Strona Główna Ogród Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu

autor Ogarnij Ogród

Tulipany (łac. Tulipa) to niezwykle cenione rośliny cebulowe, które często zdobią wiosenne rabaty naszych ogrodów już od marca. Ich uprawa nie należy do trudnych, a po ich przekwitnięciu należy je ściąć, pozostawiając jedynie liście, no i trzeba wiedzieć, kiedy wykopać tulipany. Tym sposobem możemy wesprzeć rozwój cebul. Kwiaty te należą do roślin rozmnażających się głównie w sposób wegetatywny, który polega na oddzielaniu cebulek przybyszowych. Można również tulipany wysiewać, jednak efekty nie zawsze są zadowalające. 

Jakie wymagania mają tulipany

Aby opowiedzieć więcej o pielęgnacji tulipanów po przekwitnięciu, warto dowiedzieć się nieco o ich wymaganiach uprawnych. Rośliny te cenią nade wszystko stanowiska słoneczne, żyzne i próchnicze podłoża o lekko kwaśnym lub lekko zasadowym pH. Mokre i ciężkie gleby zdecydowanie nie sprawdzają się w ich uprawie. Wiele z ich odmian kwitnie już w marcu, inne dopiero z nadejściem czerwca. Po ich przekwitnięciu należy je ścinać, aby mogły przygotować się do letniego spoczynku. 

Kiedy wykopać tulipany

Kiedy wykopać tulipany, autor: cskk/flickr.com

Wiosną warto tulipany zasilać nawozami wieloskładnikowymi, zadbać o spulchnianie i odchwaszczanie gleby, jak i o podlewanie. Rośliny uprawiane w pojemnikach cenią podlewanie dwa razy w tygodniu – tak aby gleba pozostawała wilgotna. Obfitsze podlewanie zaleca się szczególnie po zasadzeniu cebul, gdyż ułatwia im to ukorzeniania się. 

Przycinanie tulipanów 

Ogławianie, czyli ścinanie tulipanów po przekwitnięciu, przy jednoczesnym pozostawieniu liści jest nieocenionym wsparciem dla rozwoju cebul. Jeżeli zaniedbamy ten zabieg, tulipany zaczną tworzyć nasiona, a to z kolei nie wpłynie dobrze na kondycję całej rośliny. Jeżeli nie planujemy pozyskania nowych cebulek, łodygi tulipanów należy dociąć tuż przy ziemi.  

Kiedy wykopać tulipany

Kiedy wykopać tulipany, źródło: depositphotos.com

Wykopywanie cebulek tulipanów – kiedy wykopać tulipany

Po okresie kwitnienia i przycięciu tulipanów, rośliny te zaczynają obumierać. Aby zadbać o dobrą kondycję cebulek, należy je po tym czasie wykopać – zabieg ten warto powtarzać każdego roku. Jeżeli pozostałe po podcięciu tulipanów liście zaczynają obsychać i żółknąć to sygnał, że rozpoczął się początek ich letniego spoczynku. W tym czasie należy wykopać je z rabaty i przygotować do przechowywania, które trwało będzie do połowy września. Wyjątkiem są tulipany botaniczne, które mogą pozostać w rabacie na 3-4 lata. 

Kiedy wykopać tulipany

Kiedy wykopać tulipany, autor: COD Newsroom/flickr.com

Dlaczego należy wykopywać cebule tulipanów? Przede wszystkim dlatego, że w związku z licznymi zmianami zachodzącymi w glebie w okresie letnim mogłyby poważnie ucierpieć. Co więcej można je tym sposobem uchronić przed chorobami grzybowymi i zapobiec nadmiernemu zagęszczaniu się cebulek. Wykopane cebule oferują w kolejnym sezonie bujniejsze kwitnienie. 

Właściwy termin dla wykopania cebul zależny jest od wielu czynników. Czasami sprzyjająca pogoda pozwala liściom szybciej zaschnąć, ale jednocześnie cebule mogą nie zdołać w tym czasie dojrzeć. Nazbyt wilgotna wiosna z kolei, może na dłużej utrzymać zieleń liści, co skutkuje przerostem cebul, które nie będą nadawały się już do wykopania. Aby zyskać pewność, że cebulki są już gotowe do wykopania, warto wyjąć z gleby kilka sztuk i ocenić czy nadają się już do przechowywania. Dojrzałe cebule przybyszowe mają brązową łuskę okrywową. 

Przechowywanie cebulek – przygotowanie do spoczynku

Podczas wykopywania cebulek należy bardzo uważać, aby ich nie uszkodzić. Po usunięciu pędów, dobrze jest pozostawić je w przewiewnym, ale zacienionym miejscu do wyschnięcia. Gdy obeschną, warto je delikatnie oczyścić z ziemi, usunąć zeschnięte pędy i korzenie, a następnie starannie oddzielić cebulki przybyszowe. Uszkodzone cebule należy wyrzucić, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się chorób bakteryjnych lub grzybowych. 

Okres letniego spoczynku cebulki powinny spędzić w chłodniejszym pomieszczeniu, w którym pozostać będą do jesieni. Optymalna temperatura ich przechowywania to 20°C. Idealnym miejscem do ich przechowywania są skrzynki z piaskiem. Nie należy przechowywać cebulek w piwnicy, w której panuje wilgoć, gdyż może skutkować to ich gniciem. Nie zaleca się również umieszczania ich w pomieszczeniach, które mocno się nagrzewają. Cebulki dobrze jest rozłożyć luźno, zapewniając tym samym optymalną cyrkulację powietrza. Profilaktycznie można potraktować je również środkiem grzybobójczym. 

Kiedy wykopać tulipany

Kiedy wykopać tulipany, źródło: depositphotos.com

Kiedy sadzić tulipany? W okresie jesiennym możemy wyjąc cebulki, a następnie przeznaczyć do zasadzenia wyłącznie w pełni zdrowe okazy. Przed zasadzeniem warto ponownie zastosować na nie środek grzybobójczy. Idealne cebulki to okazy duże, które sadzimy na głębokości około 15 cm, kierując ich wierzchołek ku górze. Mniejsze cebulki wystarczy posadzić na około 8 cm głębokości. Idealny rozstaw cebul większych to 30 cm, przy mniejszych wystarczy 10 cm. Dobrym sposobem jest sadzenie cebulek w specjalnych koszyczkach, które uchronią tulipany przed szkodnikami, a dodatkowo ułatwią ich wykopywanie w kolejnym sezonie. Posadzone cebule należy podlać, a na zimę dobrze jest okryć je ściółką, słomianymi matami i korą

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content