Domowe sposoby na mączniaka

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Domowe sposoby na mączniaka, źródło: depositphotos.com

Naturalne, domowe sposoby na mączniaka to najbezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla nas, jak i naszego otoczenia – korzystając z ekologicznych środków dbamy także o naturalne procesy wzrostu roślin. Pozbycie się tej podstępnej choroby grzybowej można z powodzeniem uskutecznić stosują domowe sposoby, jak i ekologiczne preparaty gotowe. Nie da się przy tym ukryć, że najskuteczniejsze jest zapobieganie, czyli prawidłowa pielęgnacja i uprawa roślin. 

Jak zwalczać choroby domowymi metodami – domowe sposoby na mączniaka

Wśród obfitości domowych sposobów na mączniaka prawdziwego nie brakuje tych, które wykonamy z produktów dostępnych w naszej kuchni, jak i roślin dostępnych wokół domu czy na łąkach. Wiele z nich pomaga skutecznie zwalczyć choroby grzybowe takie właśnie jak mączniak prawdziwy, redukuje konieczność zastosowania chemicznych rozwiązań, a przy tym niezwykła moc wyciągów i wywarów stanowi wsparcie w rozwoju roślin. Jakie domowe metody warto wykorzystać w walce z mączniakiem prawdziwym? Poniżej najciekawsze z nich:

Domowe sposoby na mączniaka
Domowe sposoby na mączniaka, źródło: depositphotos.com
 • Oprysk z czosnku

Rozwiązanie to należy do najchętniej stosowanych, gdyż świetnie sprawdza się stosowane zapobiegawczo, jak również po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Wykonując wywar musimy przygotować ok. 200 g zgniecionych ząbków czosnku, 10 litrów wody i opcjonalnie zgniecioną cebulę, która doda wywarowi dodatkowych walorów. Całość gotujemy przez około 20 minut, studzimy i przeprowadzamy oprysk.

 • Oprysk z wyciągiem z krwawnika pospolitego

Krwawnik pospolity jest wsparciem w zwalczaniu wielu chorób grzybowych, w tym właśnie mączniaka. Aby przygotować wyciąg potrzebne będzie kilogram świeżych lub 100 g suszonych kwitnących roślin oraz 10 litrów wody, którą zalewamy zioła i pozostawiamy na dobę, najlepiej w chłodnym miejscu. Po tym czasie rozcieńczamy wywar w proporcji 1:10 z wodą i wykonujemy oprysk profilaktyczny, jak i po zauważeniu pierwszych objawów chorobowych. 

 • Oprysk ze skrzypu polnego

Oprysk ze skrzypu polnego wykonujemy na podobnej zasadzie jak powyższy – łączymy kilogram ziela lub 200 gram suszu z 10 litrami wody – pozostawiamy całość na min. 12 godzin. Po upływie tego czasu możemy wyciąg przecedzić, rozcieńczyć wodą w proporcji 1:5 i wykonać oprysk. Ze skrzypu polnego możemy przy tym wykonać również wywar – gotując wyciąg przez 30 minut, aby po ostudzeniu i rozcieńczeniu 1:4 z wodą, wykorzystać go na skuteczny oprysk roślin. 

 • Wywar z wrotyczu

Kolejnym ciekawym wyborem w walce z mączniakiem będzie wywar z wrotyczu – łączymy 500 gram ziela świeżego lub 75 gram suszu z 10 litrami wody, odstawiamy na dobę, przegotowujemy 20 minut, studzimy i wykonujemy oprysk po zmieszaniu z wodą w proporcji 1:5. Nie zaleca się stosowania tego oprysku na rośliny, które planujemy spożyć w przeciągu 3 tygodni – jest to bowiem roślina toksyczna, stąd konieczne jest odczekanie kilku tygodni, aż jej szkodliwe działanie przeminie. 

 • Wywar z aksamitki

Interesującym rozwiązaniem jest również wykonanie wywaru z aksamitek – 500 gram suszu po zalaniu 3 litrami wody gotujemy 30 minut, studzimy i wykonujemy oprysk – bez konieczności rozcieńczania. 

 • Wywar z pokrzywy

Niezwykle uniwersalną w ekologicznych zabiegach jest również pokrzywa, z której możemy wyczarować wiele wspaniałych specyfików wspomagających rośliny. Wywar z 1 kg świeżej pokrzywy lub 200 gram suszu w połączeniu z 10 litrami wody, po przegotowaniu przez ok. 30 minut stanie się wspaniałym remedium na mączniaka prawdziwego. Wywar ten po ostudzeniu należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1: 5 i wykonać oprysk. 

Mączniak – zapobieganie jest lepsze niż leczenie

Nie od dziś wiadomo, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczy, a zdanie to bez wątpienia doskonale wpisuje się w walkę z mączniakiem prawdziwym. Jeżeli zależy nam na zapobiegnięciu atakom choroby, warto zadbać o pielęgnację i odpowiednie warunki uprawne roślin, w tym między innymi:

 • Wybór odmian odpornych na mączniaka;
 • Staranne nawożenie – unikanie przenawożenia azotem;
 • Dbałość o rozstaw roślin, aby każda z nich zyskała odpowiedni zasób światła oraz powietrza;
 • Zadbać o odpowiednie sąsiedztwo roślin podatnych na mączniaka wykorzystując rośliny odstraszające patogen jak szczypior, bazylia, czosnek czy trybula;
 • Zadbać o właściwe nawadnianie uprawy – nie podlewając przy tym naziemnych części roślin;
 • Odchwaszczać przestrzenie wokół roślin;
 • Stosować naturalne preparaty wzmacniające, w tym powyższe domowe opryski. 
 • Porażone chorobą części roślin niezwłocznie usuwać i palić – pomoże to uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby. 

Gotowe, ekologiczne środki do walki z mączniakiem

Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych środków do walki z mączniakiem, w tym w szczególności do działań profilaktycznych. Pomocne będą preparaty jak Evasiol lub Polyversum WP. Nie brakuje przy tym również środków bazujących na domowych sposobach, jak gotowe wyciągi z pokrzywy, czosnku itp. 

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz