Rośliny cebulowe zimujące w gruncie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
8 minut czytania
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – cebule narcyzów, autor: Ralphs_Fotos/pixabay.com

Coroczne wykopywanie cebulek kwiatowych celem ich bezpiecznego przezimowania jest czaso- i pracochłonne. Dlatego warto poznać te gatunki, których cebule z łatwością zimują w gruncie. Sadzenie cebul zimujących jest łatwe, a wśród tych gatunków znajdują się także takie, których wykopywanie przeprowadza się co kilka lat lub wcale. Przy tym Rośliny cebulowe zimujące w gruncie są łatwe w uprawie i mało wymagające w kwestiach pielęgnacji.

Jak sadzić cebule zimujące w gruncie?

Kwiaty cebulowe zimujące w glebie zwykle największym zainteresowaniem cieszą się od końca lata. To właśnie wtedy sklepy ogrodnicze, a nawet popularne dyskonty wprowadzają je do swojej oferty, kusząc klientów zdjęciami pięknych, kolorowo kwitnących roślin.
Jak zadbać o to, by kwiaty z obrazka pojawiły się w przydomowym ogrodzie?

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – tulipany, szafirki
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – tulipany, szafirki, autor: atrix99/pixabay.com

Wybór odpowiednich cebul

Decydując się na konkretne gatunki, warto odpowiednio przyjrzeć się cebulkom. Tylko cebule w dobrym stanie gwarantują powodzenie nasadzeń i zdrowe rośliny. Dlatego wybierać należy wyłącznie cebule w najlepszej kondycji, odrzucając te, na których zauważymy pleśń, ubytki lub wilgotne, miękkie miejsca.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – przebiśniegi
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – przebiśniegi, autor: Ralphs_Fotos/pixabay.com

Warto wybierać cebule, które nie są zbyt suche, unikając nadmiernie zwiędniętych. Dobrze też, by wybierane cebule nie rozpoczęły jeszcze procesu wegetacji – nie powinny mieć widocznych liści. Mogą jedynie posiadać widoczne, młode korzenie.
Najlepiej wybierać duże i dorodne cebule – im większe i w lepszej kondycji, tym piękniej zakwitną.

Podłoże dla zimujących w gruncie kwiatów cebulowych

Odpowiednie stanowisko warto przygotować jeszcze przed zakupem roślin. Starannie oczyszczone i pozbawione chwastów miejsce można dodatkowo uzdatnić, w zależności od zwięzłości gleby. Jeśli jest on twarda i gliniasta, warto przekopać ją na głębokość około 30 -35 cm, rozluźniając ją przy pomocy piasku i kompostu. Z kolei glebę nazbyt piaszczystą warto wymieszać z kompostem (w stosunku 1:1) lub z ziemią i kompostem (w stosunku 2:1:2).
Aby kompost związał się z glebą, przekopki warto przeprowadzić mniej więcej trzy tygodnie przed planowanymi nasadzeniami.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – konwalie
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – konwalie, autor: Marysia60/pixabay.com

Istotne jest również pH gleby. Są wśród roślin cebulowych gatunki, lubiąca lekko kwaśne podłoże (np. narcyzy lub śnieżniki), ale zdecydowana większość woli gleby o odczynie obojętnym (6,8 – 7,2 pH).

Sadzenie cebul zimujących w gruncie

Zdecydowaną większość roślin cebulowych, które zimują w gruncie, sadzi się od końca sierpnia do listopada. Najwcześniej sadzi się krokusy jesienne i zimowity – posadzone w połowie sierpnia mogą we wrześniu zakwitnąć pomimo braku liści. Również narcyzy i szachownice lepiej jest posadzić wcześniej niż później – to prawidłowego przetrwania zimy cebule muszą zdążyć się ukorzenić.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – tulipany
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – tulipany, autor: atrix99/pixabay.com

Zakupione w sklepie cebule są zwykle gotowe do posadzenia – odpowiednio oczyszczone i zaprawione środkiem grzybobójczym. Jeśli mamy w planach sadzenie wielu odmian o różnej wielkości cebul, warto pamiętać o tym, że głębokość ich sadzenia powinna wynosić trzykrotność ich wysokości. Ta prosta zasada pozwoli sadzić wiele gatunków naraz, bez konieczności ciągłego sprawdzania, czy głębokość jest prawidłowa.
Warto jednak pamiętać, że przy glebach bardzo luźnych i piaskowych, cebule należy posadzić o pół do całej wysokości głębiej, a w przypadku gleb mocno związanych o pół wysokości płycej.

Czy cebule zimujące w gruncie należy okrywać?

Okrywanie nie jest konieczne, jednak w przypadku świeżo posadzonych cebulek warto to zrobić. Zwłaszcza jeśli sadzenie odbyło się tuż przed przymrozkami. Słabo ukorzeniona cebulka, zwłaszcza mniejsza gabarytowo, może przemarznąć podczas pierwszej zimy.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – krokusy
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – krokusy, autor: atrix99/pixabay.com

Do okrycia można użyć agrowłókniny, ale w zupełności wystarczy kopczyk usypany z liści lub gałązek drzew iglastych.
Okrycie należy zdjąć, gdy temperatura przy gruncie ustabilizuje się w okolicy zera stopni.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – pielęgnacja

Rośliny cebulowe z reguły nie wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych.  Warto jednak regularnie je zasilać. Można do tego wybrać specjalny nawóz do roślin cebulowych lub użyć popularnych nawozów wieloskładnikowych, takich jak Azofoska. Dobrze jest zasilić rośliny dwukrotnie – pierwszy raz wczesną wiosną, wraz z początkiem wegetacji, a następnie w okresie tuż przed kwitnieniem. Chyba że producent nawozu zaleca inaczej.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – cebule żonkili
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – cebule żonkili, autor: matthiasboeckel/pixabay.com

Jedną z czynności pielęgnacyjnych, którą warto wykonać w przypadku roślin cebulowych, jest ogławianie. Polega ono na usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów. Dzięki temu roślina kieruje swoje siły w rozwój cebuli, nie marnując ich na łodygę kwiatową i zasychający kwiat i ewentualne nasiona. Dzięki temu następne kwitnienia są bujne.

5 najpopularniejszych roślin, których cebule zimują w gruncie

W sklepach ogrodniczych można spotkać wiele różnych gatunków roślin cebulowych, które świetnie radzą sobie z zimowanie w gruncie. Rośliny cebulowe zimujące w gruncie to przede wszystkim:

  • tulipany – to zdecydowanie najpopularniejsze ogrodowe kwiaty cebulowe. Swoją niegasnącą popularność zawdzięczają mnogości odmian, które występują niemal we wszystkich kolorach, a także mogą posiadać płatki o fantazyjnych kształtach. Kwitną, w zależności od wybranej odmiany, od marca do maja, ubarwiając wczesnowiosenny ogród lub dodając uroku wnętrzom, jako kwiaty cięte.
  • narcyzy – niemal równie popularne co tulipany. Zwyczajowo są jasnożółte lub białe, jednak zdarzają się odmiany kolorystyczne lub dwubarwne. Kwitną od kwietnia do maja.
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – szafirki
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – szafirki, autor: atrix99/pixabay.com
  • przebiśniegi – to jedne z najwcześniej kwitnących kwiatów. Przy sprzyjającej aurze zakwitają już w lutym, wychodząc spod resztek śniegu. Charakterystyczne zwisające kwiaty o białych płatkach przyciągają oko zarówno na rabatach, jak i na obrzeżach muraw.
  • szafirki – wytrzymałe i łatwe w uprawie, o charakterystycznych kulistych kwiatach, zebranych w grona. To jedna z nielicznych roślin cebulowych, wypuszczająca mnogie pędy kwiatowe z jednej tylko cebuli. Zwykle jest ich od 3 do 8.
  • konwalia majowa – białe, dzwonkowate kwiaty zwisające z łodyżki to symbol nadchodzącego lata. Bardzo wytrzymała i łatwa w uprawie.

Skupiając się na cebulach zimujących w gruncie, warto zdawać sobie sprawę, że chociaż nie wymagają one częstego wykopywania, to raz na kilka lat warto mimo wszystko wyciągnąć je z ziemi, przejrzeć, oczyścić i przesadzić w inne miejsce. Sygnałem, że już czas na przesadzenie będzie widocznie słabsze kwitnienie lub jego całkowity brak.

Fot. główna: Rośliny cebulowe zimujące w gruncie – cebule narcyzów, autor: Ralphs_Fotos/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz