Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja, autor: DieFia/pixabay.com

Orlik ogrodowy (łac. Aquilegia hybrida) znany również jako mieszańcowy to miododajna bylina z rodziny jaskrowatych. Jest to roślina, która łączy w sobie krzyżówki wielu różnych gatunków orlików. Najczęściej znaleźć ją możemy w ogrodach rustykalnych, ale doskonale sprawdza się także jako kwiat cięty, na rabaty lub w uprawie w pojemnikach. Co warto wiedzieć o uprawie orlików ogrodowych i ich pielęgnacji?

Jak wygląda orlik ogrodowy

Orliki ogrodowe to rośliny wzrastające do 90 cm wysokości w zależności od odmiany. Ich pokrój jest wzniesiony, a rośliny formują się w piękne kępy rozgałęzionych łodyg. Charakterystyczne dla orlików są zielone, lekko sinawe i od spodu lekko omszone liście odziomkowe, które są dwu lub trzylistkowe, mają długie ogonki rozszerzające się u nasady, z kolei liście łodygowe są mniejsze i mniej podzielone. 

Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja
Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja, autor: herbert2512/pixabay.com

Okres kwitnienia orlików ogrodowych wypada od maja do początku lipca. Piękne kwiaty o pięciu płatkach i koronie płatków u nasady, zakończone są miodnikami o różnej długości i kształcie. Wybarwienie oraz kształt kwiatów uzależnione są od odmiany. Owocem orlików są wielomieszki. Warto pamiętać, że są to rośliny lekko trujące. 

Zastosowanie orlików w ogrodzie

Orliki ogrodowe to jedne z najpiękniejszych kwiatów rosnących na wiosnę i wczesnym latem. Doskonale sprawdzają się w ogrodach naturalistycznych, angielskich i wiejskich. Idealnie komponują się z roślinami ozdobnymi kwitnącymi w różnych okresach sezonu wegetacyjnego – to pozwala uzyskać stale kwitnący dywan kwiatów. Najlepiej sprawdzają się na rabatach sadzone w grupach. Ponieważ łatwo się krzyżują, pozwalają uzyskać nieoczekiwane efekty w ogrodzie. Niższe odmiany będą dobrym wyborem do skalniaków lub obwódek, a z racji na spore zapotrzebowanie na wodę, są stworzone do obsadzania oczek wodnych czy stawów. Posadzone w ogrodach warzywnych mogą pełnić rolę ochronną dla innych roślin – świetnie odstraszają bowiem ślimaki. 

Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja
Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja, autor: Nennieinszweidrei/pixabay.com

Jakie wymagania ma orlik ogrodowy

Rośliny te nie są wymagające, jednak preferują stanowiska słoneczne i półcieniste. Ważne jest również zapewnienie im żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi, dbając o jej umiarkowaną wilgotność oraz obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH. Nie najgorzej rosną również na podłożu słabszym, jednak nie należy umieszczać ich na glebach kamienistych i podmokłych. Jako rośliny mrozoodporne doskonale radzą sobie w trudniejszych warunkach – na zimę warto je okryć ściółką lub gałęziami roślin iglastych. 

Orlik ogrodowy – kiedy sadzić

W zależności od odmiany, orliki ogrodowe należy wysiewać od kwietnia do maja, aby zakwitnęły w kolejnym roku. Ich sadzonki można z powodzeniem sadzić do gruntu wczesną wiosną lub jesienią w rozstawie 20-40 cm na 30-40 cm. Ich rozmnażanie można prowadzić poprzez podział karp korzeniowych co 3 lata, co dodatkowo odmładza roślinę. Są to także rośliny zdolne do łatwego samosiewu, jednak wówczas dają nieoczekiwane efekty uprawowe. 

Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja
Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja, autor: neelam279/pixabay.com

Sadzenie do skrzynek można przeprowadzić od kwietnia do sierpnia. Młode orliki na miejsce stałe przenosimy wówczas na przełomie sierpnia i września, jednak wschodzą one dość nieregularnie. Jeżeli jakieś nie wykiełkowały w rozsadniku, można pozostałą ziemię przesypać np. na skalniak, gdzie w kolejnym roku pojawią się nowe kwiaty. 

Pielęgnacja orlika ogrodowego

Orliki ogrodowe nie należą do wymagających w pielęgnacji. Warto zadbać o ich podlewanie  w okresie suszy, gdyż są wrażliwe na przesuszenie. Pomocna w utrzymaniu wilgotności gleby będzie warstwa ściółki. Jeżeli posadzone zostały na żyznym podłożu nie trzeba ich dodatkowo nawozić, a na glebach piaszczystych, dobrze zaopatrzyć je w dawkę obornika. Nie wymagają również przycinania. 

Choroby i szkodniki orlika ogrodowego

Orliki rzadko atakowane są przez szkodniki (sporadycznie pojawiają się na nich mszyce różano-rutewkowe, miniarki orlikówki, miniarki rutewkówki czy piłecznice orlikowe), jednak mogą ulegać patogenom chorób grzybowych jak plamistość liści czy mączniak prawdziwy. 

Odmiany orlika ogrodowego

Orliki ogrodowe to pełen wachlarz odmian do wyboru. Na szczególną uwagę zasługują tutaj odmiany takie jak:

  • ’Tower White’ – odmiana o białych, pełnych kwiatach bez ostróg, osiągająca do 50 cm,
  • ’Crimson Star’ odmiana średnio wysoka, o kwiatach czerwono-białych o średnicy do 4 cm,
  • ’Dragonfly Hybrids’ – orliki ogrodowe o różnokolorowych kwiatach od niebieskich, przez żółte i czerwone, a na wielokolorowych skończywszy, mają przy tym długie ostrogi, osiąga do 70 cm wysokości,
  • ’Mellow Yellow’ jest odmianą wysoką, rosnącą do 90 cm, o kwiatach białych i żółtych liściach,
  • ’Music’ – obficie kwitnąca odmiana niewysoka o białych, żółtych, różowych lub niebieskich kwiatostanach,
  • ’Roman Bronze’ – odmiana o ozdobnych liściach w odcieniu złota na wiosnę, a ciemnych jesienią, oferuje delikatne ciemno fioletowe kwiaty;
  • ‘Mrs Scott-Elliot’ – orlik ogrodowy o zwartych kępach i mocno powycinanych liściach o wybarwieniu niebieskozielonym, na delikatnych łodygach obradza w dwubarwne niewielkie kwiaty w pastelowych odcieniach bieli, różu, błękitu i żółtym. 

Fot. główna: DieFia/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz