Dereń kwiecisty – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Dereń kwiecisty, autor: Eric Hunt, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Dereń kwiecisty (Cornus florida)

Wysokość 3-4 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, kwiaty, owoce, cała roślina
Pokrój rozłożysty

Dereń kwiecisty (Cornus florida) to jeden z najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Dereń kwiecisty ma szeroki, często nieregularny pokrój (roślina jest często szersza niż wyższa). Rośnie bardzo wolno – 10 letnie drzewo może osiągnąć zaledwie 3-4 metry wysokości. Liście derenia kwiecistego są duże, lekko skręcone, jajowate, o ciemnozielonej barwie, a od spodu białawe i dodatkowo pokryte drobnymi włoskami. Jesienią nabierają pięknego szkarłatno czerwonego koloru. Wtedy właśnie dereń kwiecisty wygląda najpiękniej. Pędy derenia kwiecistego są cienkie, czasami powyginane.

Młode przyrosty są zielone, pokryte siwo białym nalotem, a gałęzie starsze zielono-brązowe. Dereń kwiecisty zakwita w kwietniu jeszcze przed pojawieniem się liści. Kwiaty jego są obupłciowe, drobne, zielonkawe lub żółtawe, zebrane w główkowate kwiatostany. Dereń kwiecisty to bardzo cenny krzew do nasadzeń w parkach, ogrodach, na działkach, a także do tworzenia mieszanych rabat.

Uprawa derenia kwiecistego

Dereń kwiecisty to jeden z najbardziej wymagających ozdobnych krzewów. Nie toleruje gleb ciężkich, gliniastych, mokrych, suchych i słabych. Wymaga natomiast ziemi żyznej, dobrze przepuszczalnej, bogatej w składniki pokarmowe, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Dereń kwiecisty źle znosi suszę, dlatego w czasie przedłużających się upałów należy krzew podlewać. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, zacisznego i osłoniętego od wiatrów. W chłodniejsze zimy musimy roślinę zabezpieczyć przed przemarznięciem.

Dereń kwiecisty we wrześniu wytwarza owoce, czerwone, owalne pestkowce, które zdobią go nawet do zimy. Dereń kwiecisty nie wymaga ostrych cięć, możemy ewentualnie wczesną wiosną wykonać zabieg korekcyjny, pozbywając się niepotrzebnych, chorych, złamanych czy suchych gałęzi. Roślina rozmnażana wegetatywnie. W okresie wiosennym należy zastosować nawóz wieloskładnikowy. Dereń kwiecisty przy niewłaściwej uprawie, może być atakowany przez mszyce i przędziorki.

Fot. główna: Eric Hunt, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz