Strona Główna Ogród Tawuła Billarda – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

Tawuła Billarda – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

autor Ogarnij Ogród

W skrócie

  • Charakterystyka – to krzew liściasty o wyprostowanym pokroju. Tworzy zwarte i gęste krzewy. Dorasta do 1-2 m wysokości. Ma piękne, ciemnozielone liście. Kwitnie w czerwcu i lipcu, tworzy wiechowate kwiatostany barwy różowej lub purpurowej.
  • Uprawa – roślina prosta w uprawie i niewymagająca. Podłoże powinno być dość żyzne, przepuszczalne i średnio wilgotne. Rośnie dobrze i w słońcu, i półcieniu. 
  • Pielęgnacja – w zasadzie nie wymaga pielęgnacji. Można ją przycinać wiosną do żądanych kształtów. Dobrze jest również ścinać przekwitłe kwiatostany, bo to pobudza do wypuszczania kolejnych. 
  • Rozmnażanie – tylko wegetatywnie przez sadzonki zielne.

Tawuła Billarda (Spiraea billardii) jest to rodzaj krzewów z rodziny różowatych, w której mieści się ok. 80 do 100 gatunków. Rosną przeważnie w strefie umiarkowanej i chłodnej półkuli północnej. W Polsce uprawianych jest wiele gatunków tawuły a trzy z nich rosną również w warunkach naturalnych. 

Tawuła Billarda pochodzi prawdopodobnie z Japonii i jest mieszanką tawuły wierzbolistnej z tawułą Duglasa. Krzew ten jest bardzo często wykorzystywany do zadrzewień rekultywacyjnych, tzn. do obsadzania terenów zniszczonych przez człowieka. Poza tym chętnie się ją sadzi jako rośliny ozdobne w parkach i ogrodach, mają bowiem ładny pokrój, pięknie wybarwione liście i kwiaty. Do tego prosty w uprawie i bez większych wymagań. Po przekwitnieniu kwiatostany powinny zostać przycięte. 

Tawuła Billarda jest krzewem liściastym o pokroju wyprostowanym. Z wiekiem zaczyna tworzyć zgrabne, zwarte i gęste krzewy. Jeśli nie jest przycinana z czasem tworzy wiele odrostów i powstają gęste zarośla. Jej liście są owalne, lekko ząbkowane, barwy ciemnozielonej. Dorasta do 1-2 m wysokości.

Spiraea billardii

Spiraea billardii autor: maykal, depositphotos.com

Krzew pięknie kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty są kubełkowate i w zależności od tego czy miejsce, w którym rośnie krzew jest mniej lub bardziej nasłonecznione wybarwiają się na różowe albo wręcz purpurowy kolor. Są zebrane w wiechowate kwiatostany, których długość może sięgać nawet 20 cm. 

Jedną z ciekawszych odmian tawuły Billarda jest ‘Triumphans’, którego wiechy mają kształt szerokiego stożka i są barwy intensywnie purpurowej. 

Tawuła Billarda – uprawa

Tawuła Billarda jest rośliną bardzo mało wymagającą i prostą w uprawie. Dobrze jest wybrać dla niej miejsce nasłonecznione i ciepłe, ale jednocześnie przewiewne. Podłoże powinno być dość zasobne w składniki pokarmowe, najlepiej próchnicze i przepuszczalne o umiarkowanej wilgotności. Tawuła będzie rosła w glebie zarówno kwaśnej jak i zasadowej. Roślina bardzo dobrze znosi nawet trudne miejskie warunki i nie przeszkadza jej zanieczyszczone powietrze dymem i pyłem. Jest rośliną mrozoodporną i bez problemu radzi sobie w naszym klimacie. Dobrze znosi bez podlewania nawet długotrwałe okresy bezdeszczowe. 

Tawuła Billarda – pielęgnacja

Tawuła Billarda w zasadzie nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewa się ją naprawdę w wyjątkowych sytuacjach, gdy już bardzo długo nie padały deszcze. Może tylko niezbyt lubi rosnąć wśród chwastów. Krzew można przycinać wiosną do oczekiwanych rozmiarów. Dobrze jest również ścinać przekwitnięte kwiatostany, bo to to budzi roślinę do tworzenia kolejnych, pięknych kwiatów. Tawuła Billarda rozmnaża się tylko wegetatywnie poprzez sadzonki zielne. Wiosną można krzewy ściółkować przesianym kompostem, poza tym nie ma konieczności ich nawożenia.

Fot. główna: Vitolda Klein, unsplash.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz