Rozwar wielkokwiatowy (łac. Platycodon grandiflorus) należy do jednych z wyjątkowo pięknych bylin, które wspaniale sprawdzają się w ogrodach naszego klimatu. Zachwycające dzwonkowe kwiaty, ale i pączki kwiatowe niczym małe baloniki tworzą niezwykłą dekorację każdego ogrodu, sprawdzają się także jako kwiaty do wazonu. Ciekawostką jest również to, że rozwar jest cenioną rośliną leczniczą, która popularność zyskała w medycynie wschodniej i wykorzystywana jako lek o działaniu wykrztuśnym. Jak przebiega uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie tej interesującej rośliny?
Charakterystyka rozwaru wielkokwiatowego
Ta kępiasta bylina pochodzi z rodziny dzwonkowatych i kwitnie od początku lata aż do pierwszych jesiennych dni we wrześniu. Nie należy do zbyt powszechnych, a szkoda, bowiem oferuje wyjątkowe walory ozdobne. Rozwar wielkokwiatowy swoje korzenie ma we wschodniej Azji, a wzrastając osiąga do o 80 cm wysokości (istnieje również kilka jego odmian karłowych osiągających do 20 cm).
Jest to roślina o niewielkich wymaganiach, przez co może być uprawiana z powodzeniem w przydomowych ogródkach. Jej kwiaty wyglądem przypominają znajdujące się u szczytu pędów dzwonki, które osiągają średnicę do 8 cm. Ich przepiękne kolory – błękitne, niebieskie, biało różowe lub białe, jak również odmiany o półpełnym pokroju i lekko falowanych płatkach, z pewnością dodadzą kompozycji ogrodu czegoś ekstra. Już wiosenne pąki rozwaru wielkokwiatowego tworzą przepiękną dekorację w formie zielonych baloników, z których później rozwijają się duże kwiaty. Rozwar wielkokwiatowy ma zwarty pokrój, a jego pędy są sztywne i wzniesione ku górze. Liście mają jasnozielony odcień z nutą niebieskiego, są przy tym owalne lub lancetowate i posiadają ząbkowane brzeżki.
Wymagania rozwaru wielkokwiatowego
Roślina ta ceni miejsca słoneczne, ale rośnie także w tych lekko zacienionych – nie służy jej jednak całkowity cień. W kwestii gleby, rozwar lubi umiarkowaną wilgotność, a dodatkowo jego podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej o neutralnym pH. Dobrze znosi krótkie okresy suszy, gdyż jako bylina posiada mięsisty korzeń, który dobrze gromadzi wodę.
Szczególnie problematyczna dla rozwaru jest zbyt duża wilgotności i ciężkość podłoża, dlatego w tych warunkach roślina może gnić. Co ważne, roślina ta nie lubi przesadzania, dlatego wybierając dla niej stanowisko w ogrodzie, warto znaleźć takie, w którym pozostawimy ją na stałe. Jej długi korzeń może zostać podczas przesadzania uszkodzony, dlatego lepiej unikać jej przenoszenia.
Rozwar wielkokwiatowy – pielęgnacja
Rozwar wielkokwiatowy wschodzi na wiosnę dosyć późno, dlatego podczas prac pielęgnacyjnych warto uważać, aby niechcący go nie uszkodzić. Dobrze jest zatem oznaczyć miejsce, w którym został posadzony na jesieni. Ponieważ nie lubi on zbytniej wilgotności, podlewanie nie musi być w jego przypadku zbyt obfite. To, na co warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji to przycinanie kwiatostanów po przekwitnięciu. Tym sposobem pomożemy roślinie pobudzić wiązanie kolejnych pąków kwiatowych. Podczas przycinania warto mieć na sobie rękawiczki, gdyż roślina wydziela gęsty, biały i brudzący sok. W kwestii ochrony przed szkodnikami i chorobami nie musimy się zbytnio wysilać – rozwar jest na nie raczej odporny i rzadko atakowany. Jedynym problemem mogą okazać ślimaki.
Uprawa rozwaru wielkokwiatowego
Rozwary nie są roślinami typowo rabatowymi, gdyż mogą zostać na nich zdominowane przez inne rośliny. Najlepiej prezentują się one na skalniakach (szczególnie odmiany karłowe), ale i na rabatach, na których dominują rośliny zielone lub te o subtelnych barwach kwiatów i liści, a przy tym nie wymagające dużej ilości wody w podłożu. Bylina ta raczej kiepsko nadaje się do uprawy w donicach, ale jest to możliwe – na jesień należy w tym wypadku roślinę tę przenieść do gruntu, bądź potraktować jako jednoroczną.
Rozmnażanie rozwaru wielkokwiatowego
Rośliny te można rozmnażać poprzez wysiew nasion. Ich drobniutkie nasiona zbieramy z dojrzałych torebek nasiennych jesienią lub kupujemy w sklepie ogrodniczym (dostępne są również gotowe sadzonki rozwaru w doniczkach). Najlepszym momentem na wysiew jest okres od marca do maja – najlepiej do ciepłego inspektu, a na jesień, we wrześniu, możemy przenieść je na stałe miejsce do gruntu.
Odmiany rozwaru wielkokwiatowego
Rozwar wielkokwiatowy to roślina, która kusi wieloma pięknymi odmianami. Wśród nich na uwagę zasługuje między innymi:
- ‘Astra Pink’ – roślina karłowa o kwiatach różowych, osiągająca do 15 cm wysokości i oferująca kwiaty o średnicy do 8 cm;
- ‘Hakone White’ – odmiana o kwiatach białych, osiągająca do 55 cm o kwiatach o średnicy do 6 cm;
- ‘Hakone Blue’ odmiana podobna do poprzedniej z tym , że oferuje kwiaty w odcieniu niebieskim.
Fot. główna: stooni/pixabay.com