Strona Główna Ogród Dlaczego marchew, pietruszka i buraki nie wyrosły?

Dlaczego marchew, pietruszka i buraki nie wyrosły?

autor Ogarnij Ogród

Warzywnik to miejsce, gdzie pragniemy uprawiać nasze ulubione jarzyny, wśród których najczęściej stawiamy na warzywa korzeniowe jak marchew (Daucus carota), pietruszka (Petroselinum crispum) czy buraki (Beta vulgaris). Co zrobić, jeżeli zamiast dorodnych zbiorów uzyskujemy wyłącznie same łodygi i kwiaty? Istnieje kilku powodów takiego stanu rzeczy, dlatego warto dowiedzieć się dlaczego warzywa nie rosną i jak należy je uprawiać, aby uzyskać zadowalające i obfite plony. 

Problematyczna marchew?

Odpowiednio posiana marchew zwyczajna powinna wschodzić już po dwóch tygodniach, jednak kluczem do jej właściwego wzrostu jest prawidłowe spulchnienie gleby przed tym zabiegiem. W przeciwnym razie rosnące korzenie nie będą mogły dysponować odpowiednią przestrzenią do rozwoju, co w efekcie utrudni im uzyskanie odpowiedniej wielkości. Korzenie marchwi rosną bardzo szybko i nie posiadają zbyt dużych potrzeb glebowych, jednak warto zadbać o to, aby podłoże pod nimi było luźne, lekkie i w miarę miękkie, co zapobiegnie wypuszczaniu kilku korzeni rosnących często w różne strony jednocześnie.

Aby marchew wyrosła, nie trzeba zaopatrzać ją w zbyt żyzną glebę – nie sprzyja jej sianie na torfie itp. glebach, gdyż w wyniku silnego wzrostu na zbyt żyznym podłożu może ona wypuszczać po kilka drobnych korzeni, zamiast jednego prostego. Nie należy również zapomnieć o przerywaniu siewek, gdyż ciasnota jest również jednym z czynników powodujących, że te warzywa nie rosną. 

 

Dlaczego warzywa nie rosną

Dlaczego warzywa nie rosną – marchew, autor: alon/flickr.com

Pietruszka bez korzenia?

W przeciwieństwie do marchwi, pietruszka wypuszcza zarówno korzeń palowy, jak i liście bardzo powoli. Ponieważ jej wzrost jest bardziej spokojny, nie wymaga ona aż tak spulchnionej i lekkiej ziemi. Przed jej zasianiem wystarczy odpowiednio przekopać glebę na jesień oraz nawieźć ją kompostem. W pierwszym roku pietruszka nie wymaga zastosowania obornika, nawożenie takie przyda się bowiem dopiero po dwóch latach. Pietruszka preferuje podłoże o mocno zasadowym pH, nawiezione organicznie (najlepiej lekko, nie obornikiem), a jesienią, glebę pod pietruszkę dobrze podsypać wapnem.

Podczas uprawy pietruszki należy ją wysiewać co około 10 cm, a dodatkowo wymaga ona przerywania – nawet dwukrotnego. Te warzywa korzeniowe preferują przestrzeń, a dodatkowo, dobrze jest zadbać o to, aby gleba na której ją uprawiamy nie była zbyt zbita i pełna kamieni, gdyż powodować to może rozwidlanie się korzeni. Najlepszą temperaturą gleby dla pietruszki jest 12°C, a jej wysiew najlepiej rozpocząć dopiero wówczas, gdy nie jest już zbyt zimno i mokro, gdyż w przeciwnym razie nasiona mogą gnić, czego efektem jest niemożność rozwoju bulw. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu natki, pietruszkę można zasiać jesienią.  Jak widać powodów, że te warzywa nie rosną jest całkiem sporo. 

Dlaczego warzywa nie rosną

Dlaczego warzywa nie rosną – pietruszka, źródło: depositphotos

Buraczki, w których brakuje bulwy

Za brak bulwy w buraczkach odpowiadać może nieodpowiednio przygotowana gleba. W pierwszej kolejności należy ją dobrze odchwaścić, spulchnić oraz dobrze nawieźć obornikiem, kompostem czy gnojówką. Należy jednak uważać, aby podłoże nie zostało nadmiernie napowietrzone poprzez zastosowanie powyższych nawozów, gdyż warzywa korzeniowe zaczną rosnąć w różne kształty, zamiast przybrać prostą formę bulwy. Najlepszym czasem na sadzenie korzeniowych jest okres w drugim roku po oborniku, a nawet i później. Podczas uprawiania buraków i pozostałych korzeniowych warto zadbać o ich odpowiednie podlewanie, najlepiej z dodatkiem biohumusu lub gnojówki.

Dlaczego warzywa nie rosną

Dlaczego warzywa nie rosną – buraki, autor: bohdanchreptak/pixabay.com

Jeżeli pomimo prawidłowego przygotowania i pielęgnacji buraczki nadal nie wzrastają, przyczyną może być również zbyt wczesne ich posadzenie. Gdy jest zbyt zimno, bulwy mogą zahamować swój wzrost, a roślina wytwarza wyłącznie łodygi i kwiaty. Z kolei gdy jest zimno i mokro, nasiona gniją, zanim zaczną kiełkować.

Jeżeli rośliny mają zbyt sucho, gdyż zabrakło regularnego nawodnienia, liście nie zdołają się zawiązać, a w konsekwencji roślina nie pobierze niezbędnej do wzrostu bulwy energii ze słońca i to też jest powodem, dla którego te warzywa nie rosną. Wzrostowi buraczków mogą zaszkodzić również chwasty. Aby bulwy mogły się odpowiednio rozwinąć, najlepiej siać buraki od razu do gruntu w połowie kwietnia, jeżeli pogoda zapowiada się na ciepłą, a ziemia zdołała się już odpowiednio nagrzać.

Ponieważ te warzywa korzeniowe nie należą do zbyt wymagających, nie trzeba wykonywać przed sianiem głębokiej orki. Dla uzyskania zadowalających plonów, warto wybrać dobrej jakości nasiona.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz