Truskawka, czyli poziomka truskawka (Fragaria ×ananassa Duchesne), to jeden z tych owoców, które smakują praktycznie każdemu z nas. Warto jednak odpowiednio zadbać o ich krzaczki po zbiorach, aby w kolejnym roku obrodziły, ponownie ciesząc nasze podniebienia swoim niezwykłym, pełnym słodyczy smakiem. Cykl prac pielęgnacyjnych przy truskawkach wymaga zapewnienia im opieki przed zimowaniem, co pozwoli zapewnić ich doskonałą kondycję i bujne owocowanie w kolejnym roku. Jak pielęgnować truskawki po zbiorach? Poznaj sprawdzone sposoby krok po kroku.
Pierwsze kroki do wykonania po sezonie truskawkowym

Po zakończeniu plonowania przestrzenie wokół krzaczków truskawek należy odchwaścić, a dodatkowo warto usunąć pozostałe na nich zepsute owoce i liście z objawami chorób grzybowych. Poprzez plewienie, możemy zapewnić roślinom maksymalny dostęp do składników odżywczych i światła, dzięki czemu nie będą one musiały walczyć o nie z chwastami.
Dwa, trzy tygodnie po ostatnim zbiorze należy wykonać koszenie dwu i trzyletnich truskawek, dzięki czemu nie będą one chorowały i nie zostaną narażone na ataki szkodników. Rośliny należy przyciąć na wysokość około 5 centymetrów, warto usunąć również ich rozłogi. Pamiętać jednak należy, że przycinania nie wykonujemy u truskawek, które powtarzają owocowanie. W tym wypadku wystarczy jedynie regularnie usuwać rozłogi, zniszczone części, przegniłe owoce i chwasty. Wokół krzaczków warto dodatkowo spulchniać ziemię.
Wymiana starych roślin
Starsze rośliny nie owocują już tak intensywnie, dlatego warto co cztery lata odmładzać uprawy, likwidując stare krzaczki. Nowe truskawki dobrze jest umieścić wówczas w nowym miejscu, aby zapobiec pojawieniu się chorób grzybowych. Warto sadzić nowe truskawki jeszcze latem, bowiem wtedy mogą one wytworzyć silniejszy system korzeniowy. Krzaczki truskawek lubią miejsca słoneczne, o żyznej glebie, która bogata jest w próchnicę. Najlepszym pH gleby dla tych smakowitych owoców będzie 5,5 do 6,2. Rozmieszczać się je, w zależności od odmiany co 25 na 50 cm, gdyż osadzone zbyt blisko mogą słabiej owocować. Przed dokonaniem nasadzeń, warto tydzień lub dwa wcześniej zastosować kompost.

Nawożenie i przygotowanie do zimy
Wraz z zakończeniem zbiorów, dobrze jest zaaplikować na glebę świeżą porcję nawozu, który dopełni skład gleby w składniki pokarmowe. Najlepiej sprawdzi się nawożenie przeprowadzone we wrześniu. Idealnym do tego celu nawozem będzie obornik lub kompost, z kolei na wiosnę świetnie posłużą im nawozy mineralne. Na okres zimowy warto również ściółkować zagony słomą, co pozwoli zminimalizować pojawienie się chwastów wiosną, a gleba na nich zachowa optymalną wilgotność. Dobrym sposobem na zapobieganie grzybom i roztoczom jest dodatkowe zastosowanie oprysku bezpośrednio po koszeniu krzewów.
Wiosenne rytuały

Z nadejściem wiosny, krzewy truskawek wymagają ponownego usunięcia liści, które narosły na nich jeszcze wczesną jesienią. Zabieg ten należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić młodych pędów.
Dlaczego pielęgnacja truskawek po zbiorach jest taka istotna?
Pielęgnacja truskawek po zbiorach to najlepszy sposób na zapewnienie obfitych plonów w nowym sezonie. Szczególnej uwagi wymagają krzaczki jedno i dwuletnie, gdyż to właśnie one mają największe szanse na owocowanie. Dzięki starannym zabiegom i trosce, każdy nowy sezon truskawkowy będzie zadowalający, dlatego nie należy lekceważyć mocy dbałości o truskawki po zbiorach.
Fot. główna źródło: depositphotos.com