Strona Główna OgródWarzywnik Warzywnik betonowy krok po kroku

Warzywnik betonowy krok po kroku

autor Ogarnij Ogród

Warzywnik betonowy to sposób na stworzenie ogrodu warzywnego, który posłuży wiele lat, a do tego pięknie się prezentuje. Podwyższona grządka z betonu jest naprawdę prosta do zrobienia, choć stworzenie jej i wypełnienie pochłania trochę czasu. Ale uważamy, że warto, bo na pewno posłuży dużo dłużej niż jej drewniana koleżanka – drewniana skrzynia na warzywa.

Cena jednego przędła u producenta to 50 zł, więc 150 zł to koszt betonu na skrzynię, do tego metalowe kątowniki 10 zł/4 szt., pręt gwintowany (6 mm) 3 zł, śruby i podkładki 2 zł. Czyli koszt całości to ok. 165 zł. U producenta ogrodzeń, gdzie kupowaliśmy przęsła, stały gotowe donice betonowe o takich samych wymiarach, ale z narożnymi słupkami. Prawda, że piękne, ale w cenie 500 zł za 1 szt. 

Jeśli natomiast chcecie mieć drewnianą skrzynię na warzywa to poczytacie o niej tutaj:

Krok 1. Przygotowanie warzywnika z betonowych płyt ogrodzeniowych

Betonowa płyta ogrodzeniowa, bo właśnie ją wykorzystaliśmy do budowy betonowego warzywnika mierzy 2 m długości o 0,5 m wysokości. Krótsze boki mają 1 m długości, a powstały z jednego, przeciętego na pół przęsła przy pomocy szlifierki kątowe. To nie są takie płyty jakie były przed laty. Te niestety nie są zbyt grube i solidne. No, ale zobaczymy ile lat wytrzymają. Płyty zostały ze sobą scalone przy pomocy metalowych kątowników i śrub. Żeby przęsło nie rozeszło się pod naporem ziemi, po środku został umieszczony nagwintowany pręt, który umocowaliśmy śrubami.

Warzywnik betonowy krok po kroku

Krok 2. Warzywnik betonowy – siatka przeciw szkodnikom

W zeszłym sezonie postawiliśmy kilka drewnianych skrzyń na warzywa, które stanęły na grubej agrowłókninie. Niestety nornica ją przegryzła i nasze selery alba zniknęły w czarnych dziurach, albo same w sobie miały wielkie, wygryzione dziury. Nauczeni zatem doświadczeniem na dnie skrzyni betonowej położyliśmy drucianą, ocynkowaną siatkę przeciwko szkodnikom.

Siatka przeciw szkodnikom

Siatka przeciw szkodnikom

Krok 3. Warzywnik betonowy – kartony na spodzie

Na siatkę położony został gruby karton oczyszczony z wszelkich taśm i naklejek. Na temat kartonów na grządkach są różne opinie. Że klej, że z odpadów. Ale wydaje nam się, że tego kleju w masie ziemi i innych dodatków nie ma aż tak wiele. Karton natomiast doskonale zabezpiecza przez długi czas przed chwastami, celuloza w nim zawarta przyciąga dżdżownice, a także pozwala na dłuższe zatrzymywanie wilgoci w podłożu, a podwyższone grządki szybciej przesychają niż podłoże.

Kartony w betonowym warzywniku

Kartony w betonowym warzywniku

Krok 4. Betonowy warzywnik – warstwa drewnianych zrębków

Zrębki są efektem wycinki krzaczorów i gałęzi drzew i krzewów liściastych, które rosły wkoło, a które zasłaniały warzywom słońce. Tak przy okazji – rozdrabniacz to gałęzi to genialny wynalazek. Na dnie jest ok. 10-15 cm zrębków. Z czasem staną się próchnicą.

Zrębki w betonowym warzywniku

Zrębki w betonowym warzywniku

Krok 5. Warzywnik betonowy – warstwa słomy

Na jedną skrzynię przeznaczyliśmy 1 kostkę słomy. Wydawało się trochę dużo, ale ziemia mocno ją przycisnęła i jest ok. Słoma będzie kumulowała wilgoć, a rozkładając się, będzie systematycznie  dostarczać składników pokarmowych. Podczas tworzenia pierwsze skrzyni trafiła się skoszona trawa, więc została wykorzystana. I nieco popiołu z kominka, w którym pali się tylko drewnem. Na to oczywiście warstwa słomy.

Krok 6. Warzywnik betonowy – warstwa ziemi

W betonowej skrzyni jest mieszanina kompostu (nie został przesiany), który tworzył się 2 lata z podłożem uniwersalnym kupionym w workach i mączką bazaltową.

Warzywnik betonowy – warstwa ziemi

Warzywnik betonowy – warstwa ziemi

Krok 7. Warzywnik betonowy – sianie warzyw

W betonowych skrzyniach na warzywa znalazły się: marchew, szczypior, pietruszka, sałata, jarmuż, rzodkiewka, buraki, Na efekty trzeba będzie poczekać 😉

Czy ogród warzywny w skrzyniach to dobre rozwiązanie? Naszym zdaniem rewelacyjne. Mniej chwastów, dobrze zaopatrzone w składniki pokarmowe rośliny. I nie trzeba się mocno schylać 🙂 A jakie będą efekty? To się okaże! Na pewno pokażemy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content