Strona Główna OgródRośliny ozdobne Wieczornik damski – uprawa i pielęgnacja

Wieczornik damski – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Wieczornik damski (Hesperis matronalis)

Wysokość60-100 cm
KwitnienieV, VI
Stanowiskopółcień
Wilgotność glebystale wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójwyprostowany, wzniesiony

Wieczornik damski (Hesperis matronalis) jest rośliną należącą do rodziny kapustowatych. Należy do grona najstarszych gatunków roślin na świecie. Miejscem jej pochodzenia jest prawdopodobnie Rzym. W Polsce bardzo popularna i chętnie sadzona na kwiatowych rabatach. 

Jest rośliną zaliczaną do bylin krótkowiecznych, co oznacza, że po 3-4 latach znika całkowicie, natomiast w naszym klimacie traktuje się ją jako roślinę dwuletnią. W pierwszym roku po wysianiu z podłoża wychodzi jedynie kępa liści odziomkowych, które mają lancetowaty kształt, są delikatnie, na brzegach ząbkowane i mają intensywnie zieloną barwę. Z wyjątkiem kwiatów cała roślina pokryta jest włoskami. Same kwiaty natomiast pojawiają się w drugim roku uprawy i wyrastają na ulistnionym pędzie kwiatostanowym. Wieczornik damski kwitnie w maju i czerwcu. Na jednym kwiatostanie może wyrosnąć około 30 niewielkich kwiatów. Każdy z nich ma cztery płatki o barwie ciemnoróżowej lub fioletowej. Kwiaty wieczornika damskiego pięknie pachną. Gdy przekwitną na łodygach pojawiają się owoce w formie łuszczyn, czyli bardzo wąskich strączków. Są one wypełnione jasnobrązowymi nasionami. 

Uprawa wieczornika damskiego

Wieczornik damski wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża. Stanowisko powinno być lekko zacienione a odczyn gleby lekko zasadowy do obojętnego. Wieczornik lub wilgotne podłoże, dlatego trzeba go systematycznie podlewać. Źle znosi towarzystwo chwastów. Bylina jest mrozoodporna. Jeśli wysokość pędów zaczyna przekraczać 60 cm dobrze jest zastosować podpory, gdyż pod wpływem silniejszych podmuchów wiatru mogą się łamać. 

Z rozmnażaniem wieczornika damskiego nie ma problemów, wystarczy wysiać nasiona wczesną wiosną. Później bylina rozsiewa się już sama. 

Wieczornik damski, ze względu na potrzebę posiadania wilgotnego podłoża świetnie sprawdza się siany na brzegach stawów i oczek wodnych. Jego kwiatostany nadają się na kwiat cięty i długo utrzymują świeżość będąc w wazonie.

Fot, główna: AnRo0002, CC0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz