Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Kasztanowiec pospolity – uprawa i pielęgnacja

Kasztanowiec pospolity – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród
Kasztanowiec pospolity
Wysokośćdo 25 m
KwitnienieV, VI
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, liście, kora, cała roślina
Pokrójwzniesiony

Kasztanowiec pospolity vel Kasztanowiec zwyczajny vel Kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum) jest gatunkiem drzewa należącym do rodziny mydleńcowatych. Pochodzi z Bałkanów, gdzie występuje obecnie tak rzadko, że uznawany jest tam za narażony na wyginięcie. Jego drewno jest mało wartościowe, ale drzewo często jest sadzone ze względu na walory estetyczne, jest rośliną niezwykle urokliwą i dającą dużo cienia. Jest również miododajna, lecznicza a jej nasiona używane są jako pasza. Niestety z roku na rok kasztanowce marnieją w Polsce atakowane masowo przez szrotówka kasztanowiaczka, drobnego motyla żerującego na liściach. 

Drzewo dorasta w Polsce do 20-25 m wysokości, ale w łagodniejszym klimacie Anglii osiąga nawet 36-39 m i 670 cm obwód pnia. Korona jest niezwykle rozłożysta, tworząca kopułę na mocnym i grubym pniu. System korzeniowy mają kasztanowce niezwykle silnie rozbudowany z korzeniem palowym w roli głównej i mnóstwem korzeni bocznych, które rozrastają się na boki, płasko i płytko. Pień jest niezwykle masywny, często okręcony wokół własnej osi, co chroni drzewo przed wiatrem. Kora starszych drzew jest szarobrunatna, łuszcząca się i mocno spękana. Konary są grube, najpierw rosną do góry by z latami rozpościerać się poziomo. Pędy starsze są nagie. 

Drzewa mają charakterystyczne duże pędy, szczególnie kwiatowe. Osiągają do 2,5 cm długości i 1,5 cm szerokości. Drzewo wypuszcza duże, przypominające nieco dłoń liście, składające się z 5-7 podłużnych listków. Kasztanowiec kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są liczne, zebrane w wiechy i dorastają do 30 cm. Kwitną biało, różowo lub kremowo, ale tylko te z żółtymi plamkami wydzielają nektar. Drzewo wydaje owoce we wrześniu i październiku, są to kasztany w kolczastej torebce

Uprawa kasztanowca pospolitego

Kasztanowiec pospolity najlepiej rozwija się posadzony w glebie żyznej, przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze i do tego w miejscu nasłonecznionym. Drzewo jest mrozoodporne i chronić przed mrozem trzeba jedynie młode drzewka. Źle znosi niedostatki wody, dlatego zaleca się jego podlewanie w momentach długotrwałej suszy. Nie przeszkadza mu natomiast nawet duże zanieczyszczenie powietrza. Rośnie dość szybko i w przydomowym ogrodzie spełni rolę pięknego, żywego parasola.

Fot. główna: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz