W skrócie
- Charakterystyka – to kapusta o niezwykle dekoracyjnych, różnobarwnych główkach do sadzenia zarówno w ogrodzie na rabatach albo jako obwódki jak i w pojemnikach. Idealna również na kwiat cięty, jako dekoracja stołów i do różnych wiejskich kompozycji. Jest również rośliną jadalną o wielu walorach prozdrowotnych.
- Uprawa – prosta w uprawie, wiosną wysiew nasion do skrzyneczek, gdy siewki mają już co najmniej 3 pary stałych listków należy przesadzić na miejsce docelowe. Ma niewielkie wymagania glebowe – ziemia przeciętna, wilgotna, przepuszczalna.
- Pielęgnacja – siewki wymagają częstego podlewania, przesuszone podłoże sprawi, że zmarnieją. Nawożenie nawozami dla kwiatów balkonowych raz na 1-2 tygodnie lub biohumusem. Niektóre odmiany wymagają systematycznego obrywania dolnych liści.
- Rozmnażanie – wysiew nasion na rozsadę a później przesadzenie na miejsce docelowe.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) jest to gatunek roślin z rodziny kapustowatych, które są uprawiane przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Są to niezwykle różnorodne główki, które pięknie zdobią ogród jesienią aż do przymrozków. Mogą być również uprawiane w donicach. Taka kapusta ozdobna stoi sobie na krótkiej nóżce i ma pięknie wybarwioną na różowy, purpurowy, pąsowo-różowy, ale także na biały lub żółty kolor rozetę.
Choć najczęściej jest tylko ozdobą ogrodu czy tarasu, to jest to jak najbardziej roślina jadalna, posiadająca wiele cennych właściwości. Przede wszystkim zawiera bardzo dużo witaminy C. Jest to również warzywo niskokaloryczne, doskonałe zatem jako składnik diety odchudzającej. Zawiera również duże ilości siarki, co ma pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Także można z niej stworzyć nie tylko piękne kompozycje w ogrodzie, kompozycje florystyczne na stół, ale również przyrządzić pyszne i zdrowe dania. Pięknie będzie się prezentowała również w bukietach a także jako obrzeża rabat w ogrodzie.
Uprawa kapusty ozdobnej
Kapusta ozdobna uprawiana jest najczęściej jako roślina jednoroczna. Jeśli pozostawi się ją na drugi rok, będzie kwitnąć drobnymi, żółtymi kwiatuszkami, ale wówczas przed zimą należy ją okryć. Jej wielobarwna główka osadzona jest na sztywnej łodydze a liście, często fantazyjnie postrzępione, pięknie układają się w rozetę.
Kapusta najpiękniej rośnie posadzona w miejscach ciepłych i nasłonecznionych, w podłożu przepuszczalnym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Nasiona najlepiej jest wysiać do pojemników już wczesną wiosną. Do gruntu sadzonki przenosi się w drugiej połowie maja.
Pielęgnacja kapusty ozdobnej
W pielęgnacji kapusty ozdobnej ważne jest by sadzonki miały stale wilgotne podłoże, dlatego gdy nie pada, trzeba je systematycznie podlewać. Powinno się ono odbywać rano zanim jeszcze na kapustę zaczną padać promienie słoneczne. Woda musi być odstana a najlepiej, gdy jest to deszczówka, powinna mieć temperaturę otoczenia. Jeśli nie dopilnujemy podlewania sadzonek, kapusta nie będzie się prezentowała zbyt atrakcyjnie.
Latem konieczne jest zasilanie roślin, może to być podlewanie wodą z dodatkiem biohumusu, mogą to być również nawozy przeznaczone dla roślin balkonowych.
Kapusta ozdobna – problemy uprawowe
Kapusty ozdobne, dokładnie tak samo jak te głowiaste narażone są na te same choroby i ataki szkodników. Korzenie czasami atakuje kiła kapuściana, ta choroba grzybowa może na tyle uszkodzić część podziemną rośliny, że ta w końcu całkowicie zamiera.
Częstym szkodnikiem są mszyce, gąsienice motyli bielików a także pchełki. Szkodnikiem, który potrafi dokonać największych spustoszeń jest śmietka kapuściana, która atakuje zarówno części podziemne jak i naziemne roślin. Dlatego najlepiej jest sadzić kapustę pod koniec maja, gdy szkodniki te nie znoszą już jaj.
Najpiękniejsze odmiany kapusty ozdobnej
- ‘Chidori’ – ma postrzępione, ciemnozielone, frezowane liście, które otaczają mocno zbity, fioletowo wybarwiony środek. Dorasta do ok. 25 cm wysokości. Nie powinna być mocno nawożona, gdyż liście słabiej się wówczas wybarwiają. Wysiew nasion od czerwca do lipca.
- ‘Songbird’ – idealnie nadaje się do upraw doniczkowych na balkonie czy tarasie. Gdy jesienią spadają temperatury, jej pięknie frezowane liście zaczynają się wybarwiać na zielono, różowo i czerwono, tworząc czarujące rozety. Osiągają do 25 cm wysokości. Wysiewa się je w maju, a gdy siewki mają już po 3 pary listków można je przesadzać do donic.
- ‘Sunrise’ – swoim wyglądem przypomina wielobarwną różę, której płatki wybarwiły się w kolorach zielonym, czerwonym, żółtym, filetowym, białym i różowym. Na jednej łodydze wyrasta kilka różnobarwnych rozet, które pojawiają się po 2 miesiącach od zasadzenia. Można ją sadzić zarówno na grządkach jak w na tarasach, np. w skrzyniach. Idealnie nadaje się na „kwiat” cięty. Nasiona wysiewa się wiosną do skrzynek. Swoje walory dekoracyjne zachowuje do późnej jesieni.
- ‘Kyoto Red Green’ – to jedna z najbardziej popularnych odmian koloru fioletowo-zielonego.
- Kapusta kędzierzawa ‘Peacock’ – zachwyca mocno postrzępionymi, wręcz koronkowymi liśćmi które wybarwiają się różnymi odcieniami zieleni i bieli. Wysiewa się ją od czerwca do lipca. Dorasta do ok. 30 cm wysokości.
- ‘Osaka Red’ – wśród innych kapust ozdobnych wyróżnia ją stożkowy pokrój. By rozeta była atrakcyjna należy systematycznie usuwać dolne liście. Na liściach barwy fioletowo-różowej wyraźnie zaznaczone jest unerwienie w kolorze różowym.
- ‘Prince Coral’ – to odmiana o liściach fryzowanych, które są mocno zbite i w oryginalnym jak na kapustę kolorze białym. To odmiana bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki, dobrze znosi zarówno wilgoć jak i niskie temperatury.
- Kapusta ozdobna na kwiat cięty serii CRANE – jej liście tworzą piękne „kwity”, które idealnie nadaję się na kwiat cięty. Są różnobarwne, dorastające do 15 cm średnicy. Nasiona wysiewa się od maja do sierpnia, gdy siewki mają już po 3 pary stałych listków można je przesadzać na miejsca docelowe. Do serii CRANE należy wiele pięknych odmian wartych posiadania w ogrodzie – ‘Red’ (czerwona), ‘White’ (kremowa), ‘Bicolor’ (wielonarwna), ‘Rose’ (ciemnoróżowa).
Fot. główna: Hans Braxmeier, pixelbay.com