajnej, rzodkiewek, rzodkwi, buraków ćwikłowych, sałaty głowiastej, boćwiny, cebuli siedmiolatki, szpinaku i pora. Bardzo lubi także zioła jak tymianek, mięta pieprzowa, kminek i bazylia. Nie najlepiej działają na nią jednak ziemniaki i brokuły.
Widać zatem, że dobrze jest wiedzieć jakie warzywa sadzić obok siebie, gdyż dobre sąsiedztwo warzyw również ma duży wpływ na jakość i obfitość plonów.
Fot. główna: Mark Levisay/flickr.com