Przesadzanie róż

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Przesadzanie róż, źródło: depositphotos.com

Róże to rośliny dość delikatne i to nie tylko ze względu na kruchość kwiatów. Jej korzenie również jest łatwo uszkodzić, zwłaszcza że im starsza roślina, tym mocniej rozbudowany ma system korzeniowy. Przesadzanie róż nie jest zatem zbyt proste, zwłaszcza tych wieloletnich. Warto więc podchodzić do tej czynności z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem. Jak przesadzać róże, żeby w nowym miejscu rosły bujnie i zdrowo?

Czas przesadzania róż

Chociaż róże można przesadzać zarówno wiosną, jak i jesienią to zdecydowanie jesień jest lepszym momentem na zmianę lokalizacji różanego krzewu. Najlepszy okres przypada tuż po zakończeniu wegetacji, czyli od października aż do pierwszych przymrozków.

W przypadku wiosennego przesadzania trudność polega na znalezieniu odpowiedniego momentu – przesadzona zbyt wcześnie może przemarznąć, przesadzona zbyt późno, nie zdąży odpowiednio zregenerować się przed rozpoczęciem wegetacji i nie będzie kwitła.

Przesadzanie róż
Przesadzanie róż, źródło: depositphotos.com

Przesadzanie róż – jak prawidłowo przesadzać róże

Kluczowe jest tutaj ostrożne obkopanie. Im różna jest starsza, tym szerzej i głębiej trzeba ją okopać, starając się przy tym nie uszkodzić korzeni. Im więcej korzeni ulegnie uszkodzeniu, tym gorzej roślina będzie się regenerować. Będzie nie tylko wolniej rosła, ale może dojść do jej przemarznięcia.

Dlatego różę należy okopać naprawdę szeroko i wydobyć ją wraz z bryłą ziemi wokół korzenia.

Po wyciągnięciu róży z ziemi należy obejrzeć dokładnie korzenie, przycinając stare i chore. Rany po cięciu lub uszkodzenia powstałe podczas okopywania dobrze jest zabezpieczyć maścią ogrodniczą z dodatkiem preparatu grzybobójczego. To uniemożliwi grzybom wniknięcie do wnętrza korzeni i uchroni roślinę przed chorobami grzybowymi.

Przesadzanie róż
Przesadzanie róż, źródło: depositphotos.com

Również część nadziemna wymaga przycięcia w odpowiedni sposób. Jeśli na krzewie zostały jeszcze jakieś liście, należy je wszystkie usunąć. Pędy z kolei przycinamy o 2/3 ich długości. Jest to niezbędne, ponieważ pomimo największej staranności bryła korzeniowa z pewnością uległa uszkodzeniom. Gdy na wiosnę ruszy wegetacja, róża będzie miała spore kłopoty z odpowiednim odżywieniem wszystkich pędów, jeśli pozostaną one pierwotnej długości.

Przesadzanie róż
Przesadzanie róż, źródło: depositphotos.com

Po odpowiednim przycięciu korzeni i pędów różę można przetransportować na nowe miejsce. Najlepiej zrobić to w dużym wiadrze lub na taczce, tak, aby podczas transportu osypało się jak najmniej ziemi pozostałej przy korzeniach.

Wybierając nową lokalizację dla róży, trzeba pamiętać o tym, że rośliny te lubią miejsca słoneczne i przewiewne, o żyznej, przepuszczalnej glebie. W wybranym miejscu należy wykopać głęboki i szeroki dołek. Powinien on być dwukrotnie większy niż objętość bryły korzeniowej. Na jego dno warto wysypać warstwę żyznej, ogrodowej ziemi lub specjalnego podłoża dla róż. Lepiej wstrzymać się z wysypywaniem nawozu, ponieważ mógłby on doprowadzić do uszkodzenia korzeni. Z tego powodu nawożenie lepiej zostawić sobie na wiosnę.

W przygotowanym dołku ostrożnie układamy różę, pamiętając o tym, by korzenie nie były powyginane ani przygniecione. Następnie przysypujemy podłożem, dbając o to, by róża posadzona była na podobnej głębokości, na jakiej rosła wcześniej. Podłoże wokół rośliny należy dobrze ubić, pozostawiając niewielki dołek, a następnie intensywnie podlać. Wokół róży powinno utworzyć się błoto. Pozwoli ono na pobranie ilości wody wystarczającej na gromadzenie jej odpowiedniej ilości przed zimą.

Przesadzanie róż
Przesadzanie róż, źródło: depositphotos.com

Ostatnim etapem jest zabezpieczenie przesadzonej róży przed zimą. W tym celu należy usypać wokół niej kopczyk z torfu lub kory, co pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie korzeni przed mrozem.

Przesadzanie róż
Przesadzanie róż, źródło: depositphotos.com

Powyższe rady pozwolą na bezpieczne i jak najmniej bolesne  przesadzenie róż na nowe miejsce. Jeśli wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo, wiosną na róży pojawią się nowe pędy, które będą najlepszym dowodem na to, że operacja przesadzania przebiegła pomyślnie.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz