Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Krzewuszka cudowna – uprawa i pielęgnacja

Krzewuszka cudowna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Krzewuszka cudowna (Weigela florida)

Wysokość0,5-3 m
KwitnienieV, VI, VII
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście, kwiaty, pędy
Pokrójluźny, wyprostowany

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) to wieloletni, bardzo dekoracyjny krzew liściasty. W naturze krzew ten spotykany jest w Japonii i Chinach, dlatego idealnie będzie się sprawdzał w ogrodach w stylu chińskim lub w japońskim ogrodzie. Pięknie kwitnie, warto więc mieć go w swoim ogrodzie.

Krzewuszka cudowna – jak wygląda

Jego wysokość może się wahać od 0,5 do 2-3 metrów, w zależności od odmiany, pokrój wyprostowany, rozłożysty. Krzewuszka cudowna kwitnie bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Czasami powtarza kwitnienie jesienią, jednak nie jest już ono tak obfite. Pędy krzewu są czerwone, sztywne, wyprostowane, pięknie przystrojone ciemnozielonymi, eliptycznymi liśćmi, które długo zachowują swój błyszczący kolor, dopiero przed opadnięciem zmieniają barwę na żółtą. Jeśli jednak przyjdzie nagły i dość silny przymrozek, liście zważą się i opadną od razu, nie zmieniając koloru.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna, autor: Kor!An (Андрей Корзун), CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Weigela florida zachwyca swymi dużymi, dzwonkowatymi, wydłużonymi kwiatami. W zależności od odmiany mogą być w kolorze białym, różowym, czerwonym lub czerwono-fioletowym. Niektóre odmiany mają również ozdobne liście np. zielono-żółte, czerwono-brązowe i zielone z białym obrzeżem. Po przekwitnięciu kwiatostany zamieniają się w skórzaste, wydłużone torebki, zawierające drobne, częściowo oskrzydlone nasiona.

Uprawa krzewuszki cudownej

Weigela florida bardzo dobrze rozwija się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, ciepłym, zacisznym i osłoniętym od wiatru. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, dobrze odchwaszczone i umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Krzewuszka cudowna nie lubi przesuszonych podłoży, szczególnie w pierwszych latach uprawy.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna, autor: Hiuppo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

W okresie przedłużających się bezdeszczowych, upalnych dni, weigela wymaga codziennego, obfitego podlewania. Dobrym sposobem na zatrzymanie wilgoci w glebie i ograniczeniem rozprzestrzeniania się chwastów jest ściółkowanie podłoża wokół krzewu – bardzo to lubi. Nawożenie krzewuszki cudownej rozpoczynamy w kwietniu, a kończymy w maju, zasilamy roślinę co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.

Weigela florida, a zwłaszcza młode osobniki mogą podczas bezśnieżnych, mroźnych zim przemarzać, a w szczególności jej odmiany, dlatego należy krzew na okres zimowy osłonić. Aby krzewuszka miała ładny pokrój , dobrze się zagęściła i obficie kwitła, warto przyciąć ją co roku po kwitnieniu, a raz na kilka lat wykonać cięcie prześwietlające. Roślinę rozmnażamy z sadzonek zielnych, pobieranych w czerwcu i lipcu albo z sadzonek półzdrewniałych , pobieranych w sierpniu. Sadzenie krzewu przeprowadzamy wiosną i jesienią, kiedy to zagrożenie przymrozków minęło.

Krzewuszka cudowna – zastosowanie

Krzewuszka cudowna bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego idealnie nadaje się do sadzenia w warunkach miejskich, parkach, skwerach. Dobrze wygląda posadzona jako soliter lub rosnąc w grupach. Można z niej tworzyć ażurowe nieformowane żywopłoty. Krzewy te będą dobrze rosły w pobliżu oczek wodnych i stawów. Pięknie będzie wyglądała wśród innych krzewów kwitnących., jest również idealną rośliną do małego ogrodu.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna, autor: Opioła Jerzy, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia.org

Jeśli chcecie poznać wiele innych, wieloletnich krzewów kwitnących zajrzyjcie tutaj:

Do najpopularniejszych odmian krzewuszki cudownej zaliczamy:

  • ’Victoria’– odmiana o purpurowo-czerwonych kwiatach, liście brązowo-czerwone, dorasta do 1 metra wysokości
  • ’Red Prince’ – odmiana średniej wielkości, dorastająca do 1,5 wysokości i 2 m rozpiętości, zewnętrzne pędy barwy brązowo czerwonej rozrastają się na boki, liście ciemnozielone o czerwonym odcieniu, kwiaty barwy czerwonej,
  • ’Alba’– odmiana o jasnoróżowych kwiatach, liście zielone, dorasta do 2,5 metra wysokości
  • ’Suzanne’– odmiana o jasnoróżowych kwiatach, liście zielone, pstre z jasną obwódką, dorasta do 2,5 metra wysokości
  • ’Nana Purpurea’ – odmianę cechuje luźny, wyprostowany pokrój, dorasta do 1 m wysokości i rozpiętości, kwiaty barwy ciemnoróżowej, zmieniające się w jasnoróżowe bliżej środka, a w samym środku jest żółta plamka. Kwitnie od czerwca do lipca na pędach dwuletnich
Krzewuszka cudowna – Wajgelia

Krzewuszka cudowna – Wajgelia, autor: Σ64, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

  • ’Candida’-odmiana o dużych białych kwiatach zebranych w luźne wiechy, liście jasno zielone, dorasta do 2,5 metrów wysokości i 3 m rozpiętości, kwiaty wyrastają na krótkich pędach bocznych wyrastających na pędach dwuletnich, które są barwy brązowo-czerwonej
  • ’Middendorfa’ – pięknie kwitnie na żółto z czerwonymi plamkami wewnątrz kielicha od maja do czerwca, dorastając do 1,5 m wysokości, z pędami skierowanymi ku górze.

Krzewuszka cudowna 'Magical Rainbow’

Krzewuszka cudowna 'Magical Rainbow’ (Weigela florida 'Magical Rainbow’) to niezwykle urokliwy, ozdobny liściasty krzew. Odmiana o średnio-szybkim tempie wzrostu i zwartym, rozgałęzionym pokroju. Dorasta do 1 m wysokości i 1,5 m rozpiętości. Cechą charakterystyczną odmiany 'Magical Rainbow’ są piękne, oryginalne zielone liście z szeroką nieregularną żółto-różową obwódką, które zdobią czerwone, wyprostowane pędy.

Krzewuszka cudowna 'Magical Rainbow’ kwitnie na pędach dwuletnich na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty są drobne, dzwonkowate, jasno-różowe. Ten barwny krzew doskonale sprawdzi się w barwnych kompozycjach na rabatach, jak również sadzony pojedynczo i w grupach. Odmiana doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Można z niej tworzyć szpalery, żywopłoty cięte lub naturalne.

Uprawa krzewuszki cudownej 'Magical Rainbow’

Krzewuszka cudowna 'Magical Rainbow’ doskonale czuje się na stanowisku słonecznym lub lekko półcienistym. Lubi żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoża. Rośnie na glebie od lekko kwaśnej do lekko zasadowej. Roślina odporna na choroby i szkodniki, a także wykazuje dużą wytrzymałość na mrozy.

Krzewuszka cudowna 'Magical Rainbow’ kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc wczesnowiosenne przycinanie nie jest wskazane, zabieg ten możemy wykonać zaraz po pierwszym kwitnieniu. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie rośliny w upalne lata, ponieważ źle znosi długotrwały brak wody. Krzewuszkę cudowną możemy zasilić nawozem do roślin kwasolubnych, 2 do 3 razy, od kwietnia do maja. Przy tej roślinie warto wykonać ściółkowanie.

Fot. główna: Kor!An (Андрей Корзун), CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz