Jesień w ogrodzie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Jesień w ogrodzie, źródło: depositphotos.com

Kiedy lato chyli się ku końcowi, by ustąpić miejsca złotej polskiej jesieni, ogrodnicy zakasują rękawy, chcąc jak najlepiej przygotować ogród na nadchodzące zimowe miesiące. A pracy, co tu dużo mówić, jest wtedy co nie miara. Na szczęście wszelkie wysiłki zostaną wynagrodzone, i to z nawiązką w kolejnym sezonie. Jeśli należycie zadbasz o swój kwiatowy raj, jesień w ogrodzie zachwyci Cię ciepłymi barwami i nostalgicznymi zapachami. Jesienne kwiaty sprawią, że ogród jesienią nabierze wyjątkowego klimatu. Ale żeby tak się stało, trzeba jak najlepiej wykorzystać ten czas, nie pomijając żadnej z jesiennych prac ogrodowych.

Jesień w ogrodzie – kiedy zabrać się do pracy?

Nie jest żadną przesadą stwierdzenie, że jesień w ogrodzie to najbardziej intensywny i pracowity okres dla każdego ogrodnika. Tak naprawdę zresztą jesienne prace ogrodowe zaczynają się (a przynajmniej powinno tak być) już pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września.

Kwiaty można wtedy przygotować na nadchodzącą zimową porę roku, dokarmiając je specjalnie dobranymi nawozami o wysokiej zawartości potasu, a niskiej azotu. W ten sposób jesienne kwiaty zyskają większą odporność na niekorzystne warunki pogodowe i niskie temperatury.

Sadź kwiaty jesienią, by zakwitły wiosną

Wrzesień i październik to miesiące, w których ogrodnicy zajmują się sadzeniem i przesadzaniem roślin. I tak wrzesień jest idealną porą na zasadzenie żywopłotu. Na początku tego miesiąca należy też zabrać się za sadzenie roślin dwuletnich takich jak choćby malwy, stokrotki, niezapominajki, fiolki rogate czy bratki. Nie zwlekając z tym na późniejsze jesienne miesiące sprawisz, że kwiaty dobrze ukorzenią się przed zimą.

Jesień w ogrodzie
Jesień w ogrodzie, źródło: depositphotos.com

W połowie września możesz zacząć sadzić natomiast rośliny cebulowe, np. tulipany, szafirki, hiacynty czy śnieżyce. Wykonując tę czynność pamiętaj o tym, by głębokość sadzenia odpowiadała 2- a nawet 3-krotnej wysokości cebul. Po posadzeniu cebul na czas zimy okryj miejsce to słomianą matą lub korą. To właśnie kwiaty cebulowe, zasadzone jesienią, będą cieszyły Twoje oczy wiosną. W okresie od połowy września do połowy października posadź także krzewy róż z odkrytym systemem korzeniowym.

Siej niektóre gatunki kwiatów

Jesień w ogrodzie to również dobry czas na zasianie niektórych roślin kwitnących późną wiosną oraz latem. Generalnie większość kwiatów ogrodowych wysiewa się końcem zimy i wiosną, jednak istnieją takie gatunki, które można siać jesienią, a wręcz jest to dla nich nawet wyjątkowo korzystne. Mowa tu przede wszystkim o roślinach jednorocznych. Chłód i ujemne temperatury, przyczynią się do ich prawidłowego kiełkowania.

Kwiaty, które warto zasiać jesienią to m.in. ostróżka ogrodowa, pozłotka kalifornijska, ubiorek gorzki i okółkowy, przylaszczka pospolita, fiolek, zawilec, chaber bławatek, chaber piżmowy, klarkia wytworna czy eszolcja. Siew tych kwiatów najlepiej wykonać na przełomie września lub października. Jeśli siewki pojawią się przed nadejściem wiosny, koniecznie okryj je agrowłókniną lub stroiszem.

Dbaj o jesienne kwiaty

Kwiaty jesienne do ogrodu, których widokiem możesz cieszyć się o tej nastrojowej porze roku to m.in. chryzantemy, wrzosy, astry, rozchodniki czy zimowity. Aby chryzantemy pięknie się prezentowały, regularnie usuwaj przekwitnięte kwiaty. Musisz robić to ostrożnie, by nie uszkodzić pąków.

Jeśli chodzi o wrzosy, te piękne jesienne kwiaty musisz odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem, gdyż nie wszystkie ich odmiany są jednakowo odporne na minusowe temperatury. Dlatego też zaraz po pierwszych przymrozkach trzeba wrzosy osłonić włókniną ogrodniczą. Nie chodzi tu zresztą tylko o ten gatunek kwiatów na jesień, ale też o inne. Byliny, którym może zaszkodzić mróz warto zabezpieczyć ściółkując glebę liśćmi lub korą. Jesienne kwiaty można okryć także stroiszem.

Jesień w ogrodzie
Jesień w ogrodzie, źródło: depositphotos.com

Jeśli chodzi o krzewy, takie jak np. róże, hortensje, budleje czy powojniki, warto ochronić je przed mrozem metodą kopczykowania, a więc obsypać ich nasady ziemią, korą, trocinami lub liśćmi do wysokości ok. 20-40 cm. Krzewy możesz zabezpieczyć też agrowłókniną, która poza ochroną jesiennych kwiatów przed mrozem, zapobiegnie też ich wysuszeniu przez wiatr, przepuszczając jednocześnie powietrze.

Wykop rośliny niezimujące w gruncie

Rośliny bulwiaste, kłączowe i cebulowe, które nie zimują w gruncie należy wykopać pod koniec września. Jesienne kwiaty takie jak dalie czy begonie bulwiaste wykop wówczas gdy nadziemne części tych roślin zostaną zważone przez przymrozki. Podczas wykopywania takich kwiatów na jesień jak ismeny, krokosmie, galtonie czy mieczyki, ich liście musisz ściąć na wysokości kilku centymetrów nad bulwą.

Po wykopaniu kłącza, bulwy oraz cebule trzeba przenieść do przewiewnego, a jednocześnie chłodnego miejsca. Kiedy przeschną, powinny znaleźć się w suchym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura oscylująca poniżej 10 stopni Celsjusza.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz