Wybór cebul tulipanów – jak wybrać najlepsze?
Kupując cebule tulipanów do zasadzenia w ogrodzie zwróć uwagę na kilka aspektów. Wybieraj zawsze cebule największe, jędrne, zdrowe bez naturalnych pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Lista uwag jest o wiele dłuższa. Cebule nie mogą być miękkie, pokryte plamami, nie mogą być przebarwione czy pozbawione zewnętrznych łusek okrywających. Zwróć uwagę by nie były wyschnięte albo zwiędnięte. Nie mogą mieć małych dziurek zrobionych przez szkodniki albo nosić śladów chorób, pleśni albo zgnilizny. Nie wybieraj cebulek z korzonkami ani takich, które wypuściły już liście.
Jeśli zakupionych cebul nie możesz od razu posadzić i konieczne jest ich przechowanie to umieść je w skrzyneczce wypełnionej trocinami, suchym piaskiem albo suchym torfem. Dobrym miejscem na ich przeczekanie będzie chłodna piwnica. Najlepiej jednak sadzić cebule zaraz po ich zakupie, żeby nie doprowadzić do ich przesuszenia. Tulipanowe cebule nie lubią długotrwałego przechowywania.
Wymagania tulipanów – obowiązkowe kwestie
Dla tulipanów najlepiej jest wybrać miejsce słoneczne. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne, dlatego przed posadzeniem najlepiej jest je zasilić próchniczą ziemią z dodatkiem kompostu lub torfu. Dodatkowo dobrze jest posiłkować się biohumusem. Jeśli ziemia jest ciężka, gliniasta i podmokła lepiej w niej cebul nie umieszczać, najpewniej zmarnieją. Optymalne pH gleby wynosi 6,5-7,5. Idealna aura dla tulipanów by pięknie kwitły to długa, wilgotna i chłodna jesień, krótka i łagodna zima a później długa chłodna wiosna z dużą ilością opadów.
Jak i kiedy sadzić tulipany? Najlepsze terminy i sposoby
Kiedy sadzić tulipany? Najlepiej jest to robić od połowy września do połowy października. Rośliny muszą mieć czas by się dobrze ukorzenić, jeśli nie zdążą, cebulki mogą zmarnieć. Najlepiej wsadzać je do ziemi w specjalnie dla tego celu produkowanych koszyczkach. Ażurowe ścianki chronią cebulki przed szkodnikami i odprowadzają nadmiar wody. I bardzo łatwo jest je wydobyć, gdy przychodzi pora na przechowywanie. Sadzić tulipany należy na głębokości 6-10 cm jeśli są małe. Te duże wymagają głębokości 11-15cm. Cebule przed kolejnym wysadzeniem powinny zostać zaprawione. Moczy się je w preparatach grzybobójczych lub w mączce bazaltowej. Z początkiem zimy dobrze jest przykryć miejsca w ogrodzie, gdzie posadzone zostały cebule matami ze słomy albo gałęziami świerku lub sosny.
Jesienią oprócz tego, że możemy sadzić tulipany, możemy również sadzić cebule innych roślin. Wiosną będzie dzięki temu jeszcze bardziej kolorowo.
Pielęgnacja tulipanów – jakie zabiegi wykonać?
Tulipany w trakcie kwitnienia nie potrzebują jakiejś szczególnej pielęgnacji, jeśli jest zbyt mało deszczu, trzeba je podlewać. Jeśli jednak chcesz mieć piękne kwiaty co roku, trzeba stosować kilka zasad. Gdy przekwitną usuń kwiatostany, ale łodygę i liście zostaw do zaschnięcia. Większość gatunków wymaga by każdego roku wykopać cebule. Dobrym momentem jest początek zasychania liści i brązowienie cebul. Całe lato cebule powinny być trzymane w pomieszczeniach chłodnych, ale przewiewnych. W tym czasie wewnątrz cebul zaczynają tworzyć się zaczątki kwiatów.
Są jednak gatunki tulipanów, których nie dość, że nie trzeba to wręcz nie powinno się wykopywać. W jednym miejscu mogą spokojnie rosnąć kilka lat. I tylko raz na tych kilka lat powinno się je wykopać i postępować dokładnie tak jak z odmianami wykopywanymi corocznie. Te rośliny to tulipany botaniczne oraz różne odmiany tulipanów dzikich.
Rozmnażanie tulipanów – jak zrobić to najlepiej?
Na macierzystej cebuli wyrastają cebule przybyszowe. I to jest najczęstsza metoda rozmnażania tulipanów. Jest jeszcze możliwość rozmnażania przez nasiona, ale to dotyczy tylko gatunków botanicznych, bo tylko one wyhodowane z nasion zachowają cechy rośliny macierzystej.
Gdy już wiadomo jak i kiedy sadzić tulipany, co nie jest zajęciem zbyt skomplikowanym, można już, w zależności od pory roku zabierać się za ich uprawę 😉
Fot. główna: 5598375/flickr.com