Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Zielistka Sternberga – uprawa i pielęgnacja

Zielistka Sternberga – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Zielistka Sternberga vel Zielistka czubiasta (Chlorophytum comosum)

Wysokośćdo 45 cm
KwitnienieIII, IV, V, VI
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście, kwiaty
Pokrójkępy

Zielistka Sternberga vel Zielistka czubiasta (Chlorophytum comosum) jest rośliną z rodziny szparagowatych. Jej ojczyzną jest Afryka Południowa, ale jest pospolicie uprawiana na całym świecie, gdy jest to możliwe w ogrodach a gdy klimat jest zbyt surowy, to tak jak w Polsce, uprawia się ją jako pokojową roślinę ozdobną. 

Należy do tych roślin, które najłatwiej się uprawia. Ma niewielkie wymagania, może rosnąć w miejscu słonecznym jak i całkowicie zacienionym (wówczas białe paski na liściach bledną i mogą zanikać). Dorasta do 45 cm wysokości i średnicy, ma wąskie liście, które mają około 50 cm długości, są jasnozielone i ozdobione na środku białym paskiem albo odwrotnie. Łodygi są długie, łukowato zwisające a na nich wyrastają niezwykle dekoracyjne nowe zielistki, dzięki którym można roślinę szybko rozmnożyć. Na końcach łodyg pojawiają się białe, niepozorne kwiatuszki. Mają 6 wąskich płatków, 6 pręcików i słupek z długą szyjką. Roślina wytwarza rozłogi oraz bulwy korzeniowe. 

Uprawa zielistki Sternberga

Zielistka Sternberga dobrze się czuje w mieszkaniu w zasadzie w każdym miejscu. Oczywiście tam, gdzie otrzyma więcej światła będzie się prezentowała bardziej okazale. Do życia wystarczy jej zwykła ziemia kwiatowa i umiarkowane podlewanie. Przesadza się ją dopiero wówczas, gdy korzenie zaczynają już przerastać poprzez otwory w doniczce. To roślina dla zapominalskich, gdy ją długo nie polewać wypuści jeszcze więcej rozłogów i pędów. Dobrze jest ją od czasu do czasu zrosić wodną mgiełką, oprócz dostarczenia wilgoci zmyje się kurz, który chętnie osiada na liściach. Po kilku latach najczęściej się wyradza i traci atrakcyjny wygląd, dobrze jest ją więc zamienić na jedną z rosnących na zwisających pędach gotowych sadzonek. 

Zielistka Sternberga ślicznie prezentuje się zwisając z kwietnika. Latem może rosnąć na balkonie (byle nie w pełnym słońcu). Ślicznie prezentuje się na obrzeżach oczek wodnych, wówczas należy ją traktować jako roślinę jednoroczną. Idealnie nadaje się do upraw hydroponicznych.

Fot. główna: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz