Strona Główna OgródRośliny ozdobne Kleome ciernista – uprawa i pielęgnacja

Kleome ciernista – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kleome ciernista (Cleome spinosa)

Wysokość80-150 cm
KwitnienieVII, VIII, IX, X
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójrozłożysty, wzniesiony

Kleome ciernista (Cleome spinosa) jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny kaparowatych. Rosnącą w naturze spotkać ją można w różnych krajach Ameryki Południowej. Dorasta do 150 cm wysokości. Roślina silnie się rozgałęzia, obficie porastają ją liście i cała pokryta jest włoskami. Pięknie i bujnie kwitnie a jej pachnące kwiaty z długimi pręcikami zebrane są w luźne grona na wierzchołkach pędów. Pędy kwiatostanowe osiągają od 80 do 120 cm. Kwiaty mają różne odcienie barwy białej, różowej i fioletowej. Owocem Kleome jest długi strąk, który zawiera kilkanaście jasnobrązowych, nerkowatych nasion.

Uprawa kleome ciernistej

Kleome ciernista najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Podłoże powinno być żyzne i niezbyt wilgotnych. Roślinę należy podlewać bardzo oszczędnie, ale za to systematycznie i obficie nawozić preparatami ubogimi w azot. Najpiękniej prezentuje się sadzona w grupach. Idealna na kwiat cięty. W wazonie pozostaje świeża i kwitnąca przez ok. dwa tygodnie. 

Kleome rozmnaża się poprzez wysiew nasion w marcu do pojemników, należy je jedynie docisnąć i nie przykrywać ziemią. Po około miesiącu siewki przesadza się do pojedynczych doniczek a na miejsca docelowe w drugiej połowie maja. Przed końcem kwietnia nasiona można również wysiewać wprost do gruntu.

Fot. główna: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz