Strona Główna PielęgnacjaOchrona Roślin Zamieranie pędów borówki amerykańskiej – jak zapobiegać i leczyć

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej – jak zapobiegać i leczyć

autor Ogarnij Ogród

Zamieranie pędów borówki jest chorobą, która objawia się brązowieniem i zasychaniem pąków kwiatowych lub rozwiniętych kwiatów borówki, a z czasem przenosi się również na pędy. Kora pokryta nekrozami, czyli rakowatymi plamami w kolorze brunatnym, z czasem szarzeje, porażone chorobą pędy stają się spłaszczone, a liście znajdujące się na nich nabierają czerwonej barwy i opadają. Warto również pamiętać, że zamieranie pędów borówki amerykańskiej może dotykać także owoców, które stają się miękkie, mają popękane skórki, a ich miąższ zmienia się na brunatnoczerwony. Pojawienie się choroby na krzewach borówek wymaga natychmiastowego działania specjalistycznymi środkami.

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej – przyczyny i objawy

Zamieranie pędów borówki jest chorobą, która wywoływana jest przez grzyby Phomopsis vaccinii. Patogen ten dotykać może zarówno młodych, jak i starszych pędów, a pierwsze objawy jego obecności na naszej uprawie borówek amerykańskich można zauważyć w okresie pękania pąków kwiatowych, aż do końca kwitnienia. 

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej

Zamieranie pędów borówki amerykańskiej, zdjęcie własne

Do podstawowych objawów należą wspomniane brązowienie i zamieranie pąków kwiatowych oraz kwiatów, z których następnie grzyb przenika do pędów rośliny. Wraz z rozwojem choroby na tkankach borówki amerykańskiej pojawiają się brązowe, czasem przebarwiające się na szaro nekrozy. Z czasem na martwych i poszarzałych fragmentach rośliny widoczne stają się także ciemne punkty – piknidia, gdzie rozwijają się zarodniki grzyba. Patogen ten może przenikać dalej i porażać liście poprzez ogonki liściowe oraz przenosić się do pędów. Na starszych 2-3 letnich pędach choroba sprawia, że stają się one spłaszczone. Z kolei wierzchołki młodych, nadal zielonych pędów, pod wpływem infekcji, która zaatakowała je na jesień, zaczynają wyginać się i zwijać.

Zamieranie pędów borówki najczęściej atakuje pędy przemarznięte, uszkodzone lub zranione, ale może rozprzestrzeniać się również na owoce np. podczas ich przechowywania. Borówki zaczynają wówczas pękać, gnić, stają się miękkie, a ich miąższ ma konsystencję kaszy i przybiera kolor czerwono-brązowy. 

Jak zapobiegać i leczyć zamieranie pędów borówki amerykańskiej?

Zamieranie pędów borówki wymaga zastosowania odpowiednich działań, w tym doboru odpowiednich oprysków, które pozwolą zwalczyć, a wcześniej również zapobiec rozwojowi choroby. Prewencja jest jednak kluczowa, dlatego warto skupić się na zapobieganiu chorobie poprzez:

  • Dobór odmian borówek, które są bardziej odporne na patogen;
  • Zakup sadzonek, które są w pełni zdrowe i nie wykazują żadnych objawów chorobowych;
  • Zapobieganie nadmiernemu zagęszczeniu krzaczków, poprzez regularne przycinanie prześwietlające;
  • Regularne usuwanie porażonych przez choroby pędów borówek, gdyż są one źródłem rozwoju infekcji na pozostałe części rośliny i sąsiednie krzaczki;
  • Staranną pielęgnację, w tym również odpowiednio zaplanowane nawożenie. Ważny jest dobór właściwych dawek oraz terminów zasilania roślin nawozami dopasowanymi do potrzeb borówek amerykańskich na danym etapie rozwoju i potrzeb pokarmowych;
  • Odpowiednie nawadnianie uprawy – najlepiej sprawdzi się delikatne zraszanie, np. poprzez wykonanie automatycznego systemu nawadniania borówek amerykańskich z wykorzystaniem linii kroplujących.

kalendarz oprysków

Jeżeli pomimo prawidłowego działania, nasze krzaczki borówki amerykańskiej zostaną porażone chorobą lub chcemy ograniczyć ryzyko pojawienia się patogenu, warto wykonywać opryski z wykorzystaniem specjalistycznych środków. Zabiegi ochrony roślin można wykorzystać zapobiegawczo lub w momencie pojawienia się pierwszych objawów zamierania pędów. Opryski wykonujemy od początku rozwoju kwiatostanu, gdy pąki są zamknięte, aż do końca fazy ich kwitnienia, czyli opadnięcia płatków. Oprysk fungicydami należy zakończyć przez rozwojem zawiązków owocowych. 

Fot. główna: zdjęcie własne

Przeczytaj także

Dodaj komentarz