Kalia – Cantedeskia – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
1 minut czytania
Kalia, autor: Digigalos, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Kalia vel cantedeskia (Zantedeschia)

Wysokość do 80 cm
Kwitnienie XII, I, II, III, IV
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój kępy

Kalia vel cantedeskia (Zantedeschia) to rodzaj roślin należących do rodziny obrazkowatych (Araceae), pochodzących z Afryki. W jej skład wchodzi 8 naturalnych gatunków.

Kalia dorasta do 80 cm wysokości. Jej liście są mięsiste i strzałkowe, posiadają również charakterystyczne przebarwienia. Kwiatostan cantedeskii złożony jest z dużej kolby, owiniętej pochwą w kształcie łódki. Kalię spotkamy w wielu barwach, w tym w kolorze białym, żółtym, różowym i czerwonym. Kwitnie od grudnia do kwietnia.

Kalia – uprawa

Kalia nie jest rośliną prostą w uprawie. Wymaga słonecznego stanowiska, umiarkowanie wilgotnej gleby i wysokiej temperatury. Gleba do jej uprawy musi mieć obojętne pH a podłoże być przepuszczalne. W okresie wegetacji musimy regularnie nawozić kalię. Cantedeskia nie jest odporna na mróz.

Fot. główna: Digigalos, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz