Strona Główna OgródZwierzęta w Ogrodzie Prosionek (prosionek szorstki)

Prosionek (prosionek szorstki)

autor Ogarnij Ogród

Prosionek szorstki (łac. Porcellio scaber) to skorupiak zamieszkujący strefę klimatu umiarkowanego, jednak z powodzeniem możemy spotkać go w innych miejscach. Zbudowany jest z głowotułowia, tułowia i odwłoka i charakteryzuje go szarawa lub niebieskoszara barwa. Co warto o nim wiedzieć? Czy pełni on jakąś rolę w naszym ogrodzie?

Co to jest prosionek szorstki

Szeroki, owalny i wydłużony skorupiak – prosionek szorstki, to gatunek osiągający długość do 16 mm i szerokość 6-7 mm. Jego dorosłe osobniki zimują w glebie, a w przeciągu roku rozwija się jedno ich pokolenie. Gatunek ten spotkać możemy w wilgotnych i ciemnych lokalizacjach, gdzie najbardziej aktywny jest nocą. Ponieważ prosionki spędzają sporo czasu pod ziemią, ich dorosłe osobniki, jak i larwy mogą uszkadzać kiełkujące nasiona i młode rośliny, przez co siewki więdną. Ich podstawowym pożywieniem są jednak rozkładające się rośliny. 

Prosionek szorstki

Prosionek szorstki, autor: Coernl/pixabay.com

Prosionek skrywać się może w ściółce, pod liśćmi, w próchniejących drzewach, pod skałami czy w piwnicach i szczelinach murów. Nierzadko spotkać go można w towarzystwie stonogi murowanej. Samica prosionka składa do komory lęgowej jaja dwa razy do roku – na wiosnę i w lecie. Może mieć przy tym do 20 młodych. Wylęg następuje po kilku dniach, a po 14-22 miesiącem życia poszczególne okazy zyskują dojrzałość płciową. Długość życia prosionków wynosi około 2-3 lata. 

Prosionki – jaką funkcję pełnią w naszym ogrodzie

Prosionki poza pewnymi wadami, mają również i zalety. Ponieważ żywią się one głównie rozkładającymi się częściami roślin są bardzo pożyteczne. Dodatkowo oczyszczają one podłoże z metali ciężkich

Prosionek szorstki

Prosionek szorstki, autor: Hans/pixabay.com

Prosionek szorstki – ciekawostki

Prosionki to jedne z najbardziej pospolitych równonogów, niestety są one niezwykle wrażliwe na infekcje wirusowe, przez co ich życie nie trwa zbyt długo. Na szczycie ich czułków znajdują się specjalne receptory węchowe dzięki którym, mogą z łatwością wywęszyć pożywienie. Na ich segmentowych czułkach znajdują się oczy, które mają aż dwadzieścia małych oczek. Stworzenia te w chwilach zagrożeniach zwijają się w kuleczkę, a ponieważ nadal posiadają cechy skorupiaków morskich od których pochodzą, z powodzeniem mogą przeżyć w słonej wodzie. 

Czy stonogi i prosionki są szkodnikami

Nie do końca. O ile mogą powodować pewne szkody, stanowią one swego rodzaju służbę porządkową ogrodu – jedzą obumarłe, gnijące rośliny i drewno, a nierzadko również martwe, drobne zwierzęta. 

Prosionek szorstki

Prosionek szorstki, autor: Coernl/pixabay.com

Stonoga murowa i prosionek szorstki – jak wytępić

W tępieniu prosionków i ich towarzyszki – stonogi murowej najlepiej wykorzystać pułapki. W miejscach ich bytności wystarczy umieścić falistą tekturę lub gazety, aby po 1-2 tygodniach wyrzucić je wraz z lokatorami. Jeżeli zasiedlają otoczenie roślin, można położyć między nimi korę drzewną lub zgniecioną słomę, aby o poranku usuwać zebrane w nich stonogi. Ostateczną bronią przeciw stonogom murowanym i prosionkom szorstkim są insektycydy jak np. Mospilan 20SP, który z racji na nocny tryb życia szkodników stosujemy późnym wieczorem. O ile zwalczanie ma większy sens w przypadku stonóg, które są powodem znacznie większych szkód, prosionki generalnie są dosyć pożyteczne, dlatego jeżeli nie wyrządzają poważnych strat w ogrodzie, warto pozostawić je w spokoju. 

Prosionek szorstki — co je?

Prosionek szorstki  żywi się pozostałościami roślin, składnikami organicznymi znajdującymi się w betonie lub cemencie, ale i padliną. 

Czy stonoga murowa gryzie?

Nawet jeśli, nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia – nie przenosi też żadnych chorób. 

Jak pozbyć się prosionków

Prosionki kochają wilgoć, dlatego można rozłożyć w ogrodzie kilka desek albo karton, a one po przesiąknięciu wilgocią zwabią prosionki, wtedy można je wynieść z ogrodu.

Ile żyje prosionek

Prosionek żyje jakieś 2-3 lata żywiąc się w tym czasie materią organiczną.

Czy prosionek jest szkodliwy?

Nic nam o tym nie wiadomo. Tyle, że nie wygląda zbyt zachęcająco.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content