Strona Główna Ogród Siew cukinii – kiedy i jak głęboko wysiewać nasiona cukinii

Siew cukinii – kiedy i jak głęboko wysiewać nasiona cukinii

autor Ogarnij Ogród

Jednym z warzyw, w które warto wzbogacić swój przydomowy ogródek jest cukinia, która poza łatwością uprawy oferuje pełen wachlarz zalet w tym obfitość składników odżywczych, wspaniałe walory smakowe i możliwość wykorzystania jej w kulinariach, przetworach, a nawet cukiernictwie. Jak należy wykonać siew cukinii? Kiedy jest ku temu najlepszy czas?

Co warto wiedzieć o cukinii przed siewem?

Cukinie należą do roślin ciepłolubnych, które preferują wyższe temperatury dla prawidłowego wzrostu. Nie przepadają zatem za mrozem, a kiełkują w temperaturach powyżej 15 °C. Dla zdrowego rozwoju wymagają sporej ilości słońca, pogody z umiarkowanymi opadami i ciepła. W gruncie świetnie rosną zatem w cieplejszych rejonach, ale doskonale radzą sobie także w uprawie szklarniowej. 

Siew cukinii najlepiej zaplanować na wiosnę (konkretny termin zależny jest od miejsca wysiewu – do gruntu czy pod osłonami), gdy temperatury stają się wyższe, a ryzyko przymrozków maleje, na stanowiskach o możliwie największym nasłonecznieniu, gdyż wymagają ciepła i promieni słonecznych do prawidłowego wzrostu. Na odpowiednio przygotowanym podłożu, pozbawionych chwastów, spulchnionym i lekko wilgotnym warzywo to będzie rosło szybko, obficie owocując

Siew cukinii – wymagania

Podstawowe wymagania dla wysiewu cukinii to wspomniana wyższa temperatura i dobre oświetlenie. Najlepiej gdy uprawa cukinii ma od 10 do 12 godzin światła, przy średnio 20-25 °C otoczenia. Poniżej 10 °C rośliny te nie są w stanie prawidłowo się rozwinąć – podobnie wówczas gdy temperatura jest wyższa niż 40 °C. 

Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym podczas uprawy cukinii jest regularne i częste podlewanie. Szczególnie ważne jest to w okresie, kiedy roślina zawiązuje owoce – nie należy jednak przelewać uprawy, gdyż staje się podatna na choroby grzybowe np. ataki mączniaka prawdziwego, objawiającego się w postaci białego nalotu na liściach oraz gnicie. Podczas podlewania warto zadbać o dostarczenie wody od spodu, najlepiej bez zalewania liści. Nadmiar wody – zarówno dostarczonej podczas podlewania, jak i deszczowej może przydusić jej korzenie, dlatego podłoże powinno posiadać dobry drenaż. Przy zbyt małej ilości wody z kolei, rośliny słabiej owocują. Nieregularne i niewystarczające zaopatrzenie w wodę powoduje także deformację i zgorzknienie owoców. 

Idealne podłoże dla cukinii to ziemie gliniaste, bogate w materię organiczną o pH od 5,6 do 7,0. Cukinia, podobnie jak ogórek, preferuje także podłoża bogate w próchnicę, lekko nagrzewające się, o luźnej strukturze i wysokiej zdolności wiązania wody. W towarzystwie wysiewanej cukinii nie zaleca się uprawy ziemniaków, gdyż mogą one konkurować o glebę, słońce i składniki odżywcze. Służą jej z kolei fasole, sałaty, boćwina, kukurydza, pomidory czy rzodkiewki. 

Wysiew cukinii do gruntu krok po kroku

Przed wysiewem cukinii należy dobrze przygotować ziemię. Powinna być ona oczyszczona z chwastów, które mogłyby ograniczać zasobność gleby w składniki odżywcze. Należy ją także dobrze przegrabić, co pomoże ją napowietrzyć. Następnie dobrze jest glebę nawilżyć i zasilić nawozami na głębokości ok. 5 cm. 

Kolejno możemy zacząć siew cukinii. Nasiona cukinii należy umieścić wówczas w małym dołku w ziemi, umieszczając w nim po 2-3 nasiona. Cukinię najlepiej siać na głębokość 2-3 cm. Całość należy delikatni przykryć, tworząc mały kopiec. Cukinie to warzywa, które potrzebują sporej przestrzeni, dlatego zaleca się zachowanie około 50 cm pomiędzy każdym kopczykiem z nasionami. 

Nasiona powinny wykiełkować już po kilku dniach. Jeżeli wysadzaliśmy po kilka do jednego dołka, po ich wzrośnięciu zaleca się zachowanie jednego – najsilniejszego. Aby tego dokonać wystarczy przyciąć słabsze okazy na poziomie gruntu – ich wyrywanie może bowiem uszkodzić liście. 

Kiedy należy wysiać cukinię?

Bardzo często uprawę cukinii przeprowadza się z rozsady – młodych roślinek wcześniej przygotowanych pod osłonami lub w domu. Najbardziej optymalnym terminem na rozpoczęcie produkcji rozsady jest przełom kwietnia i maja. Wysiew do gruntu z kolei zalecany jest w drugiej połowie maja od 15 maja do 15 czerwca.

Wysiew cukinii w uprawie z rozsady

Rozsadę pod uprawę cukinii możemy przygotować już w połowie kwietnia, wykorzystując w tym celu niewielkie pojemniki – najlepiej biodegradowalne. Cukinie nie przepadają za przesadzaniem, dlatego to rozwiązanie będzie najbardziej optymalne. Pojemniki należy wypełnić podłożem specjalnie dostosowanym do wysiewu. W każdym z nich należy na głębokości ok. 1 cm umieścić po 2-3 nasiona, ugnieść i podlać. Wyższą wilgotność należy zapewnić nasionom do wchodów, a okres kiełkowania to średnio 6-8 dni.

Jak sadzić cukinię do gruntu?

Jeśli nie wysiewamy cukinii bezpośrednio do gruntu tylko siejemy nasiona do pojemników, musimy w pewnym momencie przeprowadzić rozsadę. Sadzonki po tym zabiegu będą gotowe do przeniesienia do gruntu po około 3 tygodniach. Warto przeprowadzić sadzenie w okresie, w którym wiosenne przymrozki zelżą. Sadzonki przenosimy do dołków o średnicy od 15 do 20 cm, dopełniając je kompostem lub żyznym podłożem.  

Co ile centymetrów sadzić cukinię?

Cukinia będzie potrzebowała przestrzeni aby móc swobodnie się rozwijać, dlatego sadzonki rozsady sadzimy do gruntu w odległości nawet do 80 cm pomiędzy nimi.

Zbiór owoców przypadać może już po 5-6 tygodniach od posadzenia i trwać do października, a nawet do pierwszych listopadowych przymrozków

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz