Usuwanie liści pomidorów to zabieg, który wymaga staranności i uwagi, aby pozwolił przynieść obfite plony i zadbał o zdrowie roślin. Dlatego warto wiedzieć jak przycinać pomidory. Poprzez cięcie liści możliwe jest zmniejszenie ryzyka występowania chorób a lepsze doświetlenie owoców pozytywnie wpływa na ich dojrzewanie, czego efektem są smaczniejsze i bardziej aromatyczne pomidory. Już delikatne przerzedzenie liści poprawia cyrkulację powietrza w krzaczkach pomidorowych, pozostałe liście szybciej obsychają po opadach deszczu lub podlewaniu, a zatem i ryzyko chorób grzybowych wyraźnie spada.
Przeprowadzenie zabiegu obrywania liści nie może być jednak zbyt drastyczne. Pozbawienie rośliny większości części zielonych może doprowadzić do uschnięcia całej rośliny, gdyż ogołocone z liści pomidory nie wypuszczają już więcej owoców i przedwcześnie kończą wegetację. Uprawa pomidorów nie wydaje się zajęciem zbyt skomplikowanym, ale jak widać trzeba stosować wiele zabiegów by plony były naprawdę satysfakcjonujące i wiedzieć jak przycinać pomidory.
Które z liści pomidorów należy usuwać?
Dla zapewnienia niczym niezakłóconego rozwoju rośliny, nie należy obrywać więcej niż kilka listków jednorazowo. Pierwsze do usunięcia należy przeznaczyć liście, które zaczęły żółknąć, mają plamy lub wykazują objawy chorobowe. Tym sposobem możliwe jest powstrzymanie przeniesienia się infekcji na zdrowe liście. Inną ważną cechą prawidłowego obrywania liści jest usuwanie tych najniżej przy ziemi – to one najczęściej ulegają niszczeniu i chorobom, gdyż najbardziej mokną podczas podlewania.
W jakim stadium dojrzewania pomidorów należy usuwać liście?
Najlepszym momentem na rozpoczęcie zabiegów obcinania liści jest chwila, gdy pomidory są już dobrze wyrośnięte. Zacząć należy od najniżej ułożonych listków pod najniższym gronem, pozostawiając po 1-2 listki w danym miejscu. Z czasem, gdy owoce wyrastają, można stopniowo przesuwać się ku wyższym partiom krzaczka. Zabieg najlepiej służy pomidorom przeprowadzany w pogodne, słoneczne i ciepłe dni – nie należy przycinać liści w deszczowe dni, ani bezpośrednio po podlewaniu.
Wilgoć może przyczynić się do wnikania w owoce chorób grzybowych poprzez ranki powstałe po oberwaniu listków. Usuwanie liści należy wykonywać z pomocą sekatora lub ostrego nożyka. Konieczne jest jednak dokładne umycie i zdezynfekowanie narzędzi – pozwoli to zminimalizować przeniesienie chorób na roślinę. Listki usuwamy w całości z ogonkiem tuż u jego nasady, aby pozostałe fragmenty nie zaczęły gnić osłabiając roślinę.
Usuwanie pędów bocznych (wilków) pomidorów
Wilki czyli pędy boczne pomidorów wyrastają z rozgałęzień liści od łodygi. Zabieg usuwania ich ma za zadanie pozostawienie jednego pędu (czasami 2 lub 3). Tym sposobem krzew pomidora nie zagęszcza się nadmiernie i nie rozrasta na boki. Usuwanie pędów bocznych jest niezbędne w przypadku odmiany pomidorów szybko wzrastających i silnie krzewiących się. Dzięki temu zyskamy więcej owoców, czego efektem będą lepsze plony i bardziej wyrośnięte pomidory. I uprawa pomidorów pod folią nie różni się w tym zakresie od tej w gruncie.
Krzaczki pomidora prowadzone do jednego pędu pozwalają uzyskać roślinę wysoką i wąską, która wymaga podwiązania. Jak podwiązać pomidory? Można przywiązywać je do palików lub prowadzić na sznurkach. Dzięki temu uzyskać możemy więcej owoców na mniejszej przestrzeni. Przy większych obszarach upraw, można prowadzić krzewy na 2 lub 3 pędy – dobrze zdaje to egzamin także w uprawie balkonowej. Usuwanie pędów bocznych należy wykonać gdy te mają kilka centymetrów. Należy delikatnie wyłamywać je u nasady. Pierwsze usunięte pędy łatwo się ukorzeniają, dlatego można wstawić je do słoika i uzyskać tym sposobem nowe rośliny, które dadzą późniejszy, dodatkowy plon.
Jak przycinać pomidory – ogławianie
Ogławianie pomidorów jest zabiegiem, który polega na usunięciu wierzchołka pędu głównego rośliny. Ma on za zadanie wstrzymanie dalszego wzrostu krzaczka i wymuszenie na nim szybszego dojrzewania owoców. Tym sposobem większość pomidorów może dojrzewać na krzaku do czasu pierwszych jesiennych chłodów. Ogławianie należy przeprowadzić na 7-8 tygodni przez planowaną datą zakończenia upraw, dlatego w praktyce wykonywane jest około połowy sierpnia. W szklarniach i tunelach, można przeprowadzić je później z racji na dłuższy okres wegetacji roślin. Zabieg ten przeprowadza się poprzez usuwanie wierzchołka pomidora, pozostawiając na rozwiniętym kwiatostanem od 2 do 3 listków.
Podsumowując, wiedza jak przycinać pomidory, czy to przez pozbywanie się wilków, liści a na ogławianiu skończywszy, jest niezbędna. Zabiegi te wykonuje się bowiem przy uprawie większości gatunków pomidorów dla uzyskania obfitszych plonów i szybszego dojrzewania owoców. Nieważne czy są to pomidory włoskie, czy pomidory polskie. Warto jednak zweryfikować potrzeby uprawianych przez nas owoców, aby zadbać o nie najlepiej jak to możliwe. Optymalna ilość usuniętych liści i pędów może dać wiele dobrego, jednak nadmiernie intensywne zabiegi mogą zaburzyć wzrost i plonowanie roślin, warto zatem przeprowadzać te zabiegi z uwagą.
Fot. główna źródło – Jak przycinać pomidory: źródło: depositphotos.com