Mączniak prawdziwy róży to choroba, która potrafi sprawić wiele kłopotu i skutecznie zniszczyć piękne różane klomby. Objawia się ona najczęściej w okresie wilgotnej i ciepłej aury, a w sprzyjających warunkach rozprzestrzenia się po krzaczkach niezwykle szybko. Biały nalot grzybni prezentuje się niezbyt atrakcyjnie, a przy tym poważnie obciąża roślinę, która słabnie, kiepsko rośnie, a z czasem może całkowicie niszczeć.
Biały nalot na liściach róży, czyli mączniak
Mączniak prawdziwy róży wywoływany jest przez grzyb Sphaerotheca pannosa i charakteryzuje go biały nalot widoczny na wszystkich naziemnych częściach roślin. Z czasem zmienia on jednak barwę na brązowawą, a w najwyższym stadium powoduje obumieranie i opadanie liści. Idealne warunki dla rozwoju choroby to wysokie temperatury, nadmiar azotu oraz nazbyt duża wilgotność, a przy tym kiepska przewiewność w uprawie i ciężkie, mokre podłoże. Nierzadko choroba dotyka rośliny nieodpowiednio pielęgnowane np. podlewane od góry po kwiatach i liściach.
Mączniak prawdziwy róży, źródło depositphotos.com
Mączniak prawdziwy jest grzybem, który zimuje w opadłych liściach i pakach, dlatego pozostawienie ich na ten czas pod krzewami, może przyczynić się do nawrotu choroby w kolejnym sezonie. Do głównych objawów mączniaka u róż zaliczamy:
- Mączysty biały nalot po obu stronach liście oraz podstawie pąków;
- Nalot na pąkach i kwiatach;
- Nieprawidłowe otwieranie pąków kwiatowych;
- Karłowacenie i kiepski wzrost róż.
Jak zwalczać mączniak prawdziwy na różach
Zwalczanie mączniaka prawdziwego na różach można wykonać metodą naturalną i chemiczną. Ta pierwsza wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w tym:
- Zrezygnowania z podlewania z góry po liściach – stosujemy podlewanie bezpośrednio na podłoże;
- Starannego nawożenia – unikanie przenawożenia azotem;
- Przycinania pędów z oznakami infekcji;
- Dbałości o staranne jesienne grabienie liści spod krzewów róż;
- Sadzenie rośliny w odpowiednim rozstawie, aby zachować dobrą cyrkulację powietrza.
- Stosowanie ekologicznych oprysków np. z pokrzywy lub wywaru ze skrzypu polnego, jak również gotowe preparaty Bioczos BR, Bio Blatt 25 EC czy Biochikol 020 PC.
W chemicznym zwalczaniu nieodzowne będą fungicydy, w tym te stosowane zapobiegawczo jak Bravo 500 SC, Ipotar 600 SC, Folpan 80 WG, Tiotar 80 WP czy Amistrar 250 SC, jak i interwencyjnie, gdy choroba dotknęła róże: Bumper 250 SC, Nimrod 250 EC, Domark 100 EC czy Topsin M 500 SC.
Ponieważ mączniak prawdziwy róż występuje od maja do końca października, zapobiegawcze opryski najlepiej wykonać od maja do końca czerwca, z kolei zwalczające – od czerwca aż po koniec września.
Co jeszcze zagraża różom?
Róże to przepiękne, ale jednocześnie wrażliwe na ataki chorób i szkodników rośliny. Poza mączniakiem prawdziwym atakują je choroby grzybowe takie jak wyjątkowo niebezpieczna czarna plamistość róży oraz rdza róży. Wśród szkodników najczęściej spotkamy na różach mszyce różane, wciornastki, jak i nimułki różane.
Jak wygląda mączniak prawdziwy?
Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa, którą charakteryzuje biały, mączysto i szybko rozprzestrzeniający się nalot na liściach, pędach, pąkach oraz kwiatach. Z czasem przybiera szary odcień i pojawiają się na nim drobne, czarne punkciki. Porażone liście odbarwiają się na czerwono, deformują się i przedwcześnie opadają. Po ustąpieniu choroby mogą pozostać na nich czerwono-brunatne przebarwienia. W przypadku pędów nalot białej „mąki” najczęściej pojawia się przy kolcach, stopniowo przenosząc się na cały pęd. Na kwiatach i pąkach kwiatowych mączniak prawdziwy powoduje deformacje i nieprawidłowy rozwój. Choroba porażając młode rośliny hamuje ich wzrost.
Jakie rośliny atakuje mączniak?
Wśród roślin najchętniej atakowanych przez mączniaka znajdują się kwiaty ozdobne, a poza różami niezwykle upodobał on sobie petunie i begonie. Nierzadko występuje również na warzywach dyniowatych, pomidorach, pietruszce i ogórkach, agreście, winoroślach, truskawkach, jabłoniach i gruszach. Bywa również plagą chwastów.
Środki na mączniaka. Czym zwalczać tę chorobę?
Chcąc zwalczyć mączniaka najlepiej mu zapobiegać. Do działań, które warto wprowadzić w uprawie róż dobrze jest zatem wprowadzić sadzenie roślin w odpowiedniej rozstawie, a także regularne przycinania wiosenne prześwietlające, co pozwoli zachować odpowiednią przewiewność pomiędzy pędami. Niezwykle ważne jest także odchwaszczanie rabat pod krzewami róż, co pomoże zmniejszyć wilgotność podłoża. Przycinać należy również porażone mączniakiem pędy, a podczas uprawy szklarniowej, konieczne jest zadbanie o regularne wietrzenie pomieszczeń. Jeżeli zaobserwujemy objawy choroby należy niezwłocznie sięgnąć po środki ochrony roślin.
Fot, główna: depositphotos.com