Strona Główna OgródWarzywnik Co sadzić obok truskawek a czego nie sadzić obok truskawek

Co sadzić obok truskawek a czego nie sadzić obok truskawek

autor Ogarnij Ogród

Truskawki należą do najchętniej uprawianych dla owoców roślin, dlatego od tego jakie warunki stworzymy im na grządce, zależało będzie czy pozwolą nam uzyskać satysfakcjonujące plony. Sąsiedztwo niektórych roślin może sprzyjać plonowaniu truskawek, które stają się mniej podatne na ataki chorób czy szkodników. Obecność kilku ziół czy warzyw pozwala także uniknąć stosowania chemicznych środków ochrony roślin, inne z kolei pomagają zyskać lepszy smak i aromat owoców. Niestety są i takie rośliny, których truskawki nie znoszą. Co sadzić obok truskawek? Warto to wiedzieć.

Jakie warzywa warto sadzić obok truskawek?

Liczne odmiany warzyw wydzielają tzw. fitocydy, czyli substancje lotne ograniczające występowanie chorób oraz szkodników. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują warzywa cebulowe (czosnek – także ozdobny, cebule, por lub szczypiorek), które sadzone obok truskawek pomagają uchronić owoce przed szarą pleśnią i innymi chorobami grzybowymi. Cebule oraz czosnek dodatkowo mogą bardzo korzystnie wpływać na smak owoców truskawki. 

Jeżeli chcemy, aby nasze krzaczki truskawkowe rosły bujniej, dobrze posadzić w ich towarzystwie fasolę i groch. Dzięki nim gleba zyska bogactwo azotu, który pobudza wzrost. Wśród truskawek warto sadzić także sałaty, szpinak, roszponkę, marchew, rzodkiew, rzodkiewkę lub buraki ćwikłowe. Wysiewając rośliny w sąsiedztwie truskawek np. czosnek lub cebulę, warto wysadzać je pomiędzy rzędami owoców. Tym sposobem rozrastające się liście truskawek zyskają miejsce do rozwoju. Pozostałe z warzyw najlepiej sadzić wokół zagonu truskawek. 

Jakich warzyw nie sadzić obok truskawek?

Truskawki nie przepadają za towarzystwem ogórków i warzyw kapustnych, dlatego kapusty, jarmuż, kalafior, brokuły, kalarepę czy brukselkę lepiej ulokować gdzieś dalej. Substancje wydzielane przez te warzywa niekorzystnie wpływają na rozwój truskawek. Nie zaleca się również sadzenia w otoczeniu truskawek owoców takich jak maliny, jeżyny czy poziomki, gdyż rośliny te nie przepadają za wzajemnym towarzystwem, a dodatkowo z racji, że atakowane są przez te same szkodniki i choroby, zwiększa to ryzyko rozwoju tych chorób oraz powstania zniszczeń wynikłych z obecności szkodników. 

Jakie zioła sadzić obok truskawek?

Zioła to wspaniałe towarzystwo dla truskawek. Wśród nich najlepiej oddziałują na truskawki odmiany takie jak kminek, tymianek, pietruszka, cząber ogrodowy czy kolendra siewna. Idealnie sprawdzi się także mięta pieprzowa czy szałwia lekarska, których aromat poprawia smak owoców i zniechęca szkodniki do ataków. Idealnym sąsiedztwem truskawek będzie także ogóreczki lekarski, z którym krzaczki bujniej kwitną, ale i rumianek. Obecność ziół zachęca owady zapylające do odwiedzin, przez co plony zyskują na obfitości. Najlepszym miejscem wysiewania ziół w sąsiedztwie truskawek będą obrzeża grządek, z którymi wspólnie stworzą piękne, aromatyczne rabaty. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie donic z ziołami pomiędzy krzaczkami truskawkowymi. 

Jakie kwiaty sadzić obok truskawek?

Otoczenie truskawek dopełnione kwiatami również pozwala im zyskać wiele dobrego. Ważne jest tutaj jednak wybranie odmian, których termin kwitnienia nie pokrywa się z terminem kwitnienia truskawek, aby owady zapylające mogły skuteczniej zająć się naszymi drzewkami owocowymi. Najlepszym towarzystwem będą zatem kwiaty kwitnące wczesną wiosną lub latem. Dobrze posłużą im również byliny takie jak kocimiętka czy lawenda, które wpływają na aromat truskawek. Dla dopełnienia aromatu owoców można zastosować również ściółkowanie z igliwia świerkowego lub sosnowego. Rabaty truskawek po przekwitnięciu i skoszeniu liści można obsadzić kwiatami jednorocznymi jak aksamitki czy nasturcje.

Fot. główna: strawberries garlic/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content