Lipa drobnolistna – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Lipa drobnolistna, autor Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Lipa drobnolistna (Tilia cordata)

Wysokość 20-25 m
Kwitnienie VI, VII
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, cała roślina
Pokrój szerokostożkowy, kulisty

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) to gatunek drzewa liściastego należący do rodziny ślazowatych, osiąga 20-25 metrów wysokości. Lipa drobnolistna posiada gęstą, rozłożystą i nieregularną koronę o pokroju szeroko stożkowym lub kulistym. Jest to drzewo długowieczne, może żyć średnio nawet 300-400 lat. Kwitnie od czerwca do lipca, ma jasnożółte, obupłciowe kwiaty, zebrane w żółtawozielone kwiatostany. Wydzielają one intensywny, przyjemny zapach. Lipa drobnolistna należy do roślin miododajnych, miód lipowy uważany jest za jeden z najlepszych w smaku gatunków miodu – posiada również właściwości lecznicze. Liście rośliny są niewielkie, ustawione skrętolegle, ciemnozielone i błyszczące. Lipa drobnolistna często sadzona jest w parkach, w dużych ogrodach jako drzewo alejowe, a także wzdłuż dróg.

Uprawa lipy drobnolistnej

Lipa drobnolistna ma niewielkie wymagania glebowe. Występuje na świeżych, żyznych, piaszczysto-gliniastych podłożach. Jest odporna na niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Owoce rośliny są niewielkie, kuliste – są to gładkie orzeszki o cienkiej, łatwo pękającej łupinie. Dojrzewają we wrześniu. Drewno lipy drobnolistnej jest miękkie, łatwe w obróbce, wykorzystywane w rzeźbiarstwie. Sadzonki z gołą bryłą korzeniową powinny być sadzone jesienią lub wiosną, a zakupione w pojemniku można sadzić przez większość sezonu wegetacyjnego. Lipa drobnolistna dobrze reaguje na cięcie i formowanie.

Fot. główna: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz