Sasanka – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Pulsatilla, autor: Manfred Richter, pixabay.com

W skrócie

  • Charakterystyka – roślina tworzy kępy, liście przylegają do podłoża, są jedwabisto-pierzaste i giną latem a pędy kwiatostanowe dorastają do 20-30 wysokości. Kwiaty są dzwonkowate z płatkami rozkładającymi się na końcach i żółtymi środkami. Są pokryte srebrzystymi włoskami. Po przekwitnięciu tworzy się puchaty, kulkowaty owocostan, z którego wiatr rozsiewa nasiona. Wszystkie gatunki rosnące w Polsce w naturze są pod ochroną.
  • Uprawa – miejsce nasłonecznione, podłoże suche, przepuszczalne i skaliste, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Odczyn pH lekko zasadowy do obojętnego.
  • Pielęgnacja – nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie nawozi się ich, nie usuwa zwiędniętych części. W razie dużego zagęszczenia można jedynie wycinać fragmenty kłączy i przesadzać w nowe miejsca. 
  • Rozmnażanie – poprzez wysiew nasion. Egzemplarze rosnące w ogrodzie wysiewają się same. Można również rozmnażać je dzieląc kępy, co rośliny przy okazji odmładza i przedłuża ich żywot w ogrodzie. 

Sasanka (Pulsatilla) jest to rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych, do których należy ok. 30 gatunków. Występują w naturze przede wszystkim na terenach górskich Europy i Azji Środkowej. Wiele z nich jest uprawianych jako rośliny ozdobne w ogródkach i parkach. W Polsce 6 gatunków sasanki jest pod ochroną

  • sasanka zwyczajna – przedstawiciel gatunku, uważana za wymarłą na terenie naszego kraju
  • sasanka łąkowa – kwiatki o dzwonkowatym kształcie w kolorze szafo-fioletowym
  • sasanka alpejska – jest koloru białego
  • sasanka otwarta – ma mocno otwarte kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym
  • sasanka wiosenna – ma charakterystycznie zwisający dzwonek w kolorze niebiesko-fioletowym
  • sasanka słowacka – jest barwy liliowej lub fioletowej

Sasanki są jedną w wielu roślin zwiastujących wiosnę. W ciepłych rejonach kraju kwitną już w marcu, tam gdzie zima dłużej się utrzymuje – w kwietniu, a w górach, np. w Karkonoszach, można ją zobaczyć kwitnącą w czerwcu.

Sasanka owocostan
Sasanka owocostan, autor: Annette Meyer, pixabay.com

Sasanka zwyczajna tworzy kępy, które dorastają do 20-30 cm wysokości. Liście w zasadzie przylegają do podłoża, są jedwabisto-pierzaste i latem całkowicie się rozkładają. Pod ziemią tworzy mocno rozgałęzione kłącza z których wyrastają pędy, ma końcu zaś każdego jest charakterystyczny kwiat w kolorze fioletowym (czasem białym) o dzwonkowatym kształcie z rozłożonymi końcami płatków i żółtym środkiem, cały pokryty srebrzystymi włoskami. Gdy przekwitnie kwiat zamienia się w owocostan przypominający puchatą kulkę. Nasiona są lekkie i niesione z wiatrem. 

Uprawa sasanki 

Sasanka jest heliofitem, czyli do rozwoju potrzebuje dużej ilości światła, dlatego też najlepiej rozwija się i pięknie kwitnie w słońcu. Ostatecznie może to być lekki półcień. Podłoże powinno być lekkie i piaszczyste i nie musi być zbyt zasobne w składniki pokarmowe. Roślina dobrze sobie radzi nawet w ubogiej ziemi a starsze egzemplarze doskonale poradzą sobie nawet w górskich warunkach, mają bowiem mocno rozbudowany system korzeniowy. Gleba nie może mieć tendencji do tworzenia zastoisk wodnych, lepiej by podłoże było kamieniste i dobrze zdrenowane. Odczyn powinien być lekko zasadowy do obojętnego, jeśli takiego nie ma, należy przeprowadzić wapnowanie. 

Sasanki najlepiej jest rozmnażać wysiewając nasiona latem, już po ustaniu upałów. Rośliny zaczynają kiełkować po około miesiącu. Kolejnej wiosny można je przesadzić na miejsce docelowe. Otrzymane kwiaty nie powtarzają cech rośliny matecznej. Nasiona sasanek rosnących już w ogrodzie rozsiewa wiatr. 

Pielęgnacja sasanki 

Sasanki uprawiane w ogrodzie nie potrzebują w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy im tylko stworzyć warunki jak najbliższe tym, które mają rosnąc w warunkach naturalnych. Odwdzięczą się wówczas pięknym i bujnym kwitnieniem. Ogrodowe odmiany roślin nie potrzebują nawożenia, nie trzeba również usuwać zaschniętych liści czy kwiatów. Sasanek się również nie podcina. Roślina regeneruje się sama.

Pulsatilla
Pulsatilla, autor: EFMac, pixabay.com

Można jedynie co jakiś czas przerzedzać zbyt gęsto porośnięte kłącza i rozrośnięte kępy. Wycina się ich fragmenty i sadzi w nowych miejscach, co przy okazji jest kolejnym świetnym sposobem na rozmnażanie sasanek. 

Sasanki przeważnie samoistnie giną po około pięciu latach od momentu ich zasadzenia w ogrodzie. Im bardziej wyszukany mieszaniec, tym szybciej ginie (nawet po 3). By cieszyć się sasankami w ogrodzie przez długie lata, trzeba je systematycznie dzielić i przesadzać.

Fot. główna: Manfred Richter, pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz