Naparstnica purpurowa – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Naparstnica purpurowa – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, autor: shaymen99/pixabay.com

Naparstnica purpurowa (łac. Digitalis purpurea) należy do dwuletnich roślin babkowatych. Naturalnie występuje w Sudetach zdobiąc je pięknymi, purpurowymi i dzwonkowatymi w formie kwiatami przyciągającymi dobroczynne owady. To roślina o ciekawym zastosowaniu i niezwykłych walorach ozdobnych. W Polsce naparstnica purpurowa nie jest rośliną chronioną. Co warto wiedzieć o jej uprawie?

Naparstnica purpurowa – uprawa, pielęgnacja
Naparstnica purpurowa – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, autor: erge/pixabay.com

Naparstnica purpurowa wygląd i pochodzenie

Odmiana ta występuje w Europie, zachodniej Azji, jak i w Ameryce Północnej. Jej łodygi osiągają od 40 do nawet 160 cm i są proste. Liście naparstnicy purpurowej mają formę jajowatą z zaostrzonym końcem oraz ząbkowanymi brzegami i zbierają się w rozety, a kwiaty o pięknym wybarwieniu są duże, zwisłe i zebrane w grona. Owocem naparstnicy jej jajowata torebka. Warto mieć również na uwadze to, że roślina ta jest silnie trująca. Roślina ta kwitnie od czerwca do września, a jej kwiaty określane są jako dzwonkowe lub rurkowate. Ich wnętrze ma charakterystyczne plamki i delikatne włoski – na listkach dolna część jest lekko omszona. Kwiaty naparstnicy są wytrzymałe, dlatego z powiedzeniem mogą służyć do komponowania bukietów. 

Wymagania i uprawa naparstnicy purpurowej

Uprawa naparstnicy purpurowej nie jest zbyt wymagająca. Roślina ta preferuje jednak stanowiska lekko zacienione lub słoneczne, osłonięte od wiatru oraz żyzne i przepuszczalne podłoża. Jako odmiana odporna na mróz oraz nawet dłuższe okresy suszy świetnie radzi sobie na podłożach umiarkowanie wilgotnych. Warto zasilać ją przy tym nawozami organicznymi np. biohumusem lub obornikiem. Bardzo lubi glebę z niewielką ilością torfu, piaszczysto-gliniastą, średnio wilgotną. Czasami może wymagać zastosowania podpór, które przydają się szczególnie po obfitych deszczach. 

Rozmnażanie naparstnicy prowadzimy z nasion, które możemy wysiać do rozsadnika w drugiej połowie maja lub w czerwcu, a po wzejściu, należy siewki przepikować albo przerwać. Na stałe miejsce rośliny przenosimy we wrześniu lub na wiosnę kolejnego roku. Naparstnica purpurowa przyjąć się może również wysiana do gruntu, ale konieczne jest zadbanie o odpowiednie towarzystwo – zbyt bujne rośliny mogą siewki takie zagłuszyć. Z czasem naparstnice rozsiewają się już same

Pielęgnacja naparstnicy purpurowej

Na początku uprawy warto zadbać o roślinę regularnie ją podlewając, aby z czasem zabieg ograniczyć. Dobrze jest przy tym naparstnicę purpurową nawozić – jednorazowo na wiosnę z pomocą np. kompostu. Gdy przekwitnie, zalecane jest ścinanie kwiatostanów, co pobudzi roślinę do ponownego zakwitnięcia. Na okres zimowy rośliny można osłonić agrowłókniną lub workiem jutowym, co uchroni ją przed zimnem i mroźnymi wiatrami. 

Naparstnica purpurowa – uprawa, pielęgnacja
Naparstnica purpurowa – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, autor: bluebudgie/pixabay.com

Choroby i szkodniki naparstnicy purpurowej

Naparstnica purpurowa to roślina, której unikają szkodniki, jednak zdarzają się ataki mszyc. Rzadko bywa ona również porażona przez choroby grzybowe – najczęściej w okresach wysokiej wilgotności i przy zbyt dużym zagęszczeniu uprawy. 

Naparstnica jako roślina lecznicza i ozdoba ogrodu

Naparstnica purpurowa poza zdobieniem ogrodów służy również jako składnik leków. Pomaga między innymi w leczeniu chorób serca oraz stosowana jest jako lek moczopędny. Ponieważ jest ona rośliną trującą nie może być wykorzystywana w całości – działanie lecznicze oferują jej liście, które należy zbierać jesienią w pierwszym roku lub w okresie kwitnienia. Jej stosowanie należy prowadzić pod kontrolą lekarza.  

Naparstnica purpurowa – zastosowanie w ogrodzie

Naparstnica purpurowa to wdzięczna roślina będąca wspaniałym dopełnieniem rabat. Jest ona także ciekawym materiałem do bukietów jako kwiat cięty. Pięknie prezentuje się sadzona pod drzewami wśród niższych bylin i pnączy. Warto sadzić ją wśród paproci, orlików, traw ozdobnych czy bodziszków. Z powodzeniem sprawdzi się także na tarasach i balkonach półcienistych lub zacienionych, gdzie stworzy malownicze kompozycje z funkiami czy żurawkami.

Odmiany naparstnicy purpurowej

Wśród licznych odmian naparstnicy purpurowej znaleźć możemy między innymi:

  • Naparstnicę białą ‘Camelot White’ – odmiana o oryginalnych białych, dzwonkowatych kwiatach, która pokryta jest gęstymi, długimi pędami. Roślina ta kwitnie w drugim roku uprawy;
  • ‘Dalmatian Peach’ – odmiana naparstnicy oferująca piękne, delikatnie wybarwione na kolor brzoskwiniowy kwiaty;
  • ‘Apricot Beauty’ – odmiana o wybarwieniu kremowym, żółtym i jasnoróżowym kwiatów. 
  • ‘Pam’s Choice’ – to odmiana o dzwonkowatych, białych kwiatostanach o bordowych i brązowych plamkach wewnątrz kielichów. 

Naparstnica purpurowa kiedy przycinać?

Przycinanie naparstnicy purpurowej zaleca się gdy jej kwiaty przekwitną. Pozwala to zyskać lepszy wygląd rośliny, a przy tym pobudzi kolejne kwiaty do wzrostu. 

Naparstnica purpurowa ile na m2?

Na miejscu stałym rośliny sadzimy na przełomie sierpnia i września, bądź wiosną kolejnego roku. Najlepszym rozstawem jest wówczas 30 cm x 20 cm lub 40 cm x 30 cm – na 1 m2 możemy wysiać do 7 naparstnic. 

Naparstnica purpurowa kiedy siać?

Wysiew nasion najlepiej wykonać na wiosnę – maj/czerwiec do inspektu. Możemy również skorzystać z gotowych sadzonek w maju, gdy rozsady będą nieco większe. 

Fot. główna: shaymen99/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
2 Comments