Szarłat zwisły – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Szarłat zwisły – amarantus – lisi ogon, źródło: depositphotos.com

Szarłat zwisły (łac. Amaranthus caudatus) to niezwykle ozdobna i przyjemna w uprawie roślina, znana również pod nazwą lisi ogon lub amarantus. Intensywne wybarwienie kwiatów oraz piękny, wzniesiony pokrój czynią ją wspaniałą dekoracją ogrodu od czerwca do października. Co warto wiedzieć o jego uprawie? Jakie ma zastosowanie?

Charakterystyka szarłatu zwisłego

Szarłat zwisły jest odmianą pochodzącą z Azji Południowej. Jest rośliną wieloletnią, jednak najczęściej uprawianą jako jednoroczna. Szarłat zwisły osiąga do ok. 120-150 cm wysokości przy rozpiętości do nawet 80 cm. Rozłożysty pokrój o wyniesionych pędach o zabarwieniu czerwonawym oraz jajowate zielone, purpurowe lub trójkolorowe liście tworzą piękną kompozycję w dzikich zakamarkach ogrodu. Niepozorne, małe kwiaty formują się w efektowne, wiechowate kwiatostany przypominające kłosy w odcieniu czerwieni (u kilku odmian także zielone lub purpurowe), które cieszą oczy do pierwszych jesiennych przymrozków. Niektóre z odmian szkarłatu wybarwiają swoje łodygi na ciemno purpurowy, szkarłatny odcień. Owocem szkarłatu jest orzech. 

Szarłat zwisły – amarantus – lisi ogon
Szarłat zwisły – amarantus – lisi ogon, autor: K M/flickr.com

Wymagania i uprawa szarłatu zwisłego

Lisie ogony są roślinami, które cenią ciepłe i dobrze nasłonecznione stanowiska. Najlepiej zapewnić im podłoże lekkie, niezbyt wilgotne, ale nadal zasobne w wodę. Roślina ta z powodzeniem rośnie na glebach słabszych, jednak najlepiej zapewnić jej podłoże próchnicze obfite w wapń. Ponieważ szkarłat ceni ciepło, jego wysiew do gruntu możliwy jest końcem maja lub do skrzynek na przełomie marca i kwietnia.

Szarłat zwisły – pielęgnacja

W pielęgnacji szkarłatu nie mamy zbyt wiele do wykonania. Ważne jest regularne usuwanie chwastów oraz przekwitłych kwiatów. Jesienią warto zasilić podłoże szkarłatu zwisłego kompostem lub obornikiem co pozwoli zadbać o idealne warunki dla rośliny. W okresie intensywnego wzrostu, można młode szkarłaty zwisłe zasilić azotem. Pamiętać warto przy tym o regularnym podlewaniu, szczególnie w okresie kiełkowania i wzrostu, jak i w czasie suszy. 

Rozmnażanie i sadzenie szarłatu zwisłego

Szkarłat zwisły jest rośliną, która nierzadko rozmnaża się poprzez samosiew, dlatego dobrze jest usuwać przekwitłe kwiatostany, aby uniknąć jego nadmiernej ekspansji w ogrodzie. Kwiaty te można przy tym zasuszyć i wykorzystać w kolejnym roku do wysiewu przygotowane tak nasiona. Jako roślina słabo odporna na mróz, wysiewamy ją do gruntu w maju, do odpowiednio przygotowanego podłoża. Dobrze sprawdza się również zraszanie kropelkowe, które pozwala uzyskać idealne warunki dla nasion. Po wzejściu nasion należy wykonać przerywkę, pozostawiając sadzonki w rozstawie 30 cm x 50 cm.

Aby uzyskać kwitnące rośliny wcześniej, szkarłat warto wysiać do skrzynek już na przełomie marca i kwietnia. Pojemniki dobrze jest przykryć, bo nasiona kiełkują w ciemności np. osłonić folią i szkłem pozostawiając je w szklarni lub mieszkaniu. Optymalna ciepłota i wilgoć – temperatura ok.12-18°C, pozwolą uzyskać szybki wzrost. Nasiona kiełkują na ogół po ok. 10-14 dniach. Należy zadbać jednak o odpowiednie warunki, regularny przewiew i stałe nawodnienie. Gdy wypuszczą po 1-2 listki właściwe należy przesadzić je do pojedynczych doniczek, a później, gdy minie ryzyko przymrozków do gruntu. 

Choroby i szkodniki szarłatu zwisłego

Szkarłat jest rośliną podatną na choroby grzybowe, jednak odpowiednia pielęgnacja pozwala uchronić rośliny przed atakiem patogenów. Czasami mogą być one łakomym kąskiem również dla mszyc i ślimaków. Aby zapobiec tym pierwszym, warto wykonać na roślinach naturalny oprysk z pokrzywy lub wrotyczu, a ślimakom zapobiegniemy wysypując wokół szkarłatu pokruszone skorupki jaj lub trociny. 

Odmiany szarłatu zwisłego

Szkarłat zwisły oferuje szereg pięknych odmian, które z powodzeniem sprawdzą się w przydomowej uprawie uzupełniając ją o ciekawą formę i kolory. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • ‘Atropurpureus’ – odmiana wysoka o purpurowych kwiatostanach;
  • ‘Grünschwantz’ – odmiana niższa o zielonych kwiatach;
  • ‘Roter Schweif’ – odmiana średnio wysoka oferująca kłosy ciemnoczerwonych kwiatów;
  • ‘Viridis’ – średnio wysoka odmiana dająca moc jasnozielonych kwiatostanów;
  • ‘Albiflorus’ – odmiana dająca kwiaty biało-zielone;
  • ‘Pony Tail’ – odmiana, którą charakteryzują kwiaty ciemnoczerwone i zielone liście.

Szarłat zwisły – jak suszyć?

Szkarłat zwisły to piękny sposób na stworzenie efektownych dekoracji florystycznych. Jego kłosy można przeznaczyć do suszenia. Aby prezentowały się najlepiej należy zbierać je w słoneczny dzień, najlepiej po południu, gdy nie ma na nich już rosy. Łodygi zebranych kwiatów możemy rozwieszać w pęczkach ku dołowi w ciemnym i przewiewnym miejscu, albo suszyć w temperaturze pokojowej w miejscu osłoniętym od bezpośredniego działania promieni słonecznych – to pozwoli utrzymać ich kolor.

Szarłat zwisły – zastosowanie

Lisie ogony poza zastosowaniem do dekoracji florystycznych (jako suszone lub kwiaty cięte), można wykorzystywać do tworzenia rabat. Jako rośliny stosunkowo wysokie, można wykorzystać je jako tło lub środkową część ogrodowych aranżacji. Można zdobić nimi ogrodzenia, mury i ściany, a w pojemnikach np. na balkonie stworzą ciekawy efekt. Jako łatwy w uprawie, szarłat zwisły można uprawiać na działkach. Niektóre odmiany szkarłatu są jadalne, ich nasiona bogate są w sole mineralne, w tym głównie żelazo, dlatego nierzadko stosowane są w leczeniu anemii. 

Fot. główna: źródło: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz