Uprawa współrzędna bobu

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Uprawa współrzędna bobu – co sadzić obok bobu, źródło: depositphotos.com

Wyka bób czyli potocznie bób (Vicia faba) jest gatunkiem warzywa jednorocznego, które należy do rodziny bobowatych. Jest to warzywo strączkowe o przepysznych nasionach. Któż nie lubi bobu podanego z solą i masełkiem? Ale żeby udało się wyhodować zdrowe i pełne nasion strąki, trzeba zapewnić roślinie optymalne warunki uprawy. Warto przy tym prowadzić uprawę bobu w taki sposób, by nie było konieczności stosowania chemicznych preparatów, zarówno wspomagających wzrost warzywa jak i chroniących uprawę przed chorobami i szkodnikami.

Warto więc połączyć naturalne sposoby uprawy warzyw jak uprawa współrzędna warzyw, płodozmian i permakulturę by cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami.

Uprawa współrzędna bobu
Płodozmian warzyw

I jeszcze jedna ważna zasada sadzenia bobu, by zdrowo rósł – wczesny wysiew nasion, najlepiej w terminie marcowym. Wówczas zdąży urosnąć, zanim szkodniki, które go atakują zdążą dorosnąć.

Uprawa współrzędna bobu – obok czego sadzić bób

Uprawa współrzędna bobu to taki sposób jego sadzenia, który zapewni mu bliskie sąsiedztwo roślin, które mają na niego pozytywny wpływ. Czyli takie, które np. odstraszają szkodniki jak czosnek, albo przyciągają zapylacze, chronią bób przed chorobami oraz poprawiają jego smak jak rumianek. By zachęcić pszczoły do zapylania bobu, na obrzeżach grządek należy sadzić kwiaty jak choćby nasturcje czy nagietki, które dodatkowo chronią przed szkodnikami.

Uprawa współrzędna bobu – co sadzić obok bobu
Uprawa współrzędna bobu – co sadzić obok bobu, źródło: depositphotos.com

Inne warzywa, które są dobrym sąsiedztwem dla bobu to wszelkie gatunki kapusty, kalafior, brokuł, kalarepa oraz ziemniaki, najlepiej wczesne. Również bób nie przeszkadza im w rośnięciu, gdyż korzeni się bardzo głęboko, a wymienione warzywa dość płytko.

Czego nie sadzić obok bobu

Tak samo jak mamy dla warzyw dobrych sąsiadów, tak samo są takie warzywa, które sąsiadami są po prostu złymi. Mówiąc więc o złym sąsiedztwie warzyw w stosunku do bobu wymienić należy przede wszystkim warzywa należące do tej samej rodziny. Czyli bób, fasola i groch powinny rosnąć jak najdalej od siebie.

Uprawa współrzędna bobu – co sadzić obok bobu
Uprawa współrzędna bobu – co sadzić obok bobu, źródło: depositphotos.com

Bób nie powinien być uprawiany obok buraków, pomidorów, rabarbaru, szpinaku oraz selera i pora.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz