Strona Główna PielęgnacjaNawożenie Roślin Nawozy NPK – zastosowanie, działanie, przegląd nawozów NPK

Nawozy NPK – zastosowanie, działanie, przegląd nawozów NPK

autor Ogarnij Ogród

Nawozy NPK są wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, które w swym podstawowym składzie mają makroelementy w takiej postaci, która gwarantuje łatwość przyswajania ich przez rośliny. A są to: azot (N – nitrogen), fosfor (P – phosphorus) i potas (K – kalium). Na opakowaniu oprócz skrótu NPK zamieszcza się również cyfry, np.: 8+6+4. Oznacza to, że ten konkretny nawóz w swoim składzie ma 8% azotu, 6% fosforu i 4% potasu. Dlatego zanim wybierzemy mieszankę do naszego ogrodu, warto wiedzieć jaki wpływ mają powyższe makroelementy na poszczególne grupy roślin w konkretnej fazie wegetacji. 

Nawozy NPK często są wzbogacane również innymi, niezbędnymi dla prawidłowego rozwoju roślin pierwiastkami. Mieszanki te mogą zawierać dodatkowo: magnez (Mg), wapń (Ca), bor (B) czy siarkę (S).

Wpływ makroelementów NPK na wzrost i rozwój roślin

Żadnego z powyższych pierwiastków nie może zabraknąć w trakcie wegetacji roślin. Są one niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, rozwoju zarówno części naziemnych jak i podziemnych a w konsekwencji na kwitnienie, plonowanie czy wytwarzanie nasion. Jednak ich zapotrzebowanie na różnych etapach rozwoju roślin i w zależności od gatunku jest różne. 

Dlatego bardzo ważnym jest by wiedzieć, że:

  • Azot (N) – to pierwiastek kluczowy, jest bowiem stymulatorem wzrostu roślin. Jego wpływ dotyczy zarówno części podziemnych jak i naziemnych roślin. Jest jednym ze składników chlorofilu. Pełni jedną z najważniejszych funkcji, bierze bowiem udział w produkcji kwasów nukleinowych oraz białek. 

Niedobór azotu powoduje spowolnienie a w skrajnych wypadkach nawet zahamowanie wzrostu roślin. Rośliny zamiast żywej zieleni prezentują nam ją jakby wyblakłą, części zielone roślin bowiem zauważalnie jaśnieją by w końcu zacząć żółknąć. 

  • Fosfor (P) – ten pierwiastek jest kluczowym w rozwoju systemu korzeniowego. Ma ogromne znaczenie w momencie gdy roślina zaczyna się ukorzeniać a także przed nastaniem zimy, wzmacnia bowiem system korzeniowy pozwalając mu przetrwać tęgie mrozy. Fosfor wspomaga również fotosyntezę. Ma wpływ na bujność kwitnienia a także owocowania roślin. 

Niedobór fosforu można rozpoznać po tym, że roślina nie osiąga swoich prawidłowych rozmiarów. Z czasem na liściach tworzą się fioletowo-czarne, nekrotyczne plamy. Liście są zdeformowane i zasychają.

  • Potas (K) – ten pierwiastek ma moc budowania odporności roślin na niekorzystne warunki glebowe i atmosferyczne, takiej jak niskie temperatury, choroby czy niedobór wody. Pomaga również roślinom się bujniej rozkrzewiać.

Niedobór potasu powoduje żółknięcie liści (chlorozę) oraz zasychanie ich wierzchołków i brzegów (nekroza). Często brzegi blaszki liściowej podwijają się w dół lub w zawijają do góry. Opóźnia się lub zostaje zahamowane kwitnienie. 

Nawozy NPK, w różnych procentowych konfiguracjach stosuje się zarówno przed wysianiem czy sadzeniem roślin jak i w całym procesie ich wegetacji. 

fot. główne: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz