Strona Główna Ogród Opryski jabłoni – terminy

Opryski jabłoni – terminy

autor Ogarnij Ogród

Opryski jabłoni to jeden z podstawowych elementów ochrony tych wspaniałych drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami. Dla uzyskania pełnej ochrony, warto wykonywać opryski zgodnie z zalecanym harmonogramem, w terminach, które pozwolą przeciwdziałać szkodliwym patogenom i niechcianym gościom. Kiedy pryskać jabłoń? Jakie opryski jabłoni będą odpowiednie na mączniaka czy na parcha? Które z nich wykonać na wiosnę?

Opryski jabłoni – terminy w pigułce

  • Opryski jabłoni są niezbędne dla ochrony przed chorobami i szkodnikami, zaleca się ich wykonanie zgodnie z harmonogramem
  • Pierwsze opryski można przeprowadzić w okresie bezlistnym, a ich terminy zależą od fazy rozwoju drzewa, pogody i odmiany jabłoni
  • Opryski można wykonywać zapobiegawczo oraz interwencyjnie, gdy zauważymy pierwsze objawy chorób lub szkodników
  • Do oprysków wykorzystuje się środki chemiczne, naturalne preparaty oraz domowe wywary, z miedzianem i mocznikiem jako skutecznymi środkami
  • Ważne jest również stosowanie oprysków przeciwko szkodnikom oraz wiosenne opryski przed pojawieniem się liści
  • Mączniak i parch jabłoni to dwie główne choroby wymagające szczególnej uwagi, gdzie odpowiednio dobrane opryski mogą zapobiec ich rozwojowi

Opryski jabłoni TERMINY

Opryski jabłoni wykonujemy zapobiegawczo, a pierwsze z nich wykonać można już w okresie bezlistnym. Celem tego rodzaju zabiegów będzie uniknięcie infekcji chorobowych, jak i ataku szkodników, które szczególnie upodobały sobie drzewa jabłoni. Jest to zasadne szczególnie wówczas, gdy objawy patogenu pojawiały się na drzewach w latach ubiegłych. Opryski można wykonać również interwencyjnie – w momencie gdy na jabłoniach zauważymy pierwsze objawy występowania choroby bądź szkodnika. 

kalendarz oprysków

Opryski wykonywane są w terminach, które uzależnione są od danej fazy rozwoju drzewa. Ich dokładna data uzależniona jest jednak od pogody, jak i odmiany jabłoni, dlatego co roku, mogą wypadać w innym czasie. Precyzyjny termin oprysków ustalany jest zatem na podstawie obserwacji drzew i tempa ich rozwoju. Pamiętać jednak należy, że każde zabiegi związane z opryskami, należy uzupełniać działaniami pielęgnacyjnymi – nawożeniem czy przycinaniem, które pomogą zadbać o najlepszą kondycję i zdrowie drzewek dla uzyskania obfitego i wysokiej jakości plonu.  

Czym należy wykonywać opryski jabłoni? Miedzianem? Mocznikiem?

Do oprysków jabłoni wykorzystuje się chemiczne środki ochrony roślin, gotowe preparaty bazujące na naturalnych składnikach, jak i wywary lub wyciągi roślinne, które możemy przygotować samodzielnie. 

Do najczęstszych chorób atakujących jabłonie zaliczyć możemy między innymi parch jabłoni, mączniak oraz zarazę ogniową. W przeciwdziałaniu im pomocne będą specjalistyczne preparaty. Doskonale jest zwalczać je miedzianem, dobrym pomysłem – szczególnie w opryskach jesiennych jest zastosowanie oprysku mocznikiem – roztworem 5%, który pomoże zapobiec rozwojowi parcha. Należy go przeprowadzić po pierwszych przymrozkach, jednak tuż przed opadnięciem wszystkich liści. Do ekologicznych oprysków, które są dobrą alternatywą szczególnie w bio uprawie należą opryski z wyciągami z krwawnika pospolitego i skrzypu polnego, jak również preparaty oparte na naturalnej lecytynie. 

Opryski jabłoni TERMIN

Opryski jabłoni TERMINY, źródło: deposithphotos.com

Zapobiegawczo można stosować również opryski przeciw szkodnikom jabłoni jak kwieciak jabłkowiec, bawełnica korówka czy owocówka jabłkóweczka. W fazie nabrzmiewania pąków w miesiącach lutym i marcu można zastosować specjalne preparaty olejowe, które zniszczą zimowe stadia szkodników. 

Wczesną wiosną nierzadko na młodych pąkach kwiatowych, liściach lub kwiatach pojawiają się również gąsienice zwójek liściowych, które z czasem powodują zwijanie liści w rurki poprzez wytwarzanie przędzy zlepiającej liście. Po zauważeniu szkodników, warto wykonać oprysk specjalnym, biologicznym opryskiem, który pozwoli skutecznie im przeciwdziałać.  Wśród chemicznych środków najskuteczniejszym środkiem ochrony roślin przed wieloma szkodnikami będzie Mospilan 20 SP, który działa kontaktowo lub systematycznie. 

Opryski jabłoni na wiosnę

Jak już wspomniano, pierwsze opryski jabłoni dobrze jest zaplanować już na wiosnę. Jeżeli kilka dni pogoda jest optymalna – zelżały silne mrozy, temperatura jest na plusie, a kolejne dni zapowiadają się typowo wiosennie, warto zadbać o wiosenne opryski. Najlepiej zacząć zanim pojawią się pierwsze liście. Późniejsze opryski drzewek jabłoni mogą bowiem okazać się mało skuteczne, a choroba nadal będzie się rozwijać. Pod żadnym pozorem nie należy przeprowadzić oprysków gdy na drzewach pojawią się kwiaty, gdyż ucierpią na tym owady pożyteczne. Najczęściej skuteczne zabiegi możemy przeprowadzić już końcem lutego, gdy temperatury sięgają powyżej 7 °C, a dzień jest bezwietrzny i bez opadów. 

Kluczowym opryskiem wiosennym są również te z zawartością środków grzybobójczych, które należy przeprowadzić zaczynając od nasady pnia, aż po korony roślin. 

Opryski jabłoni na mączniaka, na parcha czy raka drzew i zgorzel kory

Jabłonie podatne są na ataki wielu szkodników, jak i chorób. Wśród nich szczególnie uciążliwe, a przy tym wymagające przeprowadzenia oprysków są:

  • Parch jabłoni

W okresie pękających pąków na drzewach – w marcu, warto rozpocząć opryski przeciwko chorobom grzybowym, w tym właśnie na parchowi jabłoni. Objawy choroby obejmują ciemne, nieestetyczne i zlewające się plamy na liściach oraz owocach, które stają się zniekształcone oraz pękają. Parch jabłoni należy do najgroźniejszych chorób jabłoni, a jego obecność obniża plonowanie i jakość owoców, a przy tym skutecznie osłabia drzewa. Przed chorobą tą zabezpieczają opryski miedzianem itp. środkami, które działają grzybobójczo. Można je stosować zapobiegawczo i interwencyjnie. Preparaty te wymagają sporządzenia zawiesiny, a ich bezpieczne wykorzystanie możliwe jest maksymalnie dwa razy w sezonie – w przeciwnym wypadku rośliny mogą się na niego uodpornić, a co za tym idzie oprysk nie będzie skuteczny przez wiele kolejnych lat. 

  • Mączniak jabłoni

Mączniak pojawia się na roślinach tuż przed kwitnieniem porażając liście, kwiaty, pędy oraz owoce jabłoni. Zaatakowane części roślin deformują się, hamują swój wzrost, pąki zamierają, a owoce są małe i pokrywają się rdzawą siateczką. Dobrym sposobem na przeciwdziałanie mączniakowi jest wczesny, wiosenny oprysk z wyciągiem ze skrzypu polnego, który działa grzybobójczo, a dodatkowo chroni przed przymrozkami, odżywiając liście i owoce drzewek owocowych. 

  • Rak drzew i zgorzel kory

Oprysk konieczny jest także w przeciwdziałaniu rakowi drzew i zgorzeli kory. Doskonale zdaje tutaj egzamin Topsin, który należy zastosować w okresie bezlistnym, przed rozpoczęciem fazy formowania zawiązków owoców. Niezwykle ważne jest stosowanie się do dawek zalecanych na opakowaniu środka. 

Opryski jabłoni – terminy – Podsumowanie

Opryski jabłoni są kluczowym elementem ochrony przed chorobami i szkodnikami, zaczynając od wczesnej wiosny. Pierwsze zabiegi należy przeprowadzić w okresie bezlistnym, z uwzględnieniem specyfiki pogody, fazy rozwoju drzewa oraz odmiany jabłoni. Do walki z chorobami takimi jak mączniak i parch jabłoni stosuje się zarówno chemiczne środki ochrony roślin, jak i naturalne preparaty. Ważne jest również przeprowadzanie oprysków przeciwko szkodnikom. Opryski te są częścią kompleksowej pielęgnacji, która obejmuje także nawożenie i przycinanie, mające na celu zapewnienie drzewom najlepszych warunków do wzrostu i owocowania.

Kiedy najlepiej przeprowadzić pierwsze opryski jabłoni?

Pierwsze opryski jabłoni najlepiej jest przeprowadzić już w okresie wiosennym, zanim na drzewach pojawią się pierwsze liście, końcem lutego lub na początku marca, gdy temperatura powietrza stabilnie utrzymuje się powyżej 7 °C i jest bezwietrznie.

Bibliografia:

  1. A. Broniarek-Niemiec, Działkowiec, Ochrona jabłoni przed parchem, 04/2008, s. 62-63
  2. O. Runkiewicz, Sad Nowoczesny, Ochrona sadów jabłoniowych i gruszowych – początek sezonu, 03/38/2010, s. 9-10
  3. B. Jarociński, NIWA Rolnicza. Nowości, Informacje, Wiadomości, Agrobiznes, Program ochrony i nawożenia drzew jabłoni, 05/08/1997, s.9
  4. Z. Borecki, Sad Nowoczesny, Problemy ochrony jabłoni przed chorobami, 09/1993, s. 2-6

Fot. główna: deposithphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz