Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Kalina bodnantska – uprawa i pielęgnacja

Kalina bodnantska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kalina bodnantska (Viburnum bodnantense)

Wysokość 2,5 m
Kwitnienie II, III, IV
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój rozłożysty, wyprostowany

Kalina bodnantska (Viburnum bodnantense) jest mieszańcem, połączeniem kaliny wielkokwiatowej (Viburnum grandiflorum) oraz kaliny wonnej (Viburnum farreri). Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Krzyżówka to została wyhodowana w roku 1935 przez Charlesa Puddle’a, głównego ogrodnika Lorda Aberconwaya w Bodnant Garden w Walii. W Polsce wciąż jeszcze mało znana i rzadko uprawiana. Najpopularniejszą odmianą kaliny bodnantskiej jest odmiana ‘Dawn’.

Kalina bodnantska – jak wygląda

Kalina bodnantska to atrakcyjny krzew liściasty, o wzniesionym, strzelistym pokroju, który z czasem może przybrać formę kulistą. Krzew dorasta do 1,5-2,5 metrów wysokości i podobnej rozpiętości. Roślina zachwyca atrakcyjnym pokrojem, pięknymi kwiatami, ozdobnymi liśćmi, zmieniającymi barwę przez cały sezon.

Kalina bodnantska

Kalina bodnantska, autor: Magnus Manske, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Kalina bodnantska kwitnie od lutego do połowy kwietnia. Kwiaty jej, zależnie od pogody mogą rozwijać się od późnej jesieni, zimą, a także wczesną wiosną, pojawiają się na nagich pędach, jeszcze przed rozwojem liści. Jasnoróżowe, niewielkie, rurkowate, słodko pachnące kwiaty, zebrane są w gęste, lekko zwisające wiechowate kwiatostany. Kwiaty kaliny przepięknie pachną, warto je więc sadzić w tych w miejscach w ogrodzie, w których spędzamy dużo czasu.  Po przekwitnięciu na pędach pojawiają się kuliste owoce barwy czerwonej, niestety w naszym klimacie zawiązują się niezwykle rzadko.

Kalina bodnantska rozwija liście pod koniec kwitnienia, są jajowate, brzegiem piłkowane, początkowo brązowe, później zielone, a jesienią przed opadnięciem bordowe lub czerwono-fioletowe.

Kalina bodnantska ozdobi każdy przydomowy ogród, często sadzona w parkach, w zieleni miejskiej, na działkach. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Pięknie prezentuje się w towarzystwie forsycji i oczarów.  Już bardzo wczesną wiosną trójca ta zachwycać będzie prawdziwą burzą kwiatów.

Kalina bodnantska

Kalina bodnantska, autor: Averater, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Uprawa kaliny bodnantskiej

Uprawa kaliny bodnantskiej nie jest zbyt skomplikowana. Stanowisko dlapowinno być słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru, ważne to jest zwłaszcza zimą, bowiem mroźne wiaty szybko przemrożą jej pędy. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego pH, umiarkowanie, ale stale lekko wilgotna.

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Roślina ta może być rozmnażana poprzez odkłady. Wystarczy w sierpniu, w połowie długości pędu usunąć liście i fragment ten przymocować do podłoża skobelkiem i obsypać ziemią. Trzeba pilnować, by miejsce to wciąż było wilgotne. Wiosną fragment ten powinien już być ukorzeniony. Można go odciąć i zasadzić w nowym miejscu.

Gdy nasz krzew jest już pokaźnych rozmiarów, można go rozmnożyć również poprzez ocięcie ostrym szpadlem części krzewu.

Kalina bodnantska

Kalina bodnantska, autor: Magnus Manske, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Kalina bodnantska – pielęgnacja

Również pielęgnacja kaliny nie jest zbyt wymagająca, ale nie jest też rośliną bezobsługową. Przede wszystkim kalina bodnantska nie jest w pełni mrozoodporna, więc zwłaszcza młode osobniki wymagają okrycia na czas zimowy np. włókniną. W okresie wegetacji potrzebuje regularnego podlewania, źle znosi niedobór wody. Dobrze jest roślinę ściółkować korą lub torfem, powstrzyma to wyparowywanie wody z ziemi.

Kalina bodnantska dla zachowania ładnego i gęstego pokroju, wymaga wiosną po kwitnieniu cięcia prześwietlającego. Pozbywamy się uszkodzonych, słabo kwitnących i niepotrzebnych pędów. Krzew nie potrzebuje zbyt obfitego dokarmiania, w razie potrzeby możemy zasilić roślinę kompostem lub biohumusem.

Fot. główna: Jean-Marc Pascolo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content