Agrest należy do roślin, która nie jest wymagającą w uprawie, a jej walory odżywcze czynią ją niezwykle popularną. Jej owoce można spożywać bezpośrednio z krzaczka, ale i w postaci rozmaitych przetworów. Witaminy, składniki mineralne i inne właściwości agrestu sprawiają, że jego krzaczki chętnie sadzone są w przydomowych ogródkach.
O czym pamiętać przed sadzeniem agrestu?
Aby sadzenie agrestu przyniosło zadowalające plony warto rozpocząć od doboru wysokiej jakości sadzonek. Najlepiej gdy poszczególne sadzonki będą posiadały po dwa, trzy pędy. Najlepszym wyborem do sadzenia są sadzonki jedno lub dwuletnie o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym. Jeżeli dysponujemy sadzonkami, których nie możemy od razu posadzić, warto je zdołować, co pozwoli im przeczekać okres do przeniesienia na właściwe miejsce w ogrodzie.
Kiedy sadzić agrest?
Sadzenie agrestu najlepiej przeprowadzić na jesień – optymalnie od połowy października do początku listopada. w tym okresie krzaczek dobrze się przyjmie i ukorzeni, a na wiosnę uraczy nas pięknym rozrostem. Krzaczki sadzone jesienią zyskują dodatkowy czas na zaklimatyzowanie się w nowym podłożu i spokojną regenerację przed okresem owocowania.
Opcjonalną porą na sadzenie agrestu jest również wiosna, jednak najlepiej wykonać ten zabieg jeszcze przed okresem wegetacyjnym roślin. Niestety jest to pora, w której warunki bywają zmienne i ciężkie do przewidzenia, dlatego utrzymanie młodego agrestu może być kłopotliwe. Najlepszym czasem na sadzenie agrestu jest pochmurny, ale niezbyt ciepły dzień, a w przypadku sadzenia agrestu wiosną, należy skupić się na troskliwej pielęgnacji sadzonek – szczególnie ważne będzie w tym wypadku podlewanie.
Stanowisko do sadzenia agrestu
Agrest nie jest krzewem owocowym o wysokich wymaganiach, jednak ceni żyzną, próchniczą i lekko kwaśną ziemię (pH 6,2–6,7). Nieźle rośnie także na podłożu piaszczysto-gliniastym. Warto przy tym pamiętać, że posadzony w zgłębieniach terenu, gdzie gromadzi się woda i chłodne powietrze może ulegać przemarzaniu. Zaleca się wybór stanowisk z dostępem do słońca i ciepła. Ponieważ kwitnące kwiaty agrestu kiepsko reagują na przymrozki, warto jest roślinę osłonić od wiatru w okresie zwiększonego ryzyka wystąpienia chłodów. Rośliny najczęściej sadzi się w rzędach północ-południe, z reguły co 2,5 m w rzędach do 1-1,5 m. W przypadku słabszych gleb dobrze jest posadzić agrest nieco szerzej w odległości co 3 m, w rzędach co 1,8-2 m.
Jak sadzić agrest
Sadzenie agrestu nie jest skomplikowanym zadaniem. W pierwszej kolejności należy wykopać spory dołek – nieco głębszy, aniżeli ten, w którym rośliny przebywały w szkółce. Najlepiej wykonać go na głębokości ok. 5-7 cm głębszy, aniżeli korzenie naszej sadzonki – na ogół wypada to na ok. 40 cm. Dno dołka należy przygotować podsypując je żyzną ziemią, a następnie włożyć sadzonkę i zasypać korzenie ziemią. Po uklepaniu podłoża dobrze jest wykonać ściółkowane, które pomoże zadbać o lepszą wilgotność podłoża i pozwoli przeciwdziałać wzrastaniu chwastów – jeżeli go nie stosujemy, należy agrest regularnie odchwaszczać. Bezpośrednio po sadzeniu agrestu należy go solidnie podlać oraz przygotować palik, jeżeli chcemy uzyskać krzew w formie piennej (wbity podczas sadzenia młodego krzewu palik nie uszkodzi korzeni).
Co sadzić obok agrestu
Agrest jest rośliną samopylną, dlatego można uprawiać go w pojedynczych egzemplarzach. Ma przy tym podobne wymagania, jak inne rośliny z rodziny agrestowatych, dlatego dobrze rośnie w sąsiedztwie czerwonej lub czarnej porzeczki.
Pielęgnacja agrestu
Rośliny te nie są szczególnie wymagające, jednak warto je regularnie przycinać. Pierwsze cięcie młodych sadzonek należy wykonać 10 cm nad ziemią. Należy je przeprowadzić po posadzeniu na wiosnę, a gdy zaplanowaliśmy sadzenie agrestu już na jesień – cięcie należy wykonać wraz z nadejściem wiosny. Systematyczne przycinanie powinno obejmować usuwanie chorych, starych i wyrastających nazbyt pędów.
Dobrze jest także ograniczyć ilość owocujących pędów do określonej ilości, co pozwoli zyskać większe i dorodniejsze owoce. Co więcej, nadmiar pędów – powyżej 10, może przyczyniać się do chorób agrestu, stąd ich przycięcie, może przynieść wiele dobrego roślinie. Wśród patogenów najczęściej atakującym krzewy agrestu jest mączniak amerykański, który objawia się plamami na roślinie. W konsekwencji jego obecności agrest hamuje swój wzrost, kiepsko lub wcale nie owocuje, a w efekcie usycha. W walce z mączniakiem należy stosować opryski.
Co jeszcze warto wiedzieć o agreście?
Agrest owocuje od czerwca do sierpnia, a sadząc różne jego odmiany można cieszyć się obfitością owoców przez cały sezon letni. Rośliny te w zależności od naszych preferencji możemy uprawiać we wspomnianej formie szczepionej na pniu, ale i jako krzew bądź pnącze. Agrest w zależności od odmiany oferuje owoce czerwone lub zielone. Roślinę tę można uprawiać przez 10, a nawet 15 lat.
Fot. główna: Satrina0/flickr.com