Wypalarka do chwastów – czy warto używać w ogrodzie?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Oset, autor: ivabalk, Pixabay

Chwasty są problemem dla każdego ogrodnika. Zawsze pierwsze, zawsze najdorodniejsze i wyrastające w miejscach, w których trudno się spodziewać, że może coś wyrosnąć. Wiele z nich co prawda jest przydatnych, odstraszają bowiem szkodniki albo są roślinami leczniczymi, ale gdy wyrosną obok upraw zabierają im wodę, światło oraz składniki pokarmowe. Ma się wrażenie, że są niezniszczalne, mają bowiem wyjątkowe zdolności do regeneracji i z ogromną skutecznością potrafią się rozmnażać. Nie ma możliwości, by wyeliminować je całkowicie. Szczęśliwym ten, kto potrafi nad nimi zapanować do takiego stopnia, by nie czyniły widocznych szkód. Kosztuje to sporo wysiłku i zajmuje wiele czasu. Dlatego dobrze jest znaleźć sobie sprzymierzeńców i pomocników, najlepiej takich, którzy są alternatywą dla szkodliwych dla środowiska a w konsekwencji dla nas samych herbicydów. Tym pomocnikiem może zostać np. wypalarka do chwastów

Metody zwalczania chwastów

Metod na zwalczanie chwastów w ogródku jest kilka. Przede wszystkim chwasty zwalcza się ręcznie. Wystarczy haczka lub pazurki by spulchnić podłoże i ułatwić sobie wyrywanie korzeni. Dostępne są również specjalne wyrywacze do chwastów, które nieco ułatwiają z nimi walkę. Jest to najbardziej ekologiczna z metod. Niestety czasochłonna i żmudna. To po prostu ciężka, fizyczna praca, która jednak oprócz dużej skuteczności ma jeszcze kilka innych zalet. Tak pozyskany materiał zielony dobrze jest składować w kompostowniku, zwiększając jego bioróżnorodność. Pokrzywy, skrzyp i inne chwasty można wykorzystać do tworzenia gnojówki, która jest doskonała zarówno do zasilania podłoża w składniki odżywcze ale również jako oprysk na szkodniki czy choroby roślin. Wywar ze skrzypu to również doskonały kosmetyk do wzmacniania włosów.

Mniszek lekarski
Mniszek lekarski, autor: Peggy Choucair, Pixabay

By zwalczyć chwasty można również stosować opryski. Zarówno chemiczne jak i preparatami naturalnymi. Te chemiczne nie pozostają bez wpływu na środowisko, a co za tym idzie i na nasze zdrowie. Oczywiście mowa tu o wpływie wysoce szkodliwym. Dlatego w przydomowych ogrodach nie powinno się stosować herbicydów. Jeśli chodzi o opryski preparatami naturalnymi, należy mieć na uwadze, że taki oprysk zlikwiduje nie tylko chwasty, ale również rośliny uprawne. 

Bardzo wygodnym i skutecznym sposobem na zwalczanie chwastów jest stosowanie wypalarek. Jest to metoda stosunkowo tania i przy zachowaniu ostrożności można się na długo pozbyć chwastów z wielu miejsc w ogrodzie. 

Wypalarki do chwastów – zasady działania

Wypalarki do chwastów powstały po to, by właścicielom ogrodów ułatwić prace związane z pozbywaniem się niepożądanych roślin. Pozwalają skutecznie dbać o ogród oszczędzając przy tym czas i czyniąc te czynności lżejszymi. Chwasty usuwane są skutecznie i na długo. Wypalarki szczególnie dobrze sprawdzają się na podjazdach, ścieżkach ogrodowych, chodnikach czy w miejscach gdzie na podłożu wysypane są kamyczki. Zarówno wypalanie wypalarkami elektrycznymi jak i gazowymi, to metody ekologiczne. Przy zakupie należy się kierować również długością dyszy, by korzystając z tej metody usuwania chwastów, nie było konieczności schylania się. 

Elektryczne wypalanie chwastów

Wypalarka elektryczna to niezwykle skuteczne i szybkie narzędzie do pozbywania się chwastów. Temperatura pracy może sięgać nawet 650oC co daje możliwość usunięcia zielska w kilka sekund. Wysiłek niewielki, gdyż urządzenie jest lekkie a oczyszczenie ogrodu szybkie (wystarczają średnio 3 sekundy na chwast) i skuteczne (chwast jest niszczony wraz z korzeniem). Chwasty usuwa punktowo, co gwarantuje, że nie popalimy roślin uprawianych obok. Do tego wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka bez konieczności kupowania gazu. 

Gazowe wypalanie chwastów

Wypalarka gazowa nie jest wbrew pozorom skomplikowana w obsłudze. Za to metoda likwidacji chwastów przy jej użyciu jest niezwykle skuteczna, szybka i trwała. W zależności od modelu, który zakupimy można regulować np. wielkość płomienia czy też dowolnie zmieniać końcówki, dzięki którym wypalać można większą powierzchnię lub tylko punktowo. By z nich korzystać należy zaopatrzyć się w gazowe naboje. Z wypalarek gazowych można również korzystać przy rozpalaniu ogniska czy grilla.

Babka lancetowata
Babka lancetowata, autor: Gerardo Antonio Romero, Pixabay

Wypalarki pomogą zniszczyć chwasty w każdym miejscu w ogrodzie. Szczególnie przydatne są w różnych zaułkach, pustych przestrzeniach między kostkami brukowymi czy przy obrzeżach i murkach. Przy nabyciu wprawy możemy usuwać nawet chwasty z trawnika, nie niszcząc przy okazji murawy. Zwłaszcza wypalarka gazowa wymaga precyzji, łatwo bowiem oprócz zielska zlikwidować sobie przy okazji cenne rośliny. Ale gdy opanujemy obsługę, to wypalarka stanie się na pewno jednym naszych z ulubionych narzędzi.

Fot. główna: ivabalk, Pixabay

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz